Skocz do zawartości
Forum

Niemówiące dziecko a przedszkole?


Gość mama.mama

Rekomendowane odpowiedzi

Syn za 2 miesiące skończy 3 latka, chcemy go wysłać do przedszkola, ale zastanawiamy się, czy to dobry pomysł, bo synek praktycznie nie mówi. Mówi tylko: mama, tata, am i toto, czyli kotek, gdy coś chce to pokazuje palcem na to. Podczas zabawy mimowolnie sika, ponieważ nie zwraca wtedy uwagi na to, że ma zawołać do toalety, ale pieluchy nie nosi. Nasza pediatra powiedziała, ze dobrze zrobiłoby mu przedszkole, że rozgadałby się wtedy. Synek rozumie, ale nie chce mówić, woli palcem pokazywać, jak coś chce, jest tez bardzo zywiołowym dzieckiem. Synek jest zdrowy, nie ma żadnych opóźnień intelektualnych, jedynie czekamy na rozwój mowy. Czy to dobry pomysł, by wysłać go do przedszkola, czy posłuchać rady pediatry? Trochę się obawiamy, że dzieci które umieją już mówić go odrzucą, gdy nie będzie potrafił się z nimi porozumieć. 

Odnośnik do komentarza

A że ja może zacznę z ostrej rury. 

A to lekarz żaden nie powiedział, że skoro synek pokazuje palcem i mamusia mu wtedy wszystko poda to oczywiście że nie musi mówić. Prosty związek przyczynowo skutkowy. Nie sądzi pani, że wypadało by nauczyć dziecko że dopóki nie powie to nie dostanie ? Sama pani krzywdę dziecku robi.

Oczywiście że znowu lekarz ma rację. Dziecko musi jak najszybciej iść do przedszkola ponieważ taka nadopiekuńczość z pani strony wcale nie sprawi że dziecko ruszy do przodu.

 

Odnośnik do komentarza

Dziecko jednak nie rozwija się pawidłowo, skoro nie mówi i nie zawsze komunikuje potrzeby fizjologiczne. To nie jest tak, że nie chce mówić, bo ma takie fanaberie. 

Dlatego powinnaś skonsultować się z psychologiem dziecięcym-logopedą. 

Do przedszkola możesz spróbować, zobaczysz, jak dziecko będzie się w nim funkcjonowało. 

Odnośnik do komentarza

Syn był pół roku temu konsultowany psychologicznie i jest zdrowy, jedynie zlecono mu rehabilitacje, bo nie stawia całych stóp chodzac, a bardziej na palcach chodzi, ale poza tym żadnych zastrzeżeń nie miał psycholog, jedynie kazał duzo dziecko uczyć słówek, syn powtarza sylabami za nami- tak go uczymy mówić i tak z nim ćwiczymy.

Odnośnik do komentarza

Córka ledwo co mówiła jak posłałam ją do przedszkola kiedy miała 4 lata. Trafiła do logopedy, ale postępy były wolne. W zerówce jak miała 6 lat nadal niewyraźnie mówiła, nie występowała w ogóle w przedstawieniach, nie recytowała wierszyków, nie spiewała piosenek bo wymowa była nie do zrozumienia. Poszła do pierwszej klasy, dało się ją zrozumieć, ale wymowa nie była poprawna. Kolejne dwa lata u logopedy i się problem skończył. Dziś ma 13 lat i mówi lepiej niż nie jeden dorosły. Nie izoluj dziecka od społeczeństwa, bo krzywdę mu zrobisz. Z czasem się nauczy dobrze mówić, tylko ćwiczcie, ćwiczcie i ćwiczcie, dzień w dzień. Logopeda jest konieczny tylko dobry!

Odnośnik do komentarza

Przede wszystkim udałabym się z dzieckiem po pomoc do dobrego specjalisty. Sama nie mam w tym temacie dużego doświadczenia, ale wiem, że syn mojej koleżanki chodzi na terapię integracji sensorycznej do Pracownia Diagnozy i Terapii Dziecka https://www.gborkowski.pl/oferta/terapia-integracji-sensorycznej w Lublinie. Ma tam zapewnioną pomoc w rozwoju poprzez naukową zabawę. Z tego co wiem, to terapia przynosi znakomite rezultaty, a dziecko szybko dogania swoich rówieśników.

Odnośnik do komentarza

Mój synek długo nie mówił, ale zanim wysłaliśmy go do przedszkola poszliśmy na konsultację do logopedy w TOMATIS w Kielcach https://www.tomatiskielce.pl/terapia-logopedyczna-kielce. I nie przestanę wychwalać tego miejsca! Po kilku zajęciach Antek zaczął komunikować się zdecydowanie lepiej. Przy okazji udało nam się wyłapać wadę wymowy, nad którą razem z panią logopedą pracujemy od jakiegoś czasu. Polecam to miejsce, bo mają niesamowitych specjalistów, którzy mają świetne podejście do dzieci! 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...