Skocz do zawartości
Zamknięcie Forum WP abcZdrowie ×
Forum

Czy jestem tą samą osobą?


Gość p...m

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem Adrian i mam 13 lat. Niedawno uświadomiłem sobie, że tak jakby nie jestem 1 osobą. Chodzi o to, że w zależności z kim rozmawiam potrafię zmienić swoją osobowość. Nie potrafię określić, jaki już jestem naprawdę. Może to wina dojrzewania, ale zacząłem dostrzegać w sobie tylko wady oraz zacząłem o wszystko siebie obwiniać. Zrobiłem wielką przykrość osobom, które znam. Zastanawiam się też czy nie mam depresji. Dawniej wyszło, że mam stan poddepresyjny. Boję się o swój stan psychiczny.

Odnośnik do komentarza

Adrian...dobrze,że masz świadomość, że możesz mieć jakiś problem. Ale powinieneś porozmawiać o tym z rodzicami. Wiem ,że nie zawsze to jest komfortowa sytuacja,a rodzice też mają skłonność ,do lekceważenia problemów dzieci,dlatego jeśli nie z nimi,to porozmawiaj ze szkolnym psychologiem.
Powinien ci coś doradzić lub wyjaśnić. Od tego jest.

Odnośnik do komentarza

Adrian, podejrzewam, że Twoje problemy tożsamościowe wynikają z wieku dojrzewania. W tym wieku pojawiają się pytania: Kim jestem? Jakie jest moje Ja? Czego pragnę? Jaki chciałbym być? Nic dziwnego, że masz wątpliwości i czujesz się zagubiony. Zapewniam Cię, że nie Ty jeden. I nie chodzi o to, by marginalizować Twoje problemy. Chcę tylko zwrócić uwagę, że to jest normalne, że kreujesz przed różnymi osobami jakby różne wersje siebie. To nazywa się autoprezentacja. Zależy Ci na tym, by poszczególnym osobom pokazać się z jak najlepszej strony. Młode osoby mają wówczas dylemat w stylu, czy jestem autentyczny, czy kogoś nie oszukuję, czy nie gram przed innymi. Ile ja mam w końcu tych twarzy? Owszem, jeśli świadomie manipulujesz swoim wizerunkiem dla ugrania jakichś korzyści, to jest to niepokojące. Jeśli jednak to mieści się w normach społecznych, nie ma powodu do niepokoju. Myślę, że jeśli masz jakieś wątpliwości w tym względzie, warto porozmawiać z kimś kompetentnym, np. psychologiem w szkole. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...