Skocz do zawartości
Zamknięcie Forum WP abcZdrowie ×
Forum

Przytulanie a terapia.


Gość Misia09

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, tak się zastanawiam nad pewną kwestią, a mianowicie chodzi o kontakt fizyczny w terapii.

Czy terapeuta może przytulić swojego klienta? Oczywiście chodzi o przytulenie w celu dodania mu otuchy, bez żadnego podtekstu. Myślałam o tym wiele razy, zwłaszcza, że zdarzało mi się dosłownie wyć podczas sesji, zaś mój lekarz pozostawał niewzruszony, oczywiście nie oczekuję tego, po prostu zastanawiam się, czy jest to hmm, profesjonalne, etyczne?

Dodam, że moja znajoma chodziła na terapię i mówiła, że zdarzyło się parę razy, że terapeuta ją przytulił w trudnych chwilach. Terapeuta - czyli mężczyzna, gdzie w sumie podejrzewałabym, że w przypadku, gdzie w dodatku wchodzi w grę różnica płci, profesjonalista starałby się zachować dystans.

Odnośnik do komentarza

W Kodeksie Etycznym Psychoterapeuty nie zaznaczyli, że taka "bliskość" jest zakazana.

http://www.synapsis.pl/Kodeks-Etyczny-Psychoterapeuty-Polskiego-Towarzystwa-Psychiatrycznego.html

Myślę, że wszystko zależy od człowieka. Czasami terapeuci boją się pocieszać w "ten" sposób, aby pacjent nie odebrał tego jednoznacznie.
Ludzie zagubieni są głodni ciepła, zrozumienia, akceptacji i gdy to otrzymują wraz z dodatkową dawką dotyku, mogą nazbyt emocjonalnie zżyć się ze swoim terapeutą.
Terapeuta musi znaleźć złoty środek, kompromisowe rozwiązanie. Nie podchodzić do pacjenta mechanicznie, ale też nie może się spoufalać.

Rozdzierający jak tygrysa pazur
antylopy plecy
jest smutek człowieczy.

Odnośnik do komentarza

Przytulenie w terapii nie jest karalne ani zabronione, ale mimo wszystko terapeuta powinien zadbać, by relacja między nim a klientem/pacjentem pozostała tylko relacją profesjonalną, terapeutyczną. Osoby z problemami emocjonalnymi mogłyby błędnie zinterpretować taki dotyk i dążyć do zacieśnienia takiej relacji, co szkodziłoby terapii, dlatego terapeuta zachowuje najczęściej dystans.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...