Skocz do zawartości
Forum

Astma dziecięca


Gość daria8

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Jestem mamą 6-letniego Kacperka, u którego w zeszłym roku rozpoznano astmę dziecięcą. Obecnie jestem w ciąży z kolejnym dzieckiem i zastanawiam się, jakie jest ryzyko wystąpienia tego schorzenia u mojego kolejnego dziecka.

Chciałabym bardzo poznać historie innych mam, które były w podobnej sytuacji do mojej. Może zdobyte przez nich doświadczenie, będzie mi teraz pomocne.

Odnośnik do komentarza

Na wzrost ryzyka astmy u dzieci oprócz czynników dziedzicznych wpływają również czynniki środowiskowe takie jak: dym papierosowy, zanieczyszczenie powietrza, nadmierna ekspozycja na alergeny domowe, infekcje i dieta. Jeśli te czynniki pojawiają się pod koniec ciąży lub na początku życia dziecka, ryzyko astmy wzrasta jeszcze bardziej. Dlatego powinnaś na to uważać. Nie napisałaś też, czy ty i/lub twój mąż jesteście alergikami, bo to również zwiększa ryzko zachorowania. Nie jest to jednak przesądzone, że twoje kolejne dziecko zachoruje.
Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza

Witaj.
To, że Twoje pierwsze dziecko ma astmę wcale nie musi oznaczać, że kolejne też ją będą miały. Jest bardzo wiele czynników powodujących astmę. Nie tylko te, które dzieci otrzymują w spadku od rodziców. Jednak badania statystyczne dają nieco większą szansę zachorowania na astmę dzieciom z drugiej i kolejnej ciąży. Nie wiadomo do końca z czego to wynika. Wykazano też, iż np. ryzyko wystąpienia astmy zwiększa poród przez cesarskie cięcie. Prawidłowo donoszona ciąża i brak komplikacji okołoporodowych istotnie zmniejsza ryzyko wystąpienia astmy w wieku późniejszym.

Odnośnik do komentarza

Witaj!
Astma oskrzelowa jest najczęstszą chorobą przewlekłą wieku dziecięcego. Częstotliwość jej występowania ocenia się na 5-10%.
Na wzrost częstości występowania astmy oskrzelowej mają wpływ takie czynniki środowiskowe jak: zanieczyszczenia powietrza, dym papierosowy, nadmierna ekspozycja na alergeny wewnątrzdomowe, dieta, infekcje oraz poprawa standardów życia. Ostatnie badania mówią, że jeśli czynniki te zadziałają pod koniec ciąży lub w pierwszych miesiącach życia to ryzyko wystąpienia astmy oskrzelowej oraz chorób z kręgu atopii jest większe.
Najwięcej kontrowersji budzą infekcje wirusowe, które przez wiele lat, obok zanieczyszczeń środowiska, uważane były za najważniejsze czynniki odpowiedzialne za wyzwalanie objawów astmy oskrzelowej u dzieci.
Z ostatnich badań epidemiologicznych wynika, że astma oskrzelowa rzadziej występuje u dzieci z rodzin o niskim statusie społeczno-ekonomicznym i z rodzin wielodzietnych. Być może wiąże się to z częstszym narażeniem na infekcje, które mają prawdopodobnie efekt protekcyjny w stosunku do występowania objawów alergii.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...