Skocz do zawartości
Forum

Kiedy iść do szkoły rodzenia?


Gość magda2

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę, że możesz już się zapisywać, potem będzie brakowało miejsc - zorientuj się, jak jest z tymi szkołami w twoim mieście. Ja przy pierwszym dziecku bardzo się stresowałam i chodziłam na szkołę rodzenia, ale niestety większość wykładów była poświęcona pielęgnacji niemowląt niż przygotowaniu do porodu. Rodziłam naturalnie i zapomniałam wszystkie wskazówki, ból tak na mnie działa, że momentami nie wiedziałam jak oddychać, a co dopiero, jak oddychać prawidłowo. Na szczęście była ze mną położna, która mnie instruowała. Przy drugim dziecku nie chodziłam na żadne szkoły, tylko rodziłam ze swoją położną, która mówiła mi co mam robić. Najważniejsze rzeczy omówiłam z nią parę dni przed porodem. A wy co myślicie o szkołach rodzenia?

Odnośnik do komentarza

Hej, Magda2. Myślę, że najlepiej będzie, jeśli pójdziesz do upatrzonej szkoły rodzenia i rozwiejesz swoje wątpliwości co do zapisu. Zajęcia dają najwięcej, gdy brzuszek jest już spory (czyli końcówka II trymestru przynajmniej), bo wtedy też inaczej odczuwasz swoje ciało i jest to bardziej zbliżone do stanu, w którym będziesz podczas porodu. Co do samych zajęć, to polecam wybrać się tam z partnerem. Ja chodziłam z mężem i uwielbiałam ten czas - jak on się angażował! Dla faceta to jest jeden z niewielu momentów podczas całej ciąży, kiedy może czynnie uczestniczyć w tym, co my przeżywamy przez 9 miesięcy (no a potem poród). Same zajęcia sporo uczą - są jakieś podstawy o fizjologii, rozwoju dziecka w łonie matki, zmianach, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Ale oprócz tego bardzo pożyteczne instruktarze - jak prawidłowo oddychać, żeby mieć siły przez cały poród, co ćwiczyć przed porodem, żeby zmniejszyć ryzyko nacinania krocza, a potem jak karmić dziecko, jak je przewijać, kąpać, nosić, trzymać. Naprawdę super sprawa. Poradniki poradnikami, ale jak można przećwiczyć to na lalce pod okiem profesjonalistów, to zupełnie co innego. Także jak najbardziej polecam szkołę rodzenia.

Odnośnik do komentarza

W sumie nie ma reguły. Ale od tego jak wcześnie się tam udasz "nauka" może wyglądać troszkę inaczej. Bo jeśli kobiety idą do szkoły rodzenia na początku ciąży, czyli np. pod koniec trzeciego trymestru to wtedy uczą je o przebiegu ciąży, ale w Twoim przypadku niewiele nowego już Ci powiedzą, skoro przeżyłaś już prawie całą ciążę i co nieco o przebiegu już wiesz :) Także w tym momencie byłabyś już przygotowywana stricte do rodzenia i opieki nad dzieckiem zaraz po porodzie. Ale fakt, że nie zawsze pamięta się te wszystkie oddychania i inne w trakcie porodu. Jeśli jednak do szkoły rodzenia będzie chodził z Tobą Twój partner to on odpowiada za to, żeby pamiętać o tym wszystkim w trakcie porodu i Cię wspierać. Poromawiajcie o tym i życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...