Skocz do zawartości
Zamknięcie Forum WP abcZdrowie ×
Forum

Jak odróżnić?


Gość ciocia3

Rekomendowane odpowiedzi

Gość ciocia3

Jak odróżnić czy cierpi się na schizofrenię czy na manię? Zdarza mi się mieć zmienne nastroje, ale gdy ich nie ma moja choroba przypomina lekką schizofrenię. Mój lekarz mówi, że odkąd mnie leczy to nigdy nie było pełnej remisji. Nie piję alkoholu i nie ćpam. Biorę neuroleptyki i stabilizatory nastroju. Podejrzewano u mnie wiele schorzeń w tym manię, jednak główne rozpoznanie to schizofrenia. W ostatnim rzucie choroby dominowały u mnie jednak objawy manii i psychozy. To była pierwsza w moim życiu pełna psychoza z omamami. Tych doznaję sporadycznie nawet w stanach wyciszenia choroby, jednak zdaje sobie z nich sprawę. Wiem, że choroby rozpoznaje lekarz w ośrodku, ale nie wiem, jak zapytać o to mojego lekarza. Zdarzają się też u mnie dołki, ale na szczęście umiarkowane lub lekkie. Nie wiem już co...

Odnośnik do komentarza

Mania to podwyższony nastrój, natomiast schizofrenia należy do zaburzeń psychotycznych i najłatwiej rozpoznać ją po objawach wytwórczych takich, jak omamy i urojenia. Skoro doświadcza Pani omamów i innych objawów psychotycznych, wraz ze zmiennością nastrojów, to bliżej Pani do schizofrenii, ewentualnie zaburzeń schizoafektywnych niż do manii. Zresztą mania zazwyczaj samodzielnie, w sposób izolowany nie występuje. Raczej jest etapem w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...