Skocz do zawartości
Forum

Badanie prolaktyny po MTC w czasie karmienia piersią


Gość monikakulf

Rekomendowane odpowiedzi

Gość monikakulf

Witam chciałabym się dowiedzieć czy badanie PRL z obciążeniem ma sens kiedy jeszcze karmię piersią? Zostałam wysłana na takie badania w związku z moimi bólami głowy, pogorszeniem wzroku i ciągłym brakiem miesiączki. PRL zwykła wyszła idealnie i teraz muszę zrobić po obciażeniu. W związku z tym czy wyniki wyjdą wiarygodne? Czy nie będą zafałszowane? Bo czytałam, że przed badaniem trzeba być wyspanym, bez seksu, bez badań ginekologicznych, bez stresu, itp. No ale czy karmienie może mieć na to jakiś wpływ?

Odnośnik do komentarza
Gość monikakulf

juz 15 miesięcy :( Ale endo i gin wysyłają mnie na to badanie z względu na brak miesiaczki, bóle głowy, pogorszenie wzroku i trądzik. Robiłam też testosteron ale wyszedł w normie, PRL zwykłą też i wyszła idealnie i dlatego ma robić PRL ale po MTC. Ale już dłuższy czas odstawiam od piersi i karmię tylko w nocy. Gdyby to było możliwe to skończyłabym już karmić ale młody nie umie pić z butelki i cyca w nocy się domaga :(

Odnośnik do komentarza
Gość monikakulf

no właśnie nie jestem za szczupła :) Wręcz przeciwnie - brakuje mi 6 kg żeby wyglądać szczupło, tzn, jak przed ciążą i mimo ćwiczeń, zdrowego jedzenia, karmienia waga mi nie spada ani grama. Do tego właśnie ten trądzik i brak miesiączki. Na tarczycę robiłam badania, 8 miesięcy po porodzie wykryłam sobie sama niedoczynność i hashimoto (piszę, że ja odkryłam bo gdyby nie mój upór moja lekarka dalej by twierdziła, że to normalne, że jest się zmęczonym i ma się więcej kilogramów po ciązy). Od tego czasu leczę się Euthyroxem no i teraz endo mi kazała zrobić badanie PRL i testosteronu. Testosteron w normie choć mógłby być niższy i PRL idealna. Ale teraz każdy mi mówi, że mogę mieć hiperprolaktynemię czynnościową i to normalna prolaktyna jest w normie a dopiero po obciążeniu wyskakuje, że coś jest nie tak. No i moja rodzinna dała mi receptę na MTC i skierowanie na to badanie ale nie powiedziała mi czy karmienie może coś sfałszować w wynikach :(

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,

Karmienie piersią nie jest przeciwskazaniem do testu z metoklopramidem. Jeżeli wzrost wartości prolaktyny będzie >6-krotny, wtedy można rozpoznać prolaktynemię czynnościową, czyli skłonność organizmu do nadmiernego wytwarzania prolaktyny w wyniku czynników stymulujących. W takiej sytuacji leczeniem z wyboru jest stosowanie leków zmniejszających wydzielanie prolaktyny.

W diagnostyce przyczyny braku miesiączki dobrze byłoby oznaczyć dodatkowo poziom hormonów FSH i LH. Są to hormony wytwarzane przez przysadkę mózgową, które stymulują jajniki do produkcji estrogenów i prolaktyny, a tym samym utrzymania prawidłowego cyklu miesiączkowego. Zdarza się bowiem, że po ciąży dochodzi do niewydolności przysadki mózgowej, co może skutkować obniżeniem produkowanych przez nią hormonów (także TSH !).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...