Skocz do zawartości
Zamknięcie Forum WP abcZdrowie ×
Forum

Stwardnienie rozsiane a dom opieki


Gość XYZ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Piszę tutaj, bo potrzebuję opinii ludzi z zewnątrz.. Mój tata choruje na SM już 15 lat, w ciągu ostatnich 2 lat jego stan uległ pogorszeniu. Jest leżący, nie jest w stanie nic przy sobie samodzielnie zrobić, trzeba go przebrać, umyć i nakarmić. Jednak nie w tym jest największy problem, a w jego zachowaniu. Potrafi o 2 w nocy krzyczeć, żeby zrobić mu kawę, dać papierosa lub śniadanie. Około 15-16 chce już kłaść się spać, jeżeli ktoś się sprzeciwi - awantura. Stał się strasznie nerwowy. Wydaje mi się, że sam nie pamięta, nie wie czego chciał przed chwilą. Potrafi w ciągu kilku minut prosić o wodę, kawę, herbatę czy jedzenie. Nie ważne, że dostał przed chwilą np wodę, on za chwile prosi o herbatę. „Prosi” to bardzo mocne słowo, on nakazuje. Moja mama od kiedy zachorował pracuje po 12h dziennie, ja i rodzeństwo również zaczęliśmy prace od kiedy tylko skończyliśmy 18 lat, żeby było jej lżej. Na codzień przebywa z nim jego mama, która w tym roku kończy 80 lat. Jest sprawna fizycznie i umysłów, jednak widzimy jak cała ta sytuacja ją wykańcza. Jest z nim 24h na dobę, spełnia każde jego zachcianki. Jest nam jej po prostu, po ludzku żal. To głównie ze względu na nią myślimy o oddaniu go do domu opieki. Nie mogę patrzeć na to jak płacze z bezradności i braku sił. Mama też jest wykończona, utrzymywała dom sama przez tyle lat, widzę jak jest zrezygnowana całą tą sytuacją. Nie uśmiecha się, nie cieszy z niczego. Żadne z nas nie może pozwolić sobie na porzucenie pracy i całodobową opiekę nad nim. 
Proszę Was o rady.. Czy to z nami jest coś nie tak? Pęka mi serce na samą myśl ale z drugiej strony wiem, że tam miałby specjalistyczną opiekę. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...