Skocz do zawartości
Forum

Wydarzenia z przeszłości a kształtowanie się osobowości


Gość d...l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem. Mianowicie mialem ciężkie dzieciństwo. Ojciec się odemnie odwrócił, widzialem go może z 2 razy. Mama wpadła w depresje, była alkoholiczką, przez co też ze mną nie mieszkała. W 1 gimnazjum się zapiła i umarła. Teraz jestem w 1 liceum. Mam problem z koncentracją, nie umiem nawiązywać nowych kontaktów, jestem cholernie zamknięty w sobie, stałem się ospały. Czy to depresja? Czy wydarzenia z przeszłości mialy wpływ na kształtwanie się mojej osobości?

Odnośnik do komentarza

Tak, mają wpływ. Osobowość zdeterminowana jest uwspólnionym wpływem genów i środowiska ( ludzie, kultura, doświadczenia życiowe).
Tutaj masz taki artykuł, tam jest mowa o czynnikach wpływających na kształtowanie się osobowości jednostki.
http://www.gazeta.edu.pl/Co_ksztaltuje_nasza_osobowosc-95_364-0.html

Rozdzierający jak tygrysa pazur
antylopy plecy
jest smutek człowieczy.

Odnośnik do komentarza

Owszem może mieć to wpływ. Miałam podobną sytuację, ale tylko z ojcem. Nie brał on aktywnego udziału w moim życiu, ale to chyba wiele zależy od psychicznej wytrzymałości człowieka. Powiem tak, przykro mi z powodu tego co Cię spotkało, ale nie możesz cofać się wstecz. To co się wydarzyło nie powinno Cię już interesować. Musisz dbać o swoje życie, bo ono toczy się dalej. Wiem, że może być Ci ciężko, ale spróbuj się przełamać i nawiązać choć jeden nowy kontakt, bo może on być na całe życie :) Codziennie rano wstając powtarzaj sobie jedno: 'Myśl pozytywnie'. Nawet jeśli spotykają Cię przykrości staraj się znajdować w każdym dniu pozytywne aspekty. Nie jest Twoją winą to co przytrafiło się Twojej matce, a ojciec najwidoczniej nie jest Ciebie wart, więc nie obarczaj się przeszłością. Idź na przód! Mam nadzieję, że wywnioskujesz coś z mojej odpowiedzi. Życzę Ci powodzenia i sukcesów! :)

Odnośnik do komentarza

Dzieciństwo ma wpływ na człowieka, kształtuje nas.
Jednak wnioski wyciągamy my, sami. Dla jednego jest to walka z przeciwnościami, umiejętność radzenia sobie w życiu i walka o lepszą przyszłość. Ktoś inny znajduje sobie wytłumaczenie dla swoich słabości i zwykłego lenistwa.
Od nas zależy nasze życie i nasza przyszłość.
Nawet tu, na tym forum jest dużo osób, które mają dobrych, dbających rodziców, a nie radzą sobie w życiu i czują się nieszczęśliwe.
Czytając innych wydaje mi się że najtrudniej mają ci, którzy w dzieciństwie mieli wszystkiego za dużo i uwierzyli, że są pępkiem świata i wszystko im się należy. A w dorosłym życiu spotkali się z trudnościami i nie potrafią sobie z tym radzić.

Odnośnik do komentarza
Gość Angelina96

Tak, kształtuje. Ale nie można tymi wydarzeniami tłumaczyć wszystkiego co złe w naszym życiu. Trzeba iśc dalej, skoro nie radzisz sobie z tym co było to najlepiej przepracować to na terapii albo czymś takim. To co przeszedłeś w życiu było trudne, ale masz je cale przed sobą. Dasz radę. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Wydarzenia z dzieciństwa jak najbardziej mają wpływ na Twoje młodzieńcze lata. Spróbuj otworzyć się na ludzi. Nie myśl o tym co było kiedyś. Jesteś już prawie dorosły, za kilka lat sam stworzysz rodzinę, a sytuacja z dzieciństwa uświadomi Ci, żeby nie popełniać tego błędu co Twoi rodzice. Może dzięki temu będziesz bardzo dobrym ojcem?

Odnośnik do komentarza

unknown-shadow
Wydarzenia z dzieciństwa jak najbardziej mają wpływ na Twoje młodzieńcze lata. Spróbuj otworzyć się na ludzi. Nie myśl o tym co było kiedyś. Jesteś już prawie dorosły, za kilka lat sam stworzysz rodzinę, a sytuacja z dzieciństwa uświadomi Ci, żeby nie popełniać tego błędu co Twoi rodzice. Może dzięki temu będziesz bardzo dobrym ojcem?

Myślę podobnie !
Głowa do góry, każdy człowiek ma w sobie wielki potencjał w postaci umiejętności podejmowania suwerennego wyboru i intelekt.
Przykładowo :
Mój świętej pamięci Ojciec, źle traktował swoją żonę, czyli moją Matkę. Dlatego ja powiedziałem sobie że nie będę taki, i udało mi się, chociaż raz jeden podniosłem rękę na moją Żonę, lecz za 5 minut żałowałem tego i ją przepraszałem.

Odnośnik do komentarza

Trzeba ciężko pracować, żeby przełamać wyuczone schematy wyniesione z domu. Bo to w trudnych dla nas momentach zaczynamy działać schematem który tkwi w nas głęboko.
Trzeba to zastąpić czymś innym, dobrze wiedzieć do czego się dąży i jaką osobą się jest a jaką chce się być i robić to krok po kroku.
Czasem trzeba się po prostu pilnować aż nie będzie to dla nas naturalne (żeby np nie uciekać nie reagować agresją lub dołem w trudniejszych sytuacjach).
W razie potrzeby lepiej iść do terapeuty, żeby pomógł nam zrozumieć schematy naszego działania i pokazał techniki radzenia sobie z tym.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...