Skocz do zawartości
Forum

Podejrzenie PFO przy szybkim pulsie podczas ciąży


Gość mo...ka

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w 24 tygodniu ciaży. Od samego początku miałam problemy z pulsem. Serce bardzo mi biło, byłam słaba. Okazało się, że mam anemię oraz hashimoto - aktualnie biorę leki.
Od pewnego czasu pojawiły się uciski w klatce piersiowej, duszności, szybki bicie serca w spoczynku.
Byłam u lekarza rodzinnego - badanie EKG w normie.
Wczoraj udałam sie ponownie do lelarza. Tym razem kardiologa ze względu na złe samopoczucie.
w/w lekarz wykonał EKG - zapis w granicach normy, oraz Echo serca. Echo w porządku jednak ma podejrzenie PFO. Jego zdaniem potwierdzi to dopiero badanie TEE.
Od czego moga być uciski w klatce piersiowej
i szybki puls w spoczynku (czasem 90-100), co to jest PFO i czy jest groźne zwłaszcza podczas ciąży i porodu oraz czy badanie TEE można wykonać w ciąży?

Odnośnik do komentarza

Witam!
PFO to przetrwały otwór owalny. Fizjologicznie otwór owalny pełni ważną rolę w czasie życia płodowego i u 80% osób zamyka się do 3 miesięcy po porodzie. TEE jest to natomiast ECHO przezprzełykowe. Badanie to pozwala potwierdzić istnienie wady lub ją wykluczyć. Teoretycznie badanie może być wykonane w ciąży. Praktycznie jednak powinien zdecydować o tym lekarz po rozważeniu wszystkich za i przeciw. Proszę zatem porozmawiać z lekarzem.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...