Skocz do zawartości
Zamknięcie Forum WP abcZdrowie ×
Forum

orzeczenie o niepełnosprawności dziecka 2,5 rocznego


Rekomendowane odpowiedzi

R47.8 Inne i nie określone zaburzenia mowy
G40.9 Padaczka, nieokreślona
F82 Specyficzne zaburzenie rozwoju funkcji motorycznych

Poważne upośledzenie rozwoju koordynacji motorycznej, którego nie da się uzasadnić wyłącznie ogólnym upośledzeniem intelektualnym lub jakimkolwiek specyficznym wrodzonym lub nabytym zaburzeniem neurologicznym.
Niemniej jednak, dokładne badanie kliniczne ujawnia w większości przypadków znamiona niedojrzałości układu nerwowego, przypominające ruchy pląsawicze niepodpartych kończyn lub ruchy lustrzane oraz inne towarzyszące zmiany motoryki, jak również objawy złej koordynacji motorycznej w zakresie drobnych i dużych ruchów.

Rodzaje niepełnosprawności oznaczane są według ustalonych kodów:
01-U upośledzenie umysłowe
02-P choroby psychiczne
03-L zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu
04-O choroby narządu wzroku
05-R upośledzenie narządu ruchu
06-E epilepsja
07-S choroby układu oddechowego i krążenia
08-T choroby układu pokarmowego.

Znając tą tematykę od podszewki i mając przyznaną "dożywotnio" stopień niepełnosprawności wg jednego z w/w kodów, to mogę powiedzieć tak, że z jedne strony nie tyle drogą pod górkę co drogą przez mękę jest - na dzień dzisiejszy - uzyskanie jakiejkolwiek grupy i 1 z 3 stopni zaszeregowania rodzajowego niepełnosprawności, a z drugiej bez bogatej historii choroby i solidnego uzasadnienia od strony medycznej każdego rodzaju posiadanych dysfunkcji psychofizycznych - tak potocznie mówiąc - jest trudne.
A trudne z tego względu, że masę lekarzy te zagadnienia traktuje na równi z powiedzeniem o szkolnej wymówce o bolącym paluszku i główce :)
Nie mniej jednak warto próbować stanąć w szranki z tą machiną urzędniczą, bo choć przyznana czasowo lub na czas nieokreślony, to niesie za sobą wiele profitów choćby z natury wsparcia finansowego.

Gonia86
Czy jest szansa na otrzymanie orzeczenia o niepełnosprawności?

Szanse są, bo tu można już na podstawie samych kodów przyznać na dzień dobry dwie przypadłości 03-L lub 05-R. Kluczowe w tym całym mechanizmie jest adnotacja z dokumentacji lub samego orzeczenia na podstawie zapisu "niepełnosprawność istnieje od .....(np urodzenia)" i "ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od.... (dzień stwierdzenia/ przystąpienia do komisji lekarskiej)".
Rozważyłbym w tym wszystkim dwie fundamentalne kwestie:
1. na ile jest szansa wyleczenia lub zminimalizowania do granic trudności w funkcjonowaniu w codziennym życiu tych przypadłości;
2. zrobienia z dziecka "inwalidy" na całe życie poprzez ZUS lub uzyskania orzeczenia z Powiatowego Centrum ds Orzekania o Niepełnosprawności przy MOPS, które może ale nie musi ujawniać iż takowe posiada w różnych sytuacjach życiowych w urzędach lub ubiegając się o pracę.
Ta druga opcja jest bardziej "ad personam" niż przypięta łatka niepełnosprawnego do grobowej deski.
Zarówno ZUS jak i PCPR udziela zasiłki pielęgnacyjne, nie mniej jednak mając przyznaną grupę w obu instytucjach jeden zasiłek wyklucza pobieranie drugiego. Z PCPR jest to obecnie 153 zł. miesięcznie.

Odnośnik do komentarza

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Na dzień dzisiejszy mogę jeszcze dodać że córka otrzymała z poradni psychologiczno pedagogicznej Wczesne Wspomaganie Rozwoju a za pół roku kształcenie specjalne(za pół roku bo kształcenie to przysługuje dzieciom od lat 3) być może to będzie dodatkową dokumentacją tylko nie wiem czy przyniesiona na komisję będzie rozpatrywana.

