Skocz do zawartości
Zamknięcie Forum WP abcZdrowie ×
Forum

Ryzyko zachorowania


Gość Kwyecien

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Kwyecien

Witam, czy ryzyko zachorowania na schizofrenię wzrasta, jeżeli zachorowała dwójka z mojego rodzeństwa? (mam dwoch braci i dwie siostry). Wiem, że ryzyko zachorowania w przypadku rodzeństwa wynosi ok. 6%, ale jak to się ma do dwójki rodzeństwa

Odnośnik do komentarza

Więcej info znajdziesz w sieci niż na forum,nie ma do końca odpowiedzi na Twoje pytanie,bo tu nie ma reguły.

"Ryzyko zachorowania w rodzinie chorego na schizofrenię jest wyższe niż w populacji ogólnej i zależy ono od stopnia pokrewieństwa.

W przypadku 60-80% krewnych osób chorujących, nie odnotowuje się występowania schizofrenii. Zachorowania w rodzinie nie są homotypowe, czyli występuje różna postać choroby i inne psychozy.

Krewni I stopnia

Najwyższe ryzyko występuje u bliźniąt jednojajowych - około 50%. W przypadku obojga rodziców chorych na schizofrenię ryzyko zachorowania ich potomstwa wynosi 46%.
U bliźniąt dwujajowych oraz rodzeństwa, gdzie jeden z rodziców jest chory ryzyko wynosi 17%.

Krewni II stopnia

Ryzyko zachorowania siostrzeńców/bratanków czy wnuków osoby chorej jest niewielkie i wynosi około 5%. Najmniejsze ryzyko zachorowania wśród krewnych jest u bliższych kuzynów (krewni III stopnia) i wynosi tylko 2%.
Dla porównania, ryzyko zachorowania w populacji ogólnej wynosi 1%.

Zaburzenia schizofreniczne czasem występują rodzinnie, a czynniki genetyczne wywierają istotny wpływ na ujawnienie choroby, jednak nie są one determinujące. Dlatego też schizofrenia nie jest chorobą dziedziczoną, jednak dziedziczona jest podatność na zachorowanie."

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

W sumie jest to loteria,zależy od rodziców,ja nie bardzo znam się na tego typu chorobach ,odpisałam Ci dlatego,że piszesz drugi raz i nikt Ci nie odpisał,
nie myśl o tych prawdopodobieństwach,bo to nic Ci nie da,oprócz stresu,ale jak chcesz, to musiałabyś zapytać psychiatry,który najlepiej zna się na tych chorobach i zna różne przypadki.

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...