Skocz do zawartości
Zamknięcie Forum WP abcZdrowie ×
Forum

Do badań w staniku czy bez?


Gość Misia98

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Główne pytanie takie jak w temacie. Chodzi mi konkretnie o ECHO serca, oraz EKG spoczynkowe. Będę też mieć wysiłkowe ,ale tu się spodziewam że nie będę musiała się pocić z bimbałami na wierzchu. Może nie zadawałabym tych pytań gdyby nie to że mam iść do PANA kardiologa, a mam dość duże piersi. Proszę o nie zlinczowanienie.

Odnośnik do komentarza

Jestem facetem, więc nie jestem w stanie powiedzieć na 100%. Miałem robione wszystkie te badania i sytuacja wygląda tak:
- echo serca (USG serca) - raczej trzeba będzie zdjąć stanik, ale całe badanie odbywa się na boku, plecami do lekarza. Więc ustaw się odpowiednio żebyś odsłoniła piersi dopiero jak będziesz leżeć tyłem do niego, to wtedy nie będzie mógł zobaczyć dużo.
- EKG - tego nie robi lekarz, tylko pielęgniarka (czyli pewnie kobieta). Trzeba się rozebrać całkiem (łącznie z butami i skarpetkami, ale zostawia się majtki). Wydaje mi się na 99% że stanik nie będzie przeszkadzał. Badanie jest na leżąco. Elektrody podłącza się w okolice nadgarstków, na nogach, i na klatce. Wydaje mi się że większość elektrod będzie podłączone pod samą piersią (to nie jest osłonięte stanikiem) i na piersi, ale powyżej brodawki. Spróbuj założyć dobrze wycięty stanik, tak żeby zasłaniał tylko spód piersi do brodawek, to powinno się dać zrobić bez zdejmowania. W razie czego badanie raczej będzie przeprowadzała pielęgniarka w gabinecie zabiegowym (wada jest taka, że tam często ktoś wchodzi i wychodzi, albo może jednocześnie być np. kilku pacjentów, więc postaraj się z tym stanikiem żeby jednak nie trzeba było go zdejmować).
- Przy wysiłkowym tym bardziej. Do takich rzeczy powinnaś mieć stanik sportowy. Chodzi o to, żeby np. wstrząsy nie powodowały niepotrzebnego "podskakiwania" i rozciągania piersi. Jeżeli jednak musiałabyś zdjąć stanik żeby założyć elektrody, to postaraj się żeby jednak go założyć na czas aktywności fizycznej. Chodzi o bezpieczeństwo twoich piersi.

Ogólnie nie widzę powodu do linczowania tylko dlatego że dbasz o swoją prywatność. Takie rzeczy powinny być uszanowane.

Odnośnik do komentarza

Ogólnie moje obawy spowodowane są tym iż koleżanka była kilka miesięcy temu na EKG spoczynkowym które wykonywał lekarz ale inny niż ten do którego ja mam iść. Zadała to samo pytanie i usłyszała że w żadnym wypadku ponieważ biustonosz uniewożliwia prawidłowe przyklejenie elektrod oraz może sfałszować wynik. Czytałam też na necie na ten temat i zdania są podzielone. A muszę iść się zbadać bo mam od jakiegoś czasu mam nadciśnienie i uczucie nie miarowej pracy serca.

Odnośnik do komentarza

Miałam dzisiaj te badania. Do EKG i próby wysiłkowej stanik musiałam zdjąć tylko do założenia elektrod. Ale i tak zdążyło się coś okropnego. Do ECHO musiałam mieć zdjęty stanik i akurat wtedy do gabinetu weszła pielęgniarka otwierając drzwi na ościerz i cały korytarz ludzi patrzy na mnie. Myślał że zejdę tam na zawał. Normalnie cudownie. Jest coś jeszcze ważniejszego lekarz wykrył "nieznaczny przerost mięśnia sercowego". Czy w moim wieku to coś groźnego? Niestety wiele nie zapamiętałam z jego tłumaczenia gdyż byłam zrozpaczona wspomnianą wyżej sytuacją. Po nowym roku mam mieć założymy jeszcze hoter EKG i ciśnienia na 3 dni.

Odnośnik do komentarza

Weź zrób z tego aferę. Że np. molestowanie itd. Szlag mnie trafia jak słyszę o takich sytuacjach. Ja na bilansach miałem tak samo - jak tylko się rozebrałem, do gabinetu wchodziła pielęgniarka z kartami, a przy okazji ona i cała poczekalnia sobie mnie oglądała nago. Raz jak weszła zanim jeszcze się rozebrałem, to potem ta sama weszła jeszcze raz (że niby coś potrzebuje z biurka). To zawsze były kobiety, więc myślałem że chcą sobie pooglądać gołych chłopaków jak im lekarka ściąga napletek albo coś w tym rodzaju, ale skoro dziewczynom robią tak samo, to już chyba tylko ze złośliwości, specjalnie żeby narobić wstydu.

Odnośnik do komentarza
Gość Anna 94

Gdy na  badaniach  w Medycynie pracy miałam robione EKG musiałam się rozebrać od pasa w górę łącznie ze stanikiem do gabinetu też oczywiście drzwi nie zamknięte na zamek i obawa że ktoś wejdzie a ja leżę z gołymi cyckami

Odnośnik do komentarza

Też miałam taką sytuacje , że leżąc na ekg weszła pielęgniarka , nawet nie zapukała i cały korytarz Panów na mnie oczy  .... niedopuszczalne , aż się zdenerwowałam - od tamtej pory mam jakiś uraz i zapytałam czy trzeba sciągnąć stanik i NIE TRZEBA !!!!! Nie ma takiego obowiązku , możemy odmówić Każde badanie ekg wykonuje w biustonoszu , butów tez nie trzeba ściągać . Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...