Skocz do zawartości
Forum

Jak pomóc osobie chorej na depresję?


Rekomendowane odpowiedzi

Gość Loraine

Witaj Suzzanna7, na pewno nie wywoływać presji na chorej osobie np. nie powtarzać "weź się w garść", "nie przesadzaj" i t.p. bo takie teksty jeszcze moga pogorszyć sprawę. To co może źle działać na osobę z depresją to pytania co kilka minut o jej samopoczucie. Najwazniejsze czy ta osoba - kuzynka ma zdiagnozowaną depresję, czy bierze leki i czy chodzi na psychoterapię. W obecnej chwili ważne aby ta kuzynka nie zamykała się w ciemnym pokoju ale aby można było z nią wychodzić na spacer na słońce bo to ma dużo wspólnego z poprawą nastroju - pomijając leczenie u lekarza. Ważne żebyś próbowała tą kuzynkę wyciagnąć z domu aby nie siedziała sama ze swoimi myślami. Ważny jest ruch, ale nie bardzo duża aktywność bo przy depresji ludzie z reguły nie mają czesto ochoty na szaleństwa, czasami nie mają ochoty wstać z łóżka więc to jest ważne aby ją zachęcić chociaż do spaceru. To czy jesteś w stanie pomóc, a pomoc osobom z depresją jest ciężko, zalezy od stanu kuzynki. Możesz nie być w stanie jej pomóc jeżeli się nie leczy u psychiatry i nie chodzi na psychoterapię.

Odnośnik do komentarza

Ja bym dodała że nie jest wskazane narzucanie się takiej osobie z "pomocą". Warto być obok ale nie do przesady.  Ponadto właśnie, nie pytać ciągle o samopoczucie, o to jak się czuje czy jak sobie radzi z czymś tam. 

Jednak istotna jest fachowa pomoc zwłaszcza jeśli stan jest poważny i nie jest to depresja lekka.

L'amore non ha un senso, L'amore non ha un nome , L'amore bagna gli occhi, L'amore riscalda il cuore
L'amore batte i denti, L'amore non ha ragione
L'amore esiste...

Odnośnik do komentarza

Dziękuję, jesteśmy na początku drogi i nie ma diagnozy  Na razie kuzynka chodzi na spotkania z  psychologa  czy psychoterapełty. Ja staram się ją wspierać właśnie przez  mobilizowanie do aktywności wychodzenia z domu i kierowania myśli na inne tory. Chcę byś suportem a nie terapełtą, widzieć co pomoże a nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Gość Loraine
13 godzin temu, Suzanna7 napisał:

Dziękuję, jesteśmy na początku drogi i nie ma diagnozy  Na razie kuzynka chodzi na spotkania z  psychologa  czy psychoterapełty. Ja staram się ją wspierać właśnie przez  mobilizowanie do aktywności wychodzenia z domu i kierowania myśli na inne tory. Chcę byś suportem a nie terapełtą, widzieć co pomoże a nie zaszkodzi.

Super, dużo zdrowia dla was. Pzdr.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...