Skocz do zawartości
Forum

Jak dbać o nerki?


Gość sabina16

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Chciałabym się dowiedzieć jak należy dbać o nerki.

Ostatnio moja koleżanka ze szkoły skarżyła się na silny ból brzucha i wyszło, że ma chore nerki. Trochę to dziwne, że brzuch ją bolał, bo nerki są bardziej z tyłu, ale jestem tylko licealistką, więc nie będę się sprzeczała z lekarzami.

W każdym razie widziałam jak ją bolało i dosyć długo się z tego leczyła, więc postanowiłam być mądrzejsza i zatroszczyć się o swoje nerki. Jak więc powinna wyglądać proflikatyka nerek? Chodzi mi też o to co należy jeść, żeby były zdrowe? Jak się ubierać, poza tym, że nie należy ich odkrywać. I czego trzeba unikać.

Jak to zwykle bywa człowiek mądry po szkodzie. Ja staram się być mądra po cudzej szkodzie, więc i tak chyba lepiej na tym wychodzę :) Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza

Oto kilka podstawowych spraw, o których powinnaś pamiętać, jeśli naprawdę chcesz dbać o nerki. Po pierwsze, dożo pij. Dzięki temu zwiększysz produkcję moczu i usuniesz bakterie z błon śluzowych. Po drugie, często sikaj. To cię uchroni przed zakażeniami. Po trzecie, dbaj o higienę okolic intymnych. Po czwarte, rób sobie co roku badanie moczu. A po piąte, unikaj przygodnych kontaktów seksualnych.

Odnośnik do komentarza

Bardzo dobrze, że o tym pomyślałaś. Ja sama miałam i w zasadzie nadal miewam klopoty z nerkami. To strasznie uciążliwa dolegliwość i ciężko się z niej całkowicie wyleczyć. Teraz moim córkom staram się wpajać pewne zasady i pilnować ich, żeby one się nie nabawiły takiej choroby. Bywa to trudne, bo nie zawsze chcą mnie słuchać, ale ja się nie poddaję:)

Tobie polecam przede wszystkim: nieprzetrzymywanie moczu i regularne wypróżnianie pęcherza oraz odpowiednią higienę (tzn. podmywanie krocza ciepłą wodą z mydłem i codzienna zmiana bielizny). Musisz również zadbać o utrzymywanie ciepła w okolicach nerek, tzn. noszenie dłuższych bluzek i koszulek, najlepiej wpuszczaj je w spodnie, tak żeby ci nie podwiewało. Jest to ważne szczególnie teraz, gdy jest zimno.

Odnośnik do komentarza

Witam! Ja niestety znam ból twojej koleżanki. W sumie zaczęło się od infekcji dróg moczowych, których chyba nie doleczyłam, a potem były nerki. Z własnego doświadczenia radzę nie siadać na zimnym (na podłodze, na przystanku autobusowym w chłodny dzień). I zdecydowanie żadnych ciuszków odsłaniających brzuch i plecy. A tak profilaktycznie polecam picie herbatek żurawinowych i jedzenie żurawiny - super działa na drogi moczowe.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...