Skocz do zawartości
Forum

trudna sytuacja życiowa


Gość pipi44

Rekomendowane odpowiedzi

witam, mam 17 lat i posiadam prawnego opiekuna dziadka. tak zaostało decyzją sądu , gdyż rodzice nie żyją ;/. posiadam konto w banku na które co miesiąc są przelewane pieniądze. renta po rodzicach , caly czas miał do tego dostęp dziadek i wyciągał sporo pieniędzy. natomiast jak ja chciałam chociaż 500 zł, na ubrania jakis basen ciuchy, kosmetyki, kino itp. to mój asysten rodziny mówił ze jak chce tak robić to trafie do domu dziecka i straszili mnie. od pewnego czasu mam dostep do konta sama dysponuje pieniędzmi, i związku z tym mam pytanie czy mam prawo mnieć dostęp do swoich pieniędzy ? czy moge wybierac większe kwoty np . na ubranie ? bo kiedyś dostawałam 100 zł na miesiąc i musiało mi to wystarczyć , prosze o pomoc : )

Odnośnik do komentarza

"od pewnego czasu mam dostep do konta sama dysponuje pieniędzmi, i związku z tym mam pytanie czy mam prawo mnieć dostęp do swoich pieniędzy ? "
Nieczytelne dla mnie- masz dotęp do pieniędzy, czy go nie masz?
Jeśli pragniesz dysponować calą kwotą, która wpływa, to jakie masz plany? Ile powinnaś placić dziadkowi, za mieszkanie w miejscu w którym mieszkasz, ile mieć na niespodziewaną wizytę np. u dentysty,ile na wyżywienie, ile na potrzeby szkolne(zeszyty, książki, wycieczki szkolne?).Czy renta jest tak obszerna, ze możesz sobie pozwolić na oszczędzanie np. na studia? Kosmetyki i ubrania ( o ile buty już się nie podziurawiły, a kurtka np. nie przetarła) to nie są towary pierwszej potrzeby.Jesteś w takim wieku, że sprawdzasz z jakiego żródla moglabyś dorównać koleżankom w ich może czasem swobodnym wydawaniu kasy.
" caly czas miał do tego dostęp dziadek i wyciągał sporo pieniędzy".Zanim tak naprawdę uwierzysz, że dziadek nadszarpnął Ci budżet, to pomyśl, gdyby chowali Cię obcy ludzie w rodzinie np zastępczej to dostawali, by jeszcze za to kasę. Dziadek już swoje dzieci wychowal i mimo,ze się martwił czy będzie miał dość sil i sobie poradzi z Tobą ,to jednak zdecydowal, że po takiej traumie jak śmierć Twoich rodziców będzie z Tobą dzielił wszystkie smutki i radości i da Ci tyle ile będzie umiał najlepszego w sobie znaleść. To trochę smutne, że szukając pieniędzy na kosmetyki zaczynasz podejrzliwie patrzeć na dziadka. Owszem dorastasz i pewnie z wiekim potrzeby będą rosły. W domach gdzie są rodzice i oni zarabiają to młodzież próbuje prosić o coś nowego i potrzeby są zaspokajane albo i nie, bo nie wszyscy sobie na to mogą pozwolić.
Jeśli uważasz,że na koncie jest sporo pieniędzy, to może one się zgromadzily, bo dziadek nie wszystkie Twoje wydatki ( mieszkanie ,jedzenie, szkola itd) pokrywal z konta , część może ze jednak swojej emerytury.I w takim przypadku oszczędności na koncie Twoim są poniekąd jego oszczędnościami.
Wydaje mi się, że jeśli chcesz pobierać z konta pieniądze, to miło byłoby gdybyś uzgadniala to z dziadkiem, tak jak w innych domach dzieci uzgadniają z rodzicami a przeciez pieniędzy z renty nie mają.

Pamiętaj, że jeśli przysluguje Ci renta , to warto stawiać na naukę, dodatkową naukę językow ( może z renty na to starczy), bo jesli będziesz studiowala, to będziesz dalej dostawała rentę. Jeśli skonczysz szkołe np. średnią i pójdziesz do pracy to już renta Ci się nie będzie należala, bo będziesz dorosla, będziesz pracowala i powinnaś umieć się sama utrzymać.
Jeśli się uczysz, to do 24 roku życia renta jest wypłacana. Warto więc naprawdę to prawo umieć zachować i dobrze się uczyć.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...