Skocz do zawartości
Forum

Wyżej ułożona szyjka macicy a dni płodne


Gość ciekawax

Rekomendowane odpowiedzi

witam :)
zaczynam obserwacje swojego organizmu dopiero :)
9 grudnia dostalam okres , czyli dzisiaj jestem 13 dzien cyklu , cykl moj trwa 29/30/31 dni . Sprawdzam sluz i szyjke macicy :) zauwazylam ze wczoraj sprawdzajac szyjke byla ona praktycznie odrazu przy wlozeniu palca wyczuwana , dzisiaj jednak jest troche wyzej do tego zaobserwowalam sluz przypominajacy bialko kurzego jajka , malo bylo tego sluzy , pobolewa mnie jajnik .. czy to ze szyjka jest wyzej niz ostatnio oznacza ze zaczynam dni plodne ? I czy po samej obserwacji szyjki moge takze okresli kiedy mam dni plodne kiedy nie ? Wiem ze pytanie moze jest smieszne , ale jak pisalam wyzej dopiero zaczynam i chcialam sie dowiedziec , zeby dobrze wszystko na przyszlosc interpretowac :D pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Obserwacja szyjki jest moim zdaniem dosyć trudna, bo trzeba to robić przez dłuższy czas (w tej samej pozycji i tak samo) i wyczuwać zmianę. Podczas dni płodnych, szyjka się unosi jest otwarta i miękka. Podczas jajeczkowania szyjka jest położona najwyżej a potem już coraz niżej, chociaż akurat wczoraj wyczytałam że u kobiet które mają tyłozgięcie macicy jest ponoć odwrotnie. W czasie niepłodnym powinna być ona twarda i zamknięta. Określanie dni płodnych na podstawie samej szyjki poleca sie raczej kobietom doświadczonym w rozpoznawaniu tego objawu.

Jeśli chodzi o określanie płodności to polecam tą stronkę
http://www.iner.pl/?x=1
Dużo treści ale jest poruszonych dużo treści i opisanych różnych amonali o których rzadko kiedy się słyszy.

Odnośnik do komentarza

Żeby wiedzieć na pewno musisz mieć porównanie dni płodnych z dniami niepłodnymi, jakie jest uczucie jak jest twarda a jakie jak jest miękka. Dlatego ważne jest żeby sprawdzać ją codziennie nawet w niepłodne dni i czuć jak się zmienia jej położenie i miękkość. Ja przez pierwsze swoje cykle sprawdzałam szyjkę i nawet mi wychodziło, pokrywało się z innymi obserwacjami ale to była obserwacja której byłam najmniej pewna ponieważ takie określenia jak otwarta i zamknięta albo twarda i miękka są dosyć subiektywne. Nie zaufałabym samym tym obserwacjom.

Jeśli czujesz ze jest różnica i że dzisiaj szyjka jest twarda wczoraj była jeszcze miękka to możliwe że wczoraj miałaś jajeczkowanie. 13 dc ból jajnika mniej śluzu mogą to potwierdzić (ból jajnika nie zawsze oznacza jajeczkowanie ale często przy nim występuje). Szyjka i śluz są dobre na określenie początku płodności ale na rozpoznawanie końca płodności chyba najpewniejsza jest temperatura bo organizm może robić tzw próby owulacji i podchodzić do niej kilka razy. Mi kiedyś organizm zrobił takiego psikusa że 21 dc pojawił mi się śluz płodny i ból jajnika a szyjka, cholera wie. Jakby nie to że miałam wykres który mówił że jajeczkowanie było kilka dni wcześniej to bym chyba palce obgryzła przed okresem.

Odnośnik do komentarza

sprawdzalam ja od ostatniego dnia okresu , i byla bardzo blisko i twarda przez caly czas , a wczoraj wlasnie zauwazylam roznica , znacznie wyzej byla i taka miekka , cos jakby gabka i dzisiaj znowu jest nizej , odrazu po wlozeniu palca ja czuje ... a co do sluzu to jest go bardzo malutko , jak i wczesniej tak i dzisiaj .. z tym ze wczoraj przy sprawdzaniu malam na palcach troche takiego jak bialko jajka ... Czulam roznica , nie powiem ciekawe jest takie poznawanie swojego ciala :) jeszcze tylko problem mam kiedy jest otwarta a kiedy zamknienta , nie mam pojecia jak to sprawdzic , nic nie czuje za kazdym razem .

Wlasnie mam zamiar takze mierzyc temperature , musze o tym troche poczytac :) Moge zaczac od teraz czy poczekac do konca cyklu ?

Odnośnik do komentarza

Z otwartością i zamkniętością to ci nie powiem, sama nigdy tego nie rozróżniałam. Ja co najwyżej rozróżniałam twardość, miękkość i czasem wysokość. Szyjka powinna być miękka przez cały okres płodny czyli przez kilka dni.

Jeśli chodzi o śluz, niektóre kobiety mają go mniej i trzeba go pobrać bezpośrednio z szyjki. Jak nie jesteś pewna jego rodzaju to najlepszy chyba jest test z wodą. Śluz płodny będzie bardzo ciężko rozpuścić w wodzie a śluz niepłodny bardzo łatwo rozpuścić. Nawet jak się trochę rozpuści a trochę nie, to będzie znaczyło że jest płodny.

Co do temperatury. ja moje pierwsze obserwacje zaczęłam tydzień przed miesiączką. Nie jest powiedziane że trzeba zaczynać od nowego cyklu. Jak teraz zaczniesz to wyrobisz sobie już ten nawyk żeby mierzyć temperaturę codziennie. Poza tym w tej drugiej fazie cyklu też można zobaczyć ciekawe rzeczy. Możesz zobaczyć czy ci się temperatura bardzo waha pod wpływem jakichś czynników np: alkohol stres, nieprzespana noc, choroba itd. Na koniec cyklu przed miesiączką powinnaś zaobserwować spadek temperatury (w przypadku ciąży powinien być skok do góry) możesz zobaczyć czy faza lutealna nie jest za krótka i czy śluz płodny w niej nie występuje.

Odnośnik do komentarza

Ciekawa nie poddawaj się po prostu zapisuj co czujesz, z biegiem czasu może będziesz bardziej pewna tych odczuć, zobaczysz czy się ta obserwacja nakłada z innymi objawami. Zawsze na początku to pewniej jest obserwować 3 czynniki niż jeden czy dwa.

Gosia szyjka będzie wyczuwalna jako taka wystająca gulka z dziurką w środku

Odnośnik do komentarza

Gosia nie mam pojęcia o co ci chodzi jak piszesz "to takie dlugie cos odrazu przy wlozeniu palca w dotyku twarde" po prostu musisz sama to wybadać. Może poszukaj sobie zdjęć na necie jak zbudowane sa narządy rodne i pochwa: rysunki, schematy ja też się tak uczyłam.

Ja ostatnio trochę zaniedbałam obserwacje. Tzn obserwowałam się na bieżąco ale nie chciało mi się wpisywać w zeszyt. Jednak potrzeba do tego jakiejś systematyczności bo jak się odpuszcza to potem się nie chce. Wróciłam teraz do obserwacji bardziej z przyczyn zdrowotnych żeby się upewnić czy wszystko ok, bo miałam ostatnio trochę stresów.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...