Skocz do zawartości
Zamknięcie Forum WP abcZdrowie ×
Forum

Natrętne myśli oraz potrzeba wykonywania tych samych czynności


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od pewnego czasu odczuwam dziwną potrzebę wykonywania tych samych czynności kilka razy(czynności takie jak poprawanie czegoś, sprawdzanie itp) Gdy staram się nie wykonywać tych samych czynności zaczynam odczuwać lęk oraz mam wrażenie, że przez to czeka mnie nieszczęście, a w dodatku mam ochotę ukarać za to samą siebie. Dodam, że gdy byłam mała również tak samo się zachowywałam i rodzice chcieli zabrać mnie do lekarza jednak przeszło mi. Teraz wszystko powróciło jeszcze silniejsze. Mam powoli tego dosyć, jednak to wszystko jest silniejsze ode mnie. Po prostu mam myśli przez które mam wrażenie, że coś złego się stanie gdy np. wejdę do łóżka najpierw lewą nogą, a nie prawą. Gdy modlę się(ponieważ jestem człowiekiem wierzącym) odczuwam potrzebę modlenia się kilka razy, ponieważ mam wrażenie, że robię to źle. Przed jakimkolwiek wyjściem lub pójściem spać sprawdzam czy krany są pozakręcane i wszystko wyłączone. Przed pójściem spać kilka razy muszę sprawdzać godzinę. A wszystkie rzeczy muszę łapać najpierw prawą ręką, ponieważ mam wrażenie, że gdy zrobię to lewą to czeka mnie nieszczęście. I to tylko kilka przykładów, ponieważ jest tego o wiele więcej. Mam już tego serdecznie dosyć i strasznie męczy mnie to wszystko. Co robić?

Odnośnik do komentarza

natalia2222, opisane przez Ciebie objawy wskazują na myśl natrętne (obsesje) i kompulsje (rytualne czynności), które występują w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych, zwanych potocznie nerwicą natręctw. Odczuwasz przymus ich wykonywania, ponieważ zignorowanie tych rytuałów wzbudza u Ciebie lęk i poczucie, że stanie się coś złego. W perspektywie tych objawów sugerowałabym konsultację u lekarza psychiatra, który postawi rzetelne rozpoznanie i zaproponuje odpowiednie leczenie (leki i/lub psychoterapię). Nerwicę natręctw można z powodzeniem leczyć, trzeba tylko podjąć odpowiednie kroki. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...