Odnośnik do komentarza

Gonia86
Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie oznaczenia dotyczącego padaczki-termin nieokreślona oznacza że nie wiadomo jaki to rodzaj padaczki czy też oznacza że nie została ona do końca potwierdzena?

Klasyfikacja tej przypadłości - wpisując w google F82.0 R47.8 G40.9 - wygląda następująco
G40 Padaczka
G40.0 Padaczka samoistna (ogniskowa) (częściowa) i zespoły padaczkowe z napadami o zlokalizowanym początku
G40.1 Padaczka objawowa (ogniskowa) (częściowa) i zespoły padaczkowe z prostymi napadami częściowymi
G40.2 Padaczka objawowa (ogniskowa) (częściowa) i zespoły padaczkowe ze złożonymi napadami częściowymi
G40.3 Uogólniona samoistna padaczka i zespoły padaczkowe
G40.4 Inne postacie uogólnionej padaczki i zespołów padaczkowych
G40.5 Szczególne zespoły padaczkowe
G40.6 Napady ”””grand mal”””, nieokreślone, (z lub bez napadów “““Petit mall“““)
G40.7 “““Petit mall“““, nieokreślone, bez napadów, ”””grand mal”””
G40.8 Inne padaczki
G40.9 Padaczka, nieokreślona

I tutaj idąc tym tokiem rozumowania, to może być mix wszystkich w jednej, albo system naczyń połączonych, w których zawarte są szczątkowe inne schorzenia.
To jest niemalże klasyka gatunku w tej medycznej materii, gdzie ludzka przypadłość wykracza niekiedy poza ramy terminologii medycyny; a niewielki procent tej niewiadomej, to swoiste niedouczenie lekarzy, wynikające po najprostszej linii oporu z przestarzałego systemu edukacji zawodowej.
Gonia86
Na dzień dzisiejszy mogę jeszcze dodać że córka otrzymała z poradni psychologiczno pedagogicznej Wczesne Wspomaganie Rozwoju a za pół roku kształcenie specjalne(za pół roku bo kształcenie to przysługuje dzieciom od lat 3) być może to będzie dodatkową dokumentacją tylko nie wiem czy przyniesiona na komisję będzie rozpatrywana

Cały wic jest w tym taki, że jakiekolwiek dokumenty medyczne odnośnie choroby, które dla Ciebie mogą nie stanowić najmniejszych podstaw do ubiegania się o orzeczenie o niepełnosprawności, dla komisji będą miały kolosalne znaczenie.
Tak też w przypadku odwołania się od "wyroku" masz Ty teraz, a córka w swoim dorosłym życiu na tej podstawie asa w rękawie.
Niniejsze orzeczenie w świetle przepisów wydaje się dla celów

- odpowiedniego zatrudnienia,
- szkolenia
- uczestnictwa w warsztacie terapii zajęciowej
- zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze,
- środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji,
- uzyskania karty parkingowej,
- świadczeń z pomocy społecznej
- zasiłku pielęgnacyjnego,
- uzyskania przez opiekuna dziecka świadczenia pielęgnacyjnego,
- ulg i uprawnień.

Chcąc nie chcąc już masz prawa do przyznania orzeczenia na bazie tego dokumentu. Im więcej, tym lepiej.
Paradoksalnie i przykładowo dla ZUS-u przed laty, warunkiem przedłużenia czasowo przyznanej grupy inwalidzkiej, były wypisy ze szpitala i z ośrodków rehabilitacji zaświadczenia, że coś się robi w tej materii mimo nawet braku poprawy stanu zdrowia.

Mając orzeczenie masz prawo starać się o dofinansowania z PFRON-u, masz prawo do dofinansowania bądź całościowego pokrycia kosztów sprzętu rehabilitacyjnych i etc od NFZ-etu.
Jest też możliwość odpisu od podatku tych wydatków gdy ich koszty przekraczają 100,- na miesiąc, pod warunkiem wcześniejszego nie wystąpienia o zwroty z NFZ i chyba PFRON.
W necie na stosownych forach o niepełnosprawności jest na ten temat masę informacji od ludzi jak się w tej materii poruszać, o których możesz się z PCPR nie dowiedzieć na dzień dobry... taki lajf.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...