Skocz do zawartości
Forum

Jak zająć się Starsza osobą z takimi dolegliwosciami?


Gość mini

Rekomendowane odpowiedzi

 

Osoba starsza,z demencją, praktycznie przykuta do wozka. Widze ,ze momentami zawiesza sie, odwraca glowe, patrzy w dal.. nie reaguje. Ma trzęsiawki rąk, sepleni, malo mowi. Co robic, jak ją pobudzić do życia? Jak z nią postepowac by dobrze czula sie  w moim towarzystwiE?

Odnośnik do komentarza

Za mało danych, aby coś doradzić. Czy pani ma miażdżycę mózgu czy alzheimera (co jest chyba najbardziej prawdopodobne). czy inne schorzenie? Znam jedną osobę, która nie ma już od kilku lat kontaktu z otoczeniem. Z przykrością muszę stwierdzić, że ona już nigdy nie poczuje się się dobrze w niczyim towarzystwie. Nie oszukuj się, że przywrócisz taką osobę do życia, a jakie można poprowadzić zajęcia, czy formy rehabilitacji to musi określić lekarz prowadzący.

Odnoszę wrażenie, że to autor/autorka czuje się źle w obecności takiej osoby.

"Twoją rzeczywistą i ostateczną prawdą jest sposób, w jaki przeżywasz swoje życie, a nie idee, w które wierzysz"

Odnośnik do komentarza
16 godzin temu, Gość mini napisał:

 

Osoba starsza,z demencją, praktycznie przykuta do wozka. Widze ,ze momentami zawiesza sie, odwraca glowe, patrzy w dal.. nie reaguje. Ma trzęsiawki rąk, sepleni, malo mowi. Co robic, jak ją pobudzić do życia? Jak z nią postepowac by dobrze czula sie  w moim towarzystwiE?

Witaj Mini. ze swojego doświadczenia wiem że Demencja jest mylona z Alzheimerem. Ale tak czy inaczej ta osoba powinna być pod kontrolą Neurologa. Rozumiem że jestś kimś z rodziny albo się zajmujesz taką osobą więc jeżeli ta osoba jest na wózku i nie ma za wiele możliwości ruchowych powinna mieć pomoc przy prostych ćwiczeniach aby nie zanikały mięśnie  czyli lekkie ćwiczenia rąk, nóg na leżąco. Powinna mieć także fizjoterapeutę który by troche pomagał w takich ćwiczeniach. U osób z Demencją czy Alzheimerem (choroba neurodegeneracyjna) osoby tracą pamięć tak najprościej mówiąc, ich mózg jest wyniszczany i wraca do momentu gdy się rozwijał czyli u niektórych jest to po prostu wegetacja, nie ma z nimi kontaktu. Trzeba też ćwiczyć jak najwcześnie w tej chorobie pisanie i mówienie, rozwiązywanie podstawowych ćwiczeń (są do kupienia takie świczenia dla osób starszych gdzie trzeba dopasowywać drzewo do lasu czy umieć napisać to co się widzi na zdjęciu np kota, psa czy dom. Takie ćwiczenia utrzymują jak najdłużej chora osobę w stanie w miarę dobrym. Taka osoba musi mieć spokój. Musi mieć tez dobrane leki i te leki musi przyjmować regularnie aby choroba nie postępowała tak szybko. U osób starszych jest jescze ten problem o którym już napisała Javiolla, czyli choroby współistniejące. Jeżeli taka osoba przeszła zawał, występują jeszcze inne choroby neurologiczne, kardiologiczne, czesto problemy z układem immunologicznym to trzeba bardzo przykładac uwagę do tego aby taka osóba właśnie miała dobrze dospadowane leki i była pod odpowiednią kontrolą lekarzy. Istotna jest też dieta, uzupełnianie witamin. Ważne aby podczas opieki taką osobą, nie siedzieć tylko w 4ech ścianach, ale aby wychodzić z nią na dwór, wietrzyć pokój. I kolena jeszcze równie ważna rzecz to higiena oraz unikanie odleżyn. Niestety jeżeli ta osoba nie chodzi lub tylko może zrobić kilka kroków to istotne aby smarować jej ciało, miejsca narażone na odleżyny specjalnymi kremami. generalnie higiena jest u starszych ludzi bardzo ważna.
Znalazłam taką fajną str. o demencji i jest tam bardzo przystepnie przedstawione czym ona jest, jest napisane jak postępować, i jak taka osoba nas rozumie. Gdybyś chciała to zajrzyj i poczytaj:
https://damy-rade.info/opieka-w-domu-2/co-warto-wiedziec-o-chorobie-alzheimera-i-innych-formach-demencji/zrozumiec-demencje/demencja_-otepienie_-choroba-alzheimera_-czym-sie-roznia
Pzdr.

