Skocz do zawartości
Zamknięcie Forum WP abcZdrowie ×
Forum

RZS/dna moczanowa (?)


Gość Lejla

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Na wstępie zaznaczę, że byłam już u lekarza, który niestety stwierdził, że zwyczajnie nie wie, co mi jest. 

Początkowo podejrzenia padły na reumatoidalne zapalenie stawów - pierwsze bóle stawów pojawiły się mniej więcej 3/4 lata temu - wówczas zaczęły się uciski w nadgarstkach, trwające niedługo, były jednak dość bolesne. Mniej więcej dwa miesiące później, w lewym ramieniu pojawiło się coś w rodzaju odrętwienia - trwało to kilka dni po czym całkowicie ustąpiło. Kolejną rzeczą, jaka mnie zaniepokoiła był spuchnięty i obolały duży palec u nogi - minęło po kilku dniach, jednak nieco ponad rok później wróciło ze zdwojoną siłą - palec był mocno spuchnięty, obolały (objawy wskazywały na dnę moczanową). W związku z podejrzeniem RZS, pan doktor dał mi skierowanie na RTG dłoni i stóp - według opisu mam objawy osteoporozy przystawowej. RTG stopy pokazało, że w bolącym palcu "coś jest" - pan doktor stwierdził, że może to być jakiś odłamek kostny (jednak nigdy wcześniej nie miałam żadnego urazu tego palca, więc myślę, że to mało prawdopodobne). Pan doktor zlecał mi również badania krwi (zawsze wszystkie w normie), CRP (0,89 mg/l), AIAT (27,6 U/l), kwas moczowy (za każdym razem wynik powyżej 5 mg/dl - według pana doktora wynik ten jest za wysoki jak na mnie ze względu na płeć i wiek (mam 19 lat), anty-CCP (<1,50 U/ml). We własnym zakresie zrobiłam również badanie OB (4 mm/h). 

Badania nie wskazują więc na nic konkretnego (bynajmniej wg pana doktora), a jednak dalej mnie to niepokoi, tym bardziej, że w najbliżej rodzinie mam zarówno osoby chorujące na RZS oraz na dnę moczanową. Ponadto, w dalszym ciągu bolą mnie stawy (palce, kolana). 

Co to może być? Nie chce wyjść na hipochondryczkę (niestety początkowo tak traktował mnie pan doktor), ale naprawdę martwi mnie to wszystko. 

 

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chodzi o osteoporozę, to z tgo co słyszałam, to tez wiele osób ma problem po prostu z kolagenem. Zalecane jest np picie go albo zażywanie w kapsułkach. Z mojej strony polecam też pomyśleć o zupie z nóżek cielęcych o ile pamiętam https://www.bolec.info/boleslawiec/informacje/kategoria/27920/zupa-kolagenowa-i-inne-przepisy-ktore-warto-przetestowac

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...