Skocz do zawartości
Zamknięcie Forum WP abcZdrowie ×
Forum

Suchość w ustach podczas stresu


Gość k...l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam 14 i od ok. 3 lat podczas stresu, nawet tego najmniejszego (a może nawet podświadomie), gdy muszę iść do szkoły, wyjść z kolegami pograć w piłkę, towarzyszy mi suchość w gardle, jamie ustnej, doprowadzająca do mdłości i odruchów wymiotnych. W tym czasie w ustach nie mam śliny, nie wiem co zrobić, aż w końcu przychodzi to okropne <Ble!> czyli mdłości. Po miesiącu poradziłem sobie w ten sposób aby żuć gumę do żucia, musi być intensywnie miętowa, ale już dalej nie daję rady. Co zrobić?

Odnośnik do komentarza

Suchość w ustach jest naturalną reakcją organizmu w sytuacji stresu. Nasz organizm produkuje hormony (m.in. adrenalinę, kortyzol), które są informacją dla mózgu "walcz albo uciekaj". W ten sposób jest uruchamiany cały proces fizjologiczny, który ma przygotować organizm do konkretnej reakcji. Jeśli się stresujesz, zostaje ograniczona produkcja śliny, stąd suchość. Guma do żucia jest na pewno jakimś pomysłem, ale podejrzewam, że będzie on skuteczny tylko przez jakiś czas. Proponowałabym bardziej popracować nad metodami radzenia sobie ze stresem, nad metodami relaksacji. Odsyłam do tekstu: Jak radzić sobie z nerwami? Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...