Skocz do zawartości
Forum

Czy spontaniczny człowiek moze byc jednoczesnie mądry?


Gość gość

Rekomendowane odpowiedzi

 

Mi spontaniczny kojarzy sięz głupotą, nieprzemyslanym działaniem. Ja jestem pół na pol -czasem cos przemysle czasem nie.Wiekszosci rzeczy nie planuje, nie jestem wyrachowana i nie patrze na korzyści.W nauce szkolnej dobrze mi idzie, naukę łapię w lot. Ale zyciowo ,cóż...jestem naiwna, roztrzepana i często mówię/robię coś zanim się zastanowię.

I tak się zdziwiłam jak chłopak mi powiedział że jestem mądra. Zle mnie odebral czy zle rozumuje to slowo?Moze powiedzial na odpiernicz, zeby tylko cos powiedziec?

Odnośnik do komentarza

Można być spontaniczną osobą i być osobą mądrą. To się nie wyklucza. Trzeba mieć wiedzę i ją pogłębiać. Napisałąś że nauka dobrze ci idzie. Natomiast naiwność, roztrzepanie i najpierw robienie zanim się pomyśli to są pewne cechy twojej osobowości. Możesz być np. ekstrawertyczką, to połączenie choleryka i sangwinika, albo neurotyczką, to połączenie choleryka i melancholika. To tylko przykład. Ale to czy jesteś mądra i jak podejmujesz decyzje nie zależą tylko od cech osobowości. Np. to czy szybko się uczysz i czy nauka w miarę łatwo ci przychodzi zalezy już od czego innego. Ty w sobie możesz nie widzieć pewnych cech, a inni tak. Tak jak chłopak. Pzdr.

Odnośnik do komentarza

Mądra osoba to między innymi taka, która umie wyciągać wnioski z własnych błędów, uczy się na nich, chce zdobywać wiedzę, kieruje się rozsądkiem. Moze być spontaniczna albo i nie, to jest cecha, która nie ma nic wspólnego z mądrością.

"Twoją rzeczywistą i ostateczną prawdą jest sposób, w jaki przeżywasz swoje życie, a nie idee, w które wierzysz"

Odnośnik do komentarza

"Kieruje się rozsądkiem"- t.zn. że jeżeli osoba ma różne cechy charakteru to nie wyklucza u niej mądrości. Mądrość to kwestia wiedzy i podejmowania decyzji oraz tak jak napisała @Javiola

1 godzinę temu, Javiolla napisał:

Mądra osoba to między innymi taka, która umie wyciągać wnioski z własnych błędów, uczy się na nich

To że ktoś jest spontaniczny bo ma takie cechy osobowości nie wyklucza u niej tego że jest osobą mądrą.Pzdr.

Odnośnik do komentarza
13 minut temu, Gość Gosc napisał:

Kieruje się rozsądkiem - tzn., że spontaniczna osoba nie może być mądra. 

Koniecznie chcesz usłyszeć, ze nie jesteś mądra? Masz kompleksy, niskie poczucie wartości, nie lubisz siebie? O co chodzi z tym doszukiwaniem się negatywu? Spontan a rozsądek to dwie różne cechy, nie można ich sobą zastępować. Ja też jestem rozsądna i czasem zdarza się, że spontaniczna i co z tego wynika(?) że jestem głupio-mądra? A moze zapytam, co Ty rozumiesz przez słowo spontaniczna, bo odnoszę wrażenie, że nie wiesz co to słowo oznacza.

"Twoją rzeczywistą i ostateczną prawdą jest sposób, w jaki przeżywasz swoje życie, a nie idee, w które wierzysz"

Odnośnik do komentarza
Teraz, Gość Loraine napisał:

Mądrość to kwestia wiedzy

Tutaj bym polemizowała, bo nie wiedza świadczy o mądrości życiowej. Ktoś kto ma wiedze jest oczytany i wyuczony, ale może być jednocześnie niemądry. I odwrotnie: osoba z niewielką wiedzą ogólną może być bardzo mądra.

"Twoją rzeczywistą i ostateczną prawdą jest sposób, w jaki przeżywasz swoje życie, a nie idee, w które wierzysz"

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Javiolla napisał:

Ktoś kto ma wiedze jest oczytany i wyuczony, ale może być jednocześnie niemądry.

Ja uważam że raczej nierozsądny. Wiedza jest nabyta od dziecka i uczymy się w zasadzie do końca życia. To jest tak że mamy w sobie jakiś rodzaj inteligencji, a wiedza ja uzupełnia bo wiedza (która nabywamy z czasem czyli doswiadczamy) jest tym zyciowym doświadczeniem. Bo sama inteligencja nie daje nam pełni, musimy mieć wiedzę aby zrobić cos do czego dazymy, a mądrość decyduje o tym co dla nas własciwe. Także wracając do tematu uważam że spontaniczność nie "gryzie się" z tym czy jest się madrym.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...