Skocz do zawartości
Zamknięcie Forum WP abcZdrowie ×
Forum

Problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym


Bolek12

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

Od roku borykam się z problemami ze stawem skroniowo zuchowym z lewej strony. Bardzo często mi się blokowała podczas jedzenia. Chodzę do fizjoterapeuty i odkąd masujemy i ćwiczymy problemy ustały. Niestety ostatnimi czasy wybudzałem się w nocy ze zablokowaną szczeka z lewej strony. Po czasie przechodziło. Od piątku niestety problem pozostał do dziś. Nie mogę otworzyć buzi szerzej jak 2 palce. Jak próbuję mocniej, odczuwam ból. Ten stan przejdzie samoistnie czy nie?

Odnośnik do komentarza
W dniu 24.04.2023 o 12:42, Bolek12 napisał:

Ten stan przejdzie samoistnie czy nie?

Mam problem ze stawami skroniowo-żuchwowymi od lat. Napiszę wszyskto co wiem. 

Niestety fizjoterapeuta to stały program w życiu, będzie on towarzyszył zawsze. Na to musisz sie przygotować. Do tego proponuję dodać zabiegi fizjo. Może na nie skierować lekarz rodzinny. Jednak radziłabym zacząć od badań rtg i usg. Mój fizjoterapeuta mówił, że łatwiej rehabilitować gdy zna sie przyczynę bólu. Tutaj jest niestety taka sprawa, że nie ma konkretnego specjalisty od stawów skroniowo-żuchwowych i mnie kierowano do laryngologa, ortopedy, reumatologa, dentysty. Każdy z nich mówił, że to nie ich dziedzina i nie może skierować na żadne badania. W rezultacie trzeba robić badania prywatnie. Przy czym rtg i tak nie zrobisz prywatnie bez zlecenia lekarza. Musiałbyś poprosić rodzinnego o zlecenie (nie skierowanie) na badanie prywatne rtg stawu żuchwowego. Natomiast usg zrobisz prywatnie, ale tu podpowiem, żeby poszukać dobrego specjalisty. Poczytać opinie w Internecie, który radiolog jest dobry i przyłoży sie do swojej roboty. Mając już wyniki badań w rękach możesz zacząć działać. U mnie wykryto zwyrodnienie jednego stawu raz płyn w obu stawach, co świadczyło i silnym przewlekłym stanie zapalnym. Ja miałam w ekstremalnym momencie problem by otworzyć usta na 1 palec, nie mogłam umyć zębów i jeść. Piłam przez słomkę, jadłam zblendowane zupki. Ból cholerny nawet gdy nie dotykałam stawów. Sporo schudłam ? Tak więc:

- jesli w wynikach badań będzie stan zapalny to trzeba leczyć sie NLPZ+ zabiegi fizjo+ manualne, często dość długo.

- ja korzystałam również z igłowania zanim poznałam przyczynę bólów, bo ponoć wielu osobom pomaga. Mi nie pomogło, bo potem sie okazało, że jest inna przyczyna moich bólów.

- wada zgryzu często jest powodem bólu tych stawów. Warto skonsultować sie z ortodontą czy nie ma tyłozryzu, przodozgryzu czy po prostu krzywych zębów. Moze trzeba będzie założyć aparat. Ja jestem po wyprostowaniu zębów, ale mi ulgi nie przyniosło, bo przyczyna była inna.

- dobrze sprawdza sie nakładka na zęby, prawidłowa nazwa to chyba 'szyna na żuchwę'. Zajmuje sie tym dobry dentysta. U mnie wykonuje to stomatolog, ale taki który wykonuje tez protetykę, chirurgie stomatologiczną itp. Czyli bardziej profesjonalny. Niestety taka szyna jest pioruńsko droga, ale z czasem daje dobre efekty. Potwierdzone przeze mnie.

- podobno pomaga tez akupunktura, ale tu nie powiem od siebie nic, gdyż nie próbowałam.

- poproś swego fizjoterapeutę by nauczył masowania stawu, nauczył uciskania punktów spustowych. Ja już umiem samodzielnie w domu masować, od wewnątrz jak i zewnętrznie. Mozna ten masaż sobie robić np. oglądając film. Ja zmieniałam fizjoterapeutów zanim znalazłam dobrego specjalistę w tej dziedzinie. Zabieg manualny stawów skroniowo-żuchwowych to proces, który obejmuje w zasadzie całe ciało. Ustawienie bioder ma związek z żuchwą, kręgosłup szyjny, lędźwiowy, potylica też. Dlatego ni wiem czy twój fizjoterapeuta pracuje na całym ciele? Ile czasu trwa jedne zabieg manualny? Czy masuje też od wewnątrz, czyli w ustach, czy tylko okolice twarzy i skroni?

"Twoją rzeczywistą i ostateczną prawdą jest sposób, w jaki przeżywasz swoje życie, a nie idee, w które wierzysz"

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...