Skocz do zawartości
Forum

Depresja i zaburzenie osobowości


Gość Mario2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Mam 25 lat i wiem,że praktycznie od zawsze coś było ze mną nie tak, już w szkole podstawowej bywałem nadpobudliwy i miałem kłopoty z zachowaniem, w tej chwili staram się poukładać życie tak aby miało jakiś większy sens, mam pracę, dopiero niedawno skończyłem szkołę średnią,chodzę na siłownię,staram się rozwijać, prawdopodobnie pójdę na studia, mimo tego czuję,że jestem zestresowany, mam wrażenie,że jakoś nie pasuję do ludzi, ostatnie dni w pracy to dla mnie horror, siedzę przed komputerem robię jakieś zadania i chce mi się płakać, wszyscy wokół żartują śmieją się, niby robię to samo ale tak naprawdę tylko udaję,że wszystko jest OK. Od zeszłego tygodnia nasilił mi się stan depresyjny, czuję,że coś jest nie tak ale nie wiem jak to zmienić w tym stanie nawet kawa zamiast pobudzić i dodać pozytywnego kopa może tylko rozdrażnić, znów myślę o tym aby się zabić. Nie chcę być sam ale tak naprawdę to ja odsuwam się od ludzi, czuję,że jest coś ze mną nie tak bywam smutny,przybity, dla niektórych nawet przykry. Nie chcę już dłużej odpowiadać na pytania w stylu Cześć, co tam? (Przecież nie odpowiem,że myślę o tym jak się zabić oraz o tym kto przyjdzie na mój pogrzeb). Od ostatnich paru lat taki stan doprowadza mnie do skrajnych myśli samobójczych w ostateczności daję sobie jeszcze jedną szansę,że wszystko poukładam będzie dobrze itp. Staram się myśleć pozytywnie i wygrać z tym beznadziejnym uczuciem, udaje to się na jakiś czas potem znów depresja wraca jak bumerang, zazwyczaj dzieje się to po tym jak zrobię coś nie tak, np. stracę nad sobą panowanie w pracy czy urzędzie (często mam problemy z pohamowaniem emocji, bywam agresywny) zaczynam obwiniać siebie, rozkładać wszystkie swoje wady na czynniki pierwsze, znów dochodzę do wniosków,że jestem beznadziejny, nie ma dla mnie szansy,że będę samotny itp. Czytając różne artykuły wydaje mi się,że mogę mieć zaburzenie typu bordeline lub chad, w zwyczajnej depresji ludzie raczej są niezdolni do robienia czegokolwiek, chciałbym się dowiedzieć jakie są różnice między zaburzeniem typu bordeline a chad, mam wrażenie,że objawy w obu tych przypadkach są podobne czyli miesza się dobry nastrój z depresją, w swoim przypadku nie odczuwałem raczej manii ale mam problem ze stabilnym obrazem siebie, tzn. mam dni w których wierzę,że wszystko się ułoży, i są takie dni w których myślę, że muszę się zabić bo w płaczu i smutku nic dobrego na mnie nie czeka.

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
Pytasz jaka jest różnica między zaburzeniem osobowości typu bordeline, a chorobą afektywną dwubiegunową.
Zaburzenia osobowości są utrwalonymi wzorcami zachowania, które pojawiają się już w dzieciństwie i obejmują wszystkie aspekty funkcjonowania. Osobowość z pogranicza charakteryzuje się uczuciem pustki, niestabilnością emocjonalną, zaburzonym obrazem samego siebie, własnych celów i preferencji. Osoby z takim zaburzeniem często wchodzą w intensywne i krótkotrwałe związki, często wybuchają gniewem i mają impulsywne zachowania autodestrukcyjne oraz tendencję do zachowań ryzykownych (na przykład: kleptomania, nadużywanie alkoholu i narkotyków, szybka jazda samochodem). Wydaje im się, że są wspaniali, by chwilę potem czuć się nic nie warci. I to jest najbardziej widoczna różnica między borderline, a chad. W osobowości z pogranicza poczucie wielkości i nihilizmu przeplatają się ze sobą z dużą częstotliwością (z chwili na chwilę), a w depresji dwubiegunowej cyklicznie - epizod depresji trwa średnio 6 miesięcy, potem powrót do stanu zdrowia i epizod manii, który trwa około 4 miesięcy.
Napisałeś również, że ludzie chorzy na depresję nie są zdolni do robienia czegokolwiek - to nie zawsze jest prawda, wszystko zależy od nasilenia choroby.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Gość anna pietrus

Zrob sobie badanie ,dokladne na mikroelementy i makroelementy z krwi.Idz do internisty,bo te objawy to moze tylko brak magnezu,witaminy D3 i B3 i K2.To moze byc zla praca watroby,pecherzyka zolciowego czy tarczycy.Kamien w pecherzyku zolciowym moze wywolac stany podobne do depresji i ataki zlosci,czy ciagly stres oraz nieumiejetnosc podejmowania szybkich decyzji.Psychiatra psychiatrą ,ale zaciagnij opinii innych dobrych specjalistow.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...