Skocz do zawartości
Forum

Pewnośc siebie


Gość moonlight earth

Rekomendowane odpowiedzi

Gość moonlight earth

Jestem osobą dosyć nieśmiałą . Nie pewną siebie. Jak to zwalczyć . Czy są na to jakieś sposoby ? Bardzo mi to uniemożliwia normalne życie żeby być asertywnym i pewnym siebie . Próbowałem już różnych sposobów psycholog , książki motywujące. Od innych słyszę że już taki jestem i się nie zmienię. A ja chcę się zmienić. Na lepsze. Chociaż trochę coś w sobie zmienić . Choć wiem że to byłoby by dla mnie i tak dużo . Proszę o właściwą pomoc może jakieś wskazówki porady co mam zrobić by zacząć swoją zmianę.

Odnośnik do komentarza
Gość moonlight earth

a czy powiedziałem że nie chcę ? Chyba źle czytasz mój post . Chcę sobie pomóc tylko nie wiem w jaki sposób. Od czego zacząć. I nic nie muszę . Tak po za tym to ja sobie wyznaczam swoje cele i żaden człowiek mi do tego jest nie potrzebny. W sumie spodziewałem się takiej odpowiedzi. Czytaj uważnie następnym razem o co mi chodzi...

Odnośnik do komentarza
Gość moonlight earth

najlepiej mówić że nic się nie zmienić i że taki już jestem. Ale znasz mnie na tyle dobrze żeby takie rzeczy mówić? Nie każdy jest przebojowy nie każdy świeci w większym gronie. Ale co tam.. takie osoby muszą być zgnojone zatyka im się usta. Zeby najlepiej żadnej pomocy nie szukali po co? skoro według ciebie takie osoby są nic nie warte i nie zasługują na żadną pomoc ewentualnie poradę . Cóż widocznie dzielisz ludzi na tych rozszczekanych i tych mniej rozmownych (którzy według ciebie sa nic nie warci).

Odnośnik do komentarza
Gość tak sobie myślę...

Nie piszesz ile masz lat, ale w związku z moim pomysłem nie ma to za wielkiego znaczenia.
Badałeś się hormonalnie ? Niedobory niektórych hormonów mają wpływ na osobowość, zwłaszcza na poczucie pewności siebie.

Czy masz jakieś niepokojące objawy zdrowotne ?

Odnośnik do komentarza

~moonlight earth
najlepiej mówić że nic się nie zmienić i że taki już jestem. Ale znasz mnie na tyle dobrze żeby takie rzeczy mówić? Nie każdy jest przebojowy nie każdy świeci w większym gronie. Ale co tam.. takie osoby muszą być zgnojone zatyka im się usta. Zeby najlepiej żadnej pomocy nie szukali po co? skoro według ciebie takie osoby są nic nie warte i nie zasługują na żadną pomoc ewentualnie poradę . Cóż widocznie dzielisz ludzi na tych rozszczekanych i tych mniej rozmownych (którzy według ciebie sa nic nie warci).

Wbrew pozorom nie oceniam książki po okładce jak to sugerujesz. Właśnie dlatego że ją przeczytałam jestem w stanie ją ocenić. Chcesz się zmienić jednak ani Psycholog ani żadne książki nie pomagają więc jakiej odpowiedzi oczekujesz? Przyjdzie dobra wróżka jak w Kopciuszku i z dyni zrobi karocę? Nic z tego, realia są takie, że żeby coś osiągnąć trzeba włożyć w to naprawdę dużo pracy, bo cuda to nie w naszym świecie... Atak w postaci że sama pewnie nie mam żadnych problemów i tylko innych atakuję również nie będzie na miejscu.

Odnośnik do komentarza

Witaj,

nieśmiałość jest stanem, który znany jest wszystkim ludziom. Towarzyszy najczęściej sytuacjom, w których jesteśmy wystawieni na ocenę innych, takim jak: poznawanie nowych osób czy występy publiczne. U niektórych osób nieśmiałość staje się cechą charakteru i pojawia się w wielu sytuacjach, z dużym nasileniem. W skrajnych przypadkach może przerodzić się w fobię społeczną, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Bardzo często nieśmiałość jest mylona z introwertyzmem. Introwertyzm jest stałą, wrodzoną cechą osobowości, polegającą na tendencji do skupiania się na życiu wewnętrznym- emocjach, przeżyciach i myślach, przy zmniejszonym zainteresowaniu światem zewnętrznym, a co za tym idzie kontaktami społecznymi.

Nieśmiałość, w przeciwieństwie do introwertyzmu, jest nabyta i można nad nią pracować. Pyta Pan co zrobić, by zacząć zmianę. Proszę pamiętać, że wykonał Pan już duży krok, chociażby pisząc na forum, czy szukając porad w książkach i u specjalisty. Bardzo często osoby borykające się z nieśmiałością nie dostrzegają swoich pozytywnych stron, nie zdaja sobie sprawy, że są cennymi wrażliwymi ludźmi, którzy niekoniecznie są postrzegani przez innych jako nieciekawi. Zachęcam Pana do większego doceniania samego siebie. Może Pan podziękować sobie i docenić swoja motywację, poprzez kupienie sobie czegoś lub sprawienie sobie przyjemności. Takie nagradzanie samego siebie, może sprawić że będzie miał Pan dalszą motywację do zmian.

Umiejętności interpersonalnych najlepiej uczyć się w praktyce. Książki mogą być pomocne, jednak potrzebna jest silna wola, by zawarte w nich rady wprowadzić