Skocz do zawartości
Forum

Uchyłki na jelicie


Gość Moonlight25

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Moonlight25

Moja mama w piątek otrzymała wynik kolonoskopii w którym pisze że na esicy są liczne uchyłki. Mama od dawna męczy się z brzuchem ( tak nam się wydawało że to brzuch). Mówi że często boli ją po lewej stronie, brzucha i podbrzusza. Czasami zdarza jej się załatwiać z krwią i cżesto miewa zaparcia. Najpierw myśleliśmy że to ze stresu ale potem dostlaiśmy ten wynik. Pisze dopiero teraz bo nie mieszkam z mamą i dopwiero teraz się o tym dowiedziałam.
Chciałam się dowiedzieć czy te uchyłki mogą być przyczyną tych bóli i problemów z załatwianiem.

Odnośnik do komentarza

Może Twoja mama ma tzw chorobę uchyłkową jelita. Własnie przy niej mogą występować bóle po lewej stronie w podbrzuszu, zaparcia i ogólnie problemy z wypróżnianiem się. Musisz iść z mamą do lekarza i zapyrtać się o leczenie

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,

Uchyłki jelita to uwypuklenia ściany jelita grubego. Problem ten jest powszechny zwłaszcza po 60 roku życia.

Przyczyną powstawania uchyłków i dolegliwości z nimi związanymi jest zazwyczaj nieprawidłowa dieta - tzn. zbyt mała ilość błonnika w diecie.

W przypadku stwierdzenia uchyłków konieczne jest zastosowanie diety lekkostrawnej (unikanie potraw smażonych, tłustych, ciężkostrawnych), spożywanie dużej ilości warzyw i produktów pełnoziarnistych, unikanie potraw zawierających węglowodany proste (słodycze, cukier), stosowanie otrąb pszennych lub owsianych (jako dodatek do jogurtów, kefirów itp).

Jeżeli u pacjenta pojawia się silny ból i tkliwość brzucha, zwłaszcza po lewej stronie w podbrzuszu, gorączka lub krwawienie z odbytu - mogą to być objawy zapalenia uchyłka. w takiej sytuacji wskazana jest szybka konsultacja z lekarzem i głodówka.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...