Skocz do zawartości
Forum

Choroba psychiczna czy charakter? Proszę o pomoc.


Gość Kasia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nie wiem od czego mam zacząć, mam 19 lat, jednym z wielu moich problemów to bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem, panicznie boje się ludzi, nie umiem z kimś rozmawiać, gdy muszę coś załatwić momentalnie język mi się plącze,nie mogę złożyć jednego poprawnego zdania, unikam kontaktu wzrokowego,zaczynają trząść mi się ręce i nogi osoba z którą rozmawiam często pyta się co się stało bo wyglądam na zdenerwowaną. Podobnie jest gdy muszę zadzwonić do kogoś i przekazać coś telefonicznie.

Kolejny problem to "doskonałość" , np. Jeśli mam brudnego buta ,mogę stanąć na środku drogi i go czyścic żeby obydwa buty były idealne, gdy zauważe że mam brudny rękaw od kurtki nie rusze się nigdzie dalej póki nie będzie idealnie czysty. Gdy ubrudze sobie bluzkę jedzeniem , stane na głowie żeby ją doczyścic aby była idealnie czysta i takich przykładów mogę wymieniać tysiące. Problem tkwi w tym, ze gdy juz zaczne coś czyścić to plama robi się większa ,w takim przypadku większość ludzi dała by sobie spokój "brudne to brudne ,pralka wypierze jak wrócę do domu" itp, gdy widze że plama robi się większa wpadam w panikę, czyszcze jeszcze bardziej, plama robi się jeszcze większa a ja zamiast powiedzieć sobie STOP, proszę w myślach żeby zeszła w rezultacie z malutkiej mało widocznej plamki robi się PLAMA GIGANTYCZNA, którą można dostrzec na "kilometr" wtedy panika jest ogromna,trzęse się i zaczynam płakać. Nawet gdy mam malutka plamkę gdzieś na ubraniu, nachodzą mnie myśli, że wszyscy wkoło mnie widzą tą plamę, śmieją się ze mnie, że chodze brudna, że jestem biedna. W głowie mam tylko jedno "każdy patrzy na twoją plamę,każdy się z ciebie śmieje" i tak dalej i dalej

Następny problem to LICZENIE, tak liczenie. Bardzo dokładnie licze ile mam np.spodni ( również chodzi o inne części ubioru np bluzki itp ), przypuszczalnie nalicze 6 par, zaraz nachodzą mnie myśli " a czy 6 par to nie jest mało? Ciekawe ile inni mają par spodni..." wtedy szukam w google ile ludzie mają par spodni, znajdę owy wątek, ludzie piszą, że mają np 20 par, w głowie mam od razu myśl "ludzie mają po 20 par, a ty masz tylko 6 par? Nie wstyd ci?" i zaraz przeszukuje internet i robię zamówienie by również liczba moich spodni była taka jak innych. ( Przepraszam za powtórzenia )

Tak wiem, powinnam iść do psychologa, ale sama panicznie się boje chociażby umówić sobie wizytę ,a co dopiero na nią pójść. Nie mam nikogo z kim moglabym tam pójść. Tak naprawdę nie mam nikogo, nikt mnie nie potrzebuje , sama nigdy nie odważe się pójść do psychologa

W głowie mam tylko "co ludzie powiedzą" bardzo się boje,że ktoś będzie na mnie krzywo patrzył i się śmiał, że nie będę umiała czegoś wyjaśnić, że się ośmiesze ,że mnie ktoś o coś oskarży, mimo że będę niewinna to nie będę umiała się obronić i tak dalej

Proszę o pomoc, co może mi dolegac, czy to jakas choroba psychiczna?,jeśli tak to jaka? Czy taki "charakter"? 

Dziękuje za pomoc i pozdrawiam. ?

Odnośnik do komentarza

Cierpisz na nerwicę natręctw i fobie społeczną. To trudne do leczenia zaburzenia i dlatego nikt Ci nie da rady, jak z tym sobie poradzić, bo to nie jest kwestia woli. Sama przecież wiesz, że źle robisz, ale powstrzymać się nie mozesz. Nie wiem ,czemu nie masz nikogo, kto mógłby Ci pomóc, ale nie ma innego wyjścia, jak wizyta u psychiatry, bo leki zmniejszą troche lęk i natręctwa,  ale psychoterapia, jest główną metodą, leczenia tego typu zaburzeń. Dlatego dostaniesz skierowanie od psychiatry, ale jest Cię stać to mozesz poszukać prywatnie. 

Tylko terapia jest długa i raczej kosztowna, a nie zawsze rezultaty są zadawalajace.  Jednak innej metody nie ma, a żyć z tym tez nie można. 

Odnośnik do komentarza

To nie charakter. To problem natury psychicznej. Samej jest Ci bardzo ciężko. A pomysl całe życie przed Tobą.. jak chcesz tak dalej żyć? Potem iść do pracy?  Skoro boisz się umówić do lekarza..

Wizyta u psychologa to tu podstawa. Wskazana byłaby terapia. Ale przede wszystkim nauczenie się olewać. Tak olewać innych, ich myślenie, ich podejście itp. Ty się liczysz i już. Co Cię inni obchodzą.. A Ty tego nie potrafisz.

Może rodzice Ci pomogą skoro sama tego nie zrobisz. Może mama umówi Cię na wizytę. Powinnaś mieć do tego wsparcie. Konkretne. 

L'amore non ha un senso, L'amore non ha un nome , L'amore bagna gli occhi, L'amore riscalda il cuore
L'amore batte i denti, L'amore non ha ragione
L'amore esiste...

Odnośnik do komentarza

Cześć. Nie czekaj tylko idź do psychologa i pracuj nad tymi zachowaniami. BEZ STRACHU I STRESU SKORZYSTAJ Z PSYCHOLOGA ONLINE. terapia przez internet czy konsultacja psychologiczna online jest na wideokonferencji, jak się za bardzo zestresujesz to naciskasz czerwony guzik i połączenie zakończone XP  no i nie musisz się stresowac że trzeba iść do rejestracji umawiać się, gadać, nikt Cię nie zobaczy.. polecam! www.mojpsychologonline.pl  

PZDR!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...