Skocz do zawartości
Zamknięcie Forum WP abcZdrowie ×
Forum

wełna mineralna - szkodliwość


Kuba888

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj rozbierano u mnie ścianę w której była wełna mineralna.
Podczas rozbiurki trochę sie kurzylo.
później gruz zmieszany z wełną wrzuciłem na taczkę (wtedy założyłem maskę).
na rękach pojawiły mi się małe kropki.

Mam pytanie czy welna jest rakotwórcza?
Czy Jak się dostanie do płuc to zostaje tam jak azbest czy jakoś się rozkłada?
Wełna pochodzi z lat 90tych. Na pewno wełna mineralna a nie szklana.

Zastanawiam się czy sobie nie zaszkodzilem poważnie.

Odnośnik do komentarza

Nie musisz się obawiać o szkodliwy wpływ wełny na zdrowie człowieka. Włókno skalne w strukturze jest proste i nawet jeżeli dostanie się do płuc to jest wydalane z organizmu. W przypadku włókien azbestowych włókno przypomina haczyk dlatego zostaje w organiźmie.
Jeżeli zajrzysz np. na stronę firmy Rockwool (producent wełny skalnej) to zauważysz że posiadają wszystkie atesty higieniczne i dopuszczenia.
Co do "kropek" to jeżeli nie miałeś wcześniej styczności z wełną mineralną a podczas rozbiórki nie używałeś dłuższej odzieży ochronnej to włókno skalne mogło spowodować miejscowe podrażnienie skóry. Nic groźnego.

Odnośnik do komentarza
Gość Marecinn

Wełna szklana na przestrzeni wielu lat się mocno zmieniła. W chwili obecnej są to delikatne włókna które podobnie jak wełna skalna zostają wydalane z organizmu.
Dawniej (20-30 lat wstecz) w wełnie szklanej widoczne były dosłownie kryształki szkła i takim produktem jak złapałeś w gołą dłoń to mogłeś się przeciąć.
Generalnie zawsze przy demontażu używaj odzieży ochronnej. Rękawiczki okulary, można maseczkę i długa odzież.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...