Skocz do zawartości
Zamknięcie Forum WP abcZdrowie ×
Forum

Potrzebuję pomocy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem na który potrzebuje szybkiej i dobrej odpowiedzi. Mam kolegę, który jest uzależniony od papierosów, a co gorsza -okaleczania się. Mówi że to jego sposób by zapomnieć, o problemach i złych sprawach. Wiem ,że nie umie rozmawiać z rodzicami, ktorzy z resztą nie mają dla niego czasu. Ma również problemy z nauką, oraz z nawiązaniem kontaktów z ludźmi- twierdzi, że po prostu ma taką barierę, że się boi. Najgorsze w tym wszystkim jest, że praktycznie codziennie mówi, że jest nikim, że życie nie ma sensu, że chciałby z tym skończyć, że nie daje rady. Boję się, że w końcu zrobi sobie poważną krzywdę. Jak mogę mu pomóc?

Odnośnik do komentarza

Dobrze byłoby namówić go na wizytę do psychologa.

A na razie namów go, by podniósł własną samoocenę, Cała reszta z tego wynika, że nie potrafi docenić siebie, znaleźć w sobie jakieś wartości.
Mów mu, że każdy człowiek jest jedyny, niepowtarzalny, cudowny i wspaniały. Tylko od niego zależy, jak sobie to życie ułoży.
Jeśli jest źle, to można to zmienić.
Sama poszukaj w internecie o asertywności, jak podnieś własną samoocenę itp - i podrzucaj mu to do czytania, namawiaj na ćwiczenia.

Proponuję też zabawę - przypomnijcie sobie jakieś miłe i zabawne momenty swego życia. Starajcie się "licytować" - kto ma ich więcej.
Ludzie pamiętają zwykle złe momenty, a o dobrych zapominają. Uprzytomnienie sobie, że były też i dobre, bardzo pomaga.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...