Skocz do zawartości
Forum

Jak powiedzieć rodzicom o depresji?


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Mam 14 lat i od kilku miesięcy borykam się z depresją. Samookaleczam się, mam myśli samobójcze, bardzo złe stosunki z rodziną i niewiele lepsze z rówieśnikami. Nie mam chęci do życia i działania, a zbliża się nowy rok szkolny. Boję się że obowiązki szkolne przerosną mnie w moim obecnym stanie, i jestem gotowa na wizytę u specjalisty i leczenie. Problemem jest to, że rodzice nie zdają sobie sprawy z moich problemów, a mam z nimi złe kontakty. W jaki sposób im to przekazać, aby zrozumieli problem? I czy pokazać im rany po samookaleczaniu? Do psychologa trzeba przyjść pod opieką rodzica, a czy rozmowa też musi przebiegać pod okiem opiekuna, czy można porozmawiać ze specjalistą sam na sam?

Odnośnik do komentarza

Witaj!

Uważam, że jeśli podejrzewasz u siebie nastrój depresyjny i masz wiele objawów o tym świadczących (myśli o śmierci, samookaleczanie, kiepskie relacje z bliskimi i rówieśnikami), to powinnaś porozmawiać z rodzicami o swoich problemach. Możesz porozmawiać na początek z jednym z rodziców, jeśli tak będzie Ci łatwiej. Powiedz o tym, co czujesz, czego się boisz, że się krzywdzisz i zadajesz sobie ból, bo nie potrafisz poradzić sobie sama ze sobą. Podejrzewam, że jeśli rodzice usłyszą o Twoich problemach, sami zaoferują swoje wsparcie, by pójść z Tobą do specjalisty. Możecie m.in. skorzystać z pomocy psychologa szkolnego. Pozdrawiam i powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...