Skocz do zawartości
Zamknięcie Forum WP abcZdrowie ×
Forum

choroba schizoafektywna


Gość dręmordę

Rekomendowane odpowiedzi

Gość dręmordę

Dzień dobry.

Jakie trzeba spełniać kryteria, aby można było mówić o tej chorobie? Czy jak ja mam przewlekłe zaburzenia schizotypowe i do tego podejrzenie choroby dwubiegunowej to czy mogę mieć ową chorobę schizoafektywną? Lekarz ostatnio stwierdził, że przeszedłem epizod manii, ale nie postawił diagnozy schizoafektywnej ani dwubiegunowej choroby. Jak to z tym jest?

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie!

Mówiąc tak najprościej, zaburzenie schizoafektywne rozpoznaje się wtedy, gdy w przebiegu zaburzeń nastroju pojawiają się dodatkowo objawy psychotyczne typowe dla schizofrenii. Tego typu zaburzenia najczęściej diagnozuje się w czwartej dekadzie życia człowieka. Zaburzenie schizoafektywne rozpoznawane jest wówczas, gdy okresowo pojawiają się objawy spełniające kryteria głębokiego zaburzenia nastroju oraz co najmniej dwa główne objawy schizofrenii, jak na przekład omamy czy urojenia. Ponadto przez okres przynajmniej dwóch tygodni powinny wystąpić objawy schizofrenii bez wyraźnego zaburzenia nastroju. Wyróżnić można trzy typy tego zaburzenia: maniakalny (objawy schizofreniczne + podwyższony nastrój i zwiększony napęd), depresyjny (objawy schizofreniczne + obniżony nastrój i zmniejszony napęd) oraz mieszany. Rozpoznanie tego zaburzenia bywa kontrowersyjne, niektórzy bowiem twierdzą, że jest to choroba przede wszystkim schizofreniczna, inni natomiast, że raczej psychotyczne zaburzenie nastroju. Co więcej, mogą się zdarzyć epizody czystej manii i/lub czystej depresji. Niemniej jednak w Międzynarodowej Klasyfikacji ICD-10 zaburzenie schizoafektywne umiejscowione jest w grupie zaburzeń psychotycznych. Należy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do schizofrenii, zaburzenie schizoafektywne jest okresowe, a epizody chorobowe najczęściej mijają, co pozwala pacjentom na względnie dobre funkcjonowanie w okresach remisji. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...