Skocz do zawartości
Forum

zazdrość i niedocenianie siebie


Gość sara

Rekomendowane odpowiedzi

mam taki problem, który ciągnie się za mną odkąd pamiętam i wiem dobrze, że jest związany z niskim poczuciem własnej wartości. całe życie mam naprawdę szczęśliwe, ciepły dom, fajne perspektywy, możliwości. ludzie wokół bardzo mnie wspierają, mam super przyjaciół. mam pasje, zajęcia, wiem że jestem w niektórych rzeczach dobra. ale odkąd miałam jakieś 10 lat mam straszne kompleksy, raz jest lepiej raz gorzej, ale generalnie poczucie bycia "niewystarczającą" towarzyszy mi od dawna. i zaznaczam, że nikt mnie nigdy szczególnie nie zranił, zawsze powtarzali mi, że jestem piękna, zdolna, mądra i fajna, a ja zawsze odpowiadałam "dziękuję". a w myślach było "mówią ci tak, bo jesteś ich rodziną/przyjaciółką/chcą być mili" ale na pewno nie mówią tego bo tak jest. o ile w ostatnim czasie czułam się naprawdę lepiej z samą sobą, m.in. dlatego że ograniczyłam kontakt z osobą która sprawiała, że czułam się jak szara mysz, to niedawno poznałam pewną koleżankę. jest prześliczna, zgrabna, mądra, dojrzała, zabawna i naprawdę bardzo ją lubię, czuję, że jest dobrą osobą i w ogóle się nie wywyższa, jest naprawdę świetną dziewczyną i naprawdę ją lubię, chodzimy razem na imprezy, mamy wspólnych znajomych. ale w myślach cały czas się do niej porównuje. bez przerwy. wczoraj byłam na super imprezie, fajnie się bawiłam, nawet czułam się ze sobą całkiem okej. i wracam do domu i myślę o tym jak bardzo jej nie dorównuję, gdzie ona też nie raz mówiła mi bardzo miłe rzeczy. to jest tak ciężko wyjaśnić, ale ja naprawdę nie wiem jak to wyleczyć i pozbyć się tego lęku, że ona jest bardziej wartościową osobą niż ja, chociaż patrząc na to, że jestem zazdrosna o osobę, która wiem, że życzy mi naprawdę dobrze (i ja jej też, żeby było jasne) nie mogę się nazwać aż tak wartościową. wiem, że nie mogę być w pełni szczęśliwą, wiedząc że jest osoba której tak blisko do ideału, a mnie cały czas daleko (chore jest to, że całe życie dążę do bycia tym ideałem, dosłownie we wszystkim co robię. i to męczy strasznie).

Odnośnik do komentarza
W dniu 12.09.2021 o 17:36, Gość sara napisał:

ja naprawdę nie wiem jak to wyleczyć i pozbyć się tego lęku

Ale już mały krok zrobiłaś bo masz świadomość, że to wynik niskiego poczucia wartości. Skoro to już wiesz....to na co czekasz? Męczysz się strasznie i to oczywiste, a więc czas najwyższy, aby z tym coś zrobić. Tak więc albo sama codziennie, sukcesywnie i konsekwentnie będziesz pracować nad podwyższeniem poczucia wartości i polubieniem siebie, albo zapisujesz się na terapie. Nie ma innej drogi. 

 

"Twoją rzeczywistą i ostateczną prawdą jest sposób, w jaki przeżywasz swoje życie, a nie idee, w które wierzysz"

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...