Skocz do zawartości
Zamknięcie Forum WP abcZdrowie ×
Forum

Nie potrafię znieść krytyki


Gość Collider

Rekomendowane odpowiedzi

Ten problem męczy mnie już od bardzo dawna. Nie potrafię się z nim uporać. Mianowicie: nie potrafię znieść, gdy ktoś ma inne zdanie niż ja. Nie chodzi o to, że nie pozwalam mu/jej mieć innych poglądów, ale zawsze mam wtedy wrażenie, że ta osoba atakuje moje poglądy, moją wizję świata i je wyśmiewa, uważa za głupiutką, naiwną kretynkę. Bardzo ciężko to przeżywam, gdy ktoś ma inne poglądy niż ja, myślę wtedy o tym kilka dni. Jest jeszcze inny problem-nie potrafię znieść krytyki moich poglądów/czynów/marzeń/ mojej osoby. Zawsze, gdy ktoś mnie krytykuje, mam ochotę uciec na kraniec świata albo uciszyć tę osobę. Brakuje mi pochwał, słów podziwu, uznania. Czasami (wiem, że to źle o mnie świadczy, ale muszę to napisać) mam taką wizję: żyję na samowystarczalnej wyspie, gdzie mam dom, dowodzę tą wyspą a mieszkańcy tej wyspy mnie nieustannie chwalą, podziwiają i uznają za VIP-a, najmądrzejszego i najwspanialszego człowieka na świecie. Nie potrafię nawiązywać kontaktów z ludźmi. Marzę o tym, żeby otaczać się paczką ludzi, którzy myślą w 100% tak samo, jak ja, i nigdy nie kwestionują moich poglądów i przekonań. Każde, najmniejsze słowo krytyki mnie przygnębia i doprowadza do płaczu, odczuwam nawet taki lekki ból fizyczny z tego powodu.Co o tym myślicie? Co mam z tym zrobić? Jaka jest tego przyczyna?

Odnośnik do komentarza

Collider, podejrzewam, że masz zaniżone poczucie własnej wartości, dlatego tak bardzo emocjonalnie reagujesz na słowa krytyki czy wówczas, gdy ktoś ma inne poglądy niż Twoje. Od razu interpretujesz to jakby ktoś kwestionował Twoje słowa, interpretujesz to jako atak, choć ktoś w ogóle być może wcale nie chce Cię atakować. Dobrze, że się różnimy w poglądach, bo wówczas jest przestrzeń do wymiany myśli. Inaczej byłoby nudno ;) Tobie proponuję popracować nad samooceną i odsyłam do tekstów: Jak podnieść poczucie własnej wartości? oraz Samoocena. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...