Skocz do zawartości
Zamknięcie Forum WP abcZdrowie ×
Forum

Czy jestem uzależniona od energetyków?


Gość m...m

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Na imie mam Klara i zastanawia mnie pewna rzecz, a ze jest silnie zwiazana z psychologia, uznalam, ze najlepiej zrobie, zadajac te pytanie wlasnie tutaj. Zaczne od tego, ze mam 16 lat, nigdy nie palilam zadnych papierosow (w tym takze tych elektronicznych), z alkoholi co najwyzej szampan, wino, czy piwo (oczywiscie, moja mama wie o tym fakcie i sama stale kontroluje dawki, a ja specjalnego pociagu do tychze trunkow nie czuje, wiec jest w porzadku). Moj tata z kolei jest palaczem i bylym alkoholikiem, a mama tylko palaczem, jezeli informacja o rodzicach jest istotna. Moje pytanie jest dosyc nietypowe, lecz prosze, aby mnie nikt nie odtracal ze wzgledu na wiek, czy tresc wiadomosci. Otoz, moja najlepsza przyjaciolka stwierdzila, iz jestem uzalezniona od napojow energetycznych. Ja natomiast tak nie uwazam i wydaje mi sie, ze nie mam problemu. Fakt faktem, pijam je od kwietnia okolo i wypijam 2-3 puszki dziennie, za wyjatkiem niedzieli, lecz wiem, ze napoj energetyczny to nie narkotyk, ani tym bardziej alkohol, nie zawiera zadnych podejrzanych lekow, wiec nie ma substancji psychoaktywnych. A skoro takowych nie ma, uzaleznienie rowniez nie jest mozliwe. Przyjaciolka jednak stale sie upiera, ze jestem uzalezniona i mam problem, a bede miec wieksze. Ja naprawde uwazam, ze to bzdura i argumentacje podalam juz powyzej. Dodam tylko, ze moja mama nie wie w jakich ilosciach i jak czesto te napoje pije, lecz wie ogolnie, ze "znam ich smak". Stad wlasnie moje pytanie do Panstwa. Czy jest mozliwe uzaleznienie sie od tych napojow i jesli tak to, czy jestem uzalezniona? Bardzo przepraszam za dluga wiadomosc i naprawde glupawe pytanie, lecz wole poznac opinie specjalisty, by miec sily do spierania sie z przyjaciolka. Z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam.:)

Odnośnik do komentarza

Twoja koleżanka ma rację, że można uzależnić się od napojów energetycznych. Abstrahując od tego, że są one bardzo niezdrowe ze względu na swój skład. Składniki napoju energetycznego różnią się w zależności od danego producenta. Najczęściej istotnym składnikiem jest kofeina, tauryna, guarana, witamina B, różne zioła oraz wysoki poziom cukru. A jak wiadomo od samego cukru można się uzależnić. Wypijając 2-3 puszki dziennie, na pewno powinnaś mieć się na baczności. Nie wiem, czy jesteś już uzależniona, ale wypijanie takich ilości może świadczyć o początkach rozwoju uzależnienia. Jeśli zależy Ci na własnym zdrowiu, lepiej pij zwykłą wodę niegazowaną. Jest zdecydowanie zdrowsza dla Twojego młodego organizmu. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...