Skocz do zawartości
Zamknięcie Forum WP abcZdrowie ×
Forum

Problemy z przełykaniem~


Gość Weronika

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, dzień doby, dobry wieczór~~

Zamierzam iść do lekarza, ale pomyślałam, że może ktoś mógłby mi pomóc tutaj mimo wszystko. Od jakiegoś czasu zauważyłam u siebie problemy z przełykaniem. Obawiam się, że to na tle nerwowym (żyję w ciągłym stresie i przejmuję się dosłownie wszystkim) Rok temu przyjmowałam leki na refluks i od tego również moje problemy stały się jeszcze większymi niż były, jakiś czas temu utknęła mi tabletka w gardle i od tamtego momentu mam jakby traumę do przełykania ich jak i również pokarmów stałych. Z czasem problem ustąpił, ale tabletki nadal rozkruszam. Dzisiaj kończąc posiłek kęs utknął mi w gardle. Wydaje mi się, że w drogach oddechowych -  cały czas odczuwam wrażenie, że zaraz się uduszę i ciągle mi słabo, nogi mam jak z waty i jestem strasznie podenerwowana. Próbowałam wywołać odruch wymiotny, ale nie pomaga (boje się, że się zadławię jeszcze bardziej) Myśląc, że to może być kęs utknięty w gardle, wydaje mi się, że chyba znowu mam po prostu uczucie jakby kulki w gardle tylko, że nie na wysokości krtani a migdałków, bo tam gdzie się znajdują odczuwam właśnie wrażenie, że coś tam jest a gdy oglądałam gardło  nie było widać niczego, wygląda mi to na infekcję jamy ustnej, mam strasznie podrażnione i czerwone gardło a na podniebieniu i języku i ściankach przełyku znajduję się biały nalot. Byłam dzisiaj w aptece i kupiłam leki na suche gardło oraz jeden na rozluźnienie - ten na rozluźnienie trochę mnie uspokoił, ale objawy nadal nie ustąpiły. Nie mogę nawet zasnąć, bo dostaję zawrotów głowy i mam wrażenie, że zemdleję na leżąco. Czy to da się wyleczyć? To nerwica lękowa? Bardzo proszę o jakąkolwiek pomoc,

Dziękuję za każdą odpowiedź!

Odnośnik do komentarza

Hej, mam podobny problem wiec się podepnę. W moim przypadku to po prostu lęk przed połykaniem i w przypadku tabletek miałam tak od zawsze ale sam fakt że ostatnio boje się jeść jest conajmniej denerwujący. ? Od dwóch tygodni sytuacja się nie poprawiła, czy jest tu może ktoś komu to przeszło? 

Odnośnik do komentarza
Gość psycho-farmaceuta

Dzień dobry moi drodzy. Wszystkie objawy o których piszecie mogą wskazywać na nerwicę gardła.

-trudności z przełykaniem i krztuszenie się podczas jedzenia, gula w gardle;

-strach przed przełknięciem pokarmu, długie przeżuwanie pokarmu, tzw. chomikowanie jedzenia;

- wrażenie, że coś jest w gardle i że zaraz się zakrztuszę i umrę;

- obawa, że "zapomniałam/łem" jak się przełyka;

-brak odruchu połykania i sztywność gardła;

- napięcie mięśni gardła podczas gryzienia i połykania, wrażenie, że zaciska się krtań i "coś" tam pozostało;

- kaszel i próby odkrztuszenia resztek pokarmu zalegających w gardle;

i wiele wiele innych łącznie z atakami paniki i strachem przed jedzeniem w miejscach publicznych.

Najpierw oczywiście zalecam swoim Pacjentom aby zweryfikowali czy nie występuje u nich zaburzenie i choroba organiczna (wskazuję odpowiednie badania), a następnie leczenie i psychoterapia nerwicy po wykluczeniu innych schorzeń. 

To jest choroba jak każda inna i trzeba ja leczyć, gdyż uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Moi Pacjenci często podczas pierwszej wizyty mają tylko jedno marzenie: zjeść cały posiłek np. makaron, pizzę w miejscu publicznym w gronie przyjaciół, oraz PRZYTYĆ! (tak wielu Pacjentów przez chorobę traci wiele kilogramów). 

W razie potrzeby jestem dostępna: psychofarmaceuta@gmail.com ;)

Pozdrawiam wszystkich  serdecznie 

Psycho-farmaceuta mgr farm. Karolina Wójciak

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...