Skocz do zawartości
Zamknięcie Forum WP abcZdrowie ×
Forum

Zaburzenie Lateralizacji u dorosłego


Gość Profesor N

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Profesor N

Hej, mam 21 lat i skrzyżowanie lateralizacji (chyba).
Moje lewe oko dominuje nad prawym, natomiast prawa ręka i noga nad lewą. Od dziecka miałem problemy z nauką i jakoś inaczej postrzegałem świat. Pisałem od dołu do góry, czytać nauczyłem się dopiero w drugiej klasie podstawówki, chociaż pierwsze słowo jakie przeczytałem w swoim życiu było po angielsku mając jakieś 4/5lat. (dziwne, może przez gry, które w tamtych czasach były tylko po angielsku) Do dziś mam bardzo duży problem z synchronizacją czegokolwiek. Bardzo zauważalne jest to, że nigdy nie nauczyłem się śpiewać czy chociażby wystukiwać tempo stopą podczas kiedy gram na gitarze, kiedy próbowałem zawsze się gubiłem. Nabawiłem się jedynie wielkiej frustracji. Chodząc na boks to samo, z trenerem wałkowaliśmy bardzo długo nawet indywidualnie CHODZENIE podczas zadawania ciosu, każdy mi to mówił, że podczas treningu jestem za bardzo skupiony i właśnie takiego skupienia potrzebowałem, żeby jednocześnie wyprowadzając lewy prosty, lewa noga poszła razem z ręką, każda kombinacja dla mnie wymaga dużego skupienia(i nie jest to jakieś szybkie tempo). Nie wspominając o śmiechach kolegów na w-f, kiedy nie potrafiłem trafić w piłkę, bo mi przelatywała między nogami. O dziwo byłem bardzo dobrym bramkarzem i startowałem na zawodach. Jeśli chodzi o skupienie to najlepiej jest w kompletnej ciszy, albo w kompletnym chaosie gdzie dzieje się zbyt wiele by coś mnie rozpraszało. Czy jest sposób by się z tego "wyleczyć"? Czy ćwiczyć tak by efektywność tego co robię poprawiła się? Dodam, że może to być dziedziczne, ponieważ dziecko mojej kuzynki ma ten sam problem, tylko, ze ona pisze rękami na przemian, głownie prawą, może po jakichś dziadkach :P

Odnośnik do komentarza

Lateralizacja to inaczej asymetria czynnościowa prawej i lewej strony ciała ludzkiego, która wynika z różnic w budowie i funkcjach obu półkul mózgowych. Badanie w zakresie lateralizacji można wykonać u każdego psychologa. Podejrzewa Pan u siebie lateralizację niejednorodną (skrzyżowaną), co oznacza, że nie ma wyraźnej dominacji jednej strony nad drugą (np. gdy leworęczność występuje razem z prawoocznością i prawonożnością lub praworęczność z lewoocznością i prawonożnością). Istnieją różne kombinacje dominacji. Lateralizacja niejednorodna, czyli skrzyżowana, to taka, w której dominujące narządy ruchu i zmysłów znajdują się po obu stronach ciała, co powoduje zaburzenia współdziałania oka i ręki. Nieprawidłowa lateralizacja nie jest powodem do niepokoju, chyba że towarzyszą jej dodatkowe zaburzenia, np. motoryczne, orientacji w przestrzeni czy wtórne zaburzenia emocjonalne.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...