Skocz do zawartości
Zamknięcie Forum WP abcZdrowie ×
Forum

Czym różni się zespół Aspergera od fobii społecznej?


Gość m...l

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym dowiedzieć się jak odróżnić "zwykłą" fobię społeczną od zespołu Aspergera. Z fobią zmagam się od dłuższego czasu, nie jestem w stanie stwierdzić kiedy wszystko się zaczęło, z pewnością był to pewien proces. Zawsze myślałem, że jestem "normalny", ale teraz gdy patrzę w przeszłość, coraz wyraźniej zaczynam dostrzegać, że od dziecka nadawałem na nieco innych falach niż otoczenie i miałem problemy z nawiązywaniem kontaktów z innymi, tyle że dopiero w gimnazjum zaczęły się one uwydatniać.

Odnośnik do komentarza

Diagnozując Aspergera wyróżnia się szereg kryteriów.

*zaburzenia interakcji społecznej, nieumiejętność lub brak chęci współpracy w grupie,
* zaburzenia mowy i języka (opóźniony rozwój, powierzchownie perfekcyjny język ekspresyjny, sztywna i pedantyczna mowa, nietypowa prozodia i charakterystyka głosu, uszkodzenie zdolności rozumienia języka – przede wszystkim znaczeń przenośnych i ukrytych)
* zawężone, specjalistyczne zainteresowania, połączone czasem z obsesyjnym zainteresowaniem jedną dziedziną,
*zachowania powtarzalne, rutynowe, niezmienne,
*trudności w komunikacji niewerbalnej (ograniczone gesty, skąpa ekspresja twarzy, dystans fizyczny, zachwianie rozumienia bliskości do innej osoby, kłopoty z kontaktem wzrokowym),
*niezdarność ruchowa (nie zawsze)
Pasuje do Ciebie?

Wszystko to znajdziesz w każdym jednym artykule na temat zespołu Aspergera.
To przede wszystkich upośledzenie umiejętności społecznych, ale nie tylko.

Zrób test Liebowitza i sprawdź czy cierpisz na fobię społeczną.
http://psychiatra.bydgoszcz.eu/publikacje-dla-pacjenta/zaburzenia-lekowe/test-na-fobie-spoleczna/

Rozdzierający jak tygrysa pazur
antylopy plecy
jest smutek człowieczy.

Odnośnik do komentarza

Dokładnie.
Zespół Aspergera to nie tylko nie nawiązywanie relacji z innymi ludźmi, chociaż jest to główne kryterium diagnostyczne. Zwykle jednak towarzyszą mu inne objawy, które wymieniła przedmówczyni.
Nie trzeba mieć wszystkich na raz. U każdej osoby ten zespół wygląda inaczej. Nie ma dwóch identycznych osób z ZA, pomimo, że mają ze sobą wiele wspólnego.
Jest to zaburzenie ze spektrum autyzmu, które może zdiagnozować lekarz psychiatra często w porozumieniu z psychologiem i neurologiem. Do otrzymania takiej diagnozy potrzeba szerokiego wywiadu. Najlepiej, skonsultować się ze specjalistą w tym celu. Dobrze poprowadzona terapia działa cuda.
I często dzięki niej można zupełnie normalnie funkcjonować. Znam kilku aspikow dorosłych. Jednym z nich jest bliski znajomy. Facet ma żonę, synka, własna działalność. Pomimo kilku dziwactw to naprawdę wspaniały człowiek zdiagnozowany w dorosłym życiu. Proponuje udać się do psychiatry w celu ustalenia co tak naprawdę się z Tobą dzieje. Tylko wtedy uzyskasz właściwe wskazówki.

Odnośnik do komentarza

Fobii społecznej najbardziej towarzyszy lęk - lek przed porażką, wyśmianiem, krytyką. Natomiast zespół Aspergera należy do zaburzeń ze spektrum autyzmu, tak jak zostało wcześniej już o tym wspomniane przez forumowiczów. Inaczej ZA określa się mianem lekkiego autyzmu. Co go wyróżnia? Problemy w kontaktach społecznych, ale nie tak jak w fobii. Bardziej dotyczy to nierozumienia zasad życia społecznego, nierozumienia żartów, metafor, ironii. Wszystko traktowane jest dosłownie. Oczywiście to nie jedyne kryterium diagnostyczne ZA, ale jedno z wielu. Odsyłam do tekstów dotyczących Aspergera i fobii społecznej zamieszczonych w naszym serwisie. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...