Odnośnik do komentarza

Dziękuję wam bardzo dziewczyny. Nie mam czasu by się rozpisywać, bo niestety prawie całą dobę sprawuje opiekę. Jest mi trochę ciężko, nie ukrywam... Akurat pielęgniarki zajmują się ciałem, ja bardziej pytam o zajęcie jej od strony psychologicznej, co z nią robić, jak poprawić humor . Gry planszowe odpadają bo ręce się trzesa 

Odnośnik do komentarza

moja babcia tak miała, chyba najwięcej radości przynosiła jej rozmowa z wnukiem, przywoziliśmy też zwierzaki których ona "doglądała" i też jej to dawało radość, zwykła rozmowa, bycie obok nawet jeśli sie coś robi innego, może poczytaie jakiejś ksiązki?

Odnośnik do komentarza

Cześć Mini. Jeżeli pielęgniarki zajmują się higieną i ciałem to sporo ci odpada. Natomiast jeżeli ręce się trzęsą to ważne aby poprawiać jej stan fizyczny i psychiczny. Jak najbardziej bierz tą osobę na spacery na dwór. Nie wiem bo nie napisałas na ile ta osoba jeszcze ma możliwość mówienia, czy też w ogóle już nie mówi. Jeżeli jeszcze mówi, daje radę np cos przeczytać to ważne aby to robić. Ważne aby jej czytać. Ważne aby rozwiązywac takie proste ćwiczenia jak napisałam np. rozwiązywanie na przykładzie obrazków, dopasowywanie zwierzęcia, rzeczy do napisu. Nie wiem czy gotujesz ale ważne aby takie osoby z demencją też jadły zdrowo. Kurkuma jest tym co jest ważne w diecie chorych na demencję, także ryby i warzywa zielone jak szpinak. Oczywiście ważne aby taką dietę uzupełniac też owocami. Nie podawać smazonych rzeczy czy fast foodów. Jeżeli gotowanie również ciebie nie dotyczy, to musisz pamietać że takie osoby z Demencją czy Alzheimerem powinny jak najdłużej móc sie ruszać, wychodzić na dwór z osobą opiekującą żeby dotleniac mózg. Tutaj masz ćwiczenia pamięci dla np.Alzheimerowców  które możesz robić z osobą która ma Demencję:
https://www.lundbeck.com/pl/dla-pacjentow-i-rodzin/wiczenia-pamici
Być może któreś z nich będziesz mogła robić z osobą która się zajmujesz.

Dużo zdrowia i powodzenia.
Pzdr.

Odnośnik do komentarza

Bardzo często tak bywa, że chcemy takiej osobie pomóc lecz do końca nie wiemy jak to zrobić. W takim przypadku bardzo ważne są ćwiczenia. Tak się składa, że widziała tutaj https://seniorlux.pl/Pomoce-dla-osob-z-demencja-c662 różne gry dzięki którym taka osoba będzie mogła poćwiczyć swoją sprawność nie tylko fizyczną ale przy okazji umysłową. Także wydaje mi się, że w taki niby niewielki sposób możemy im pomóc bardzo dużo

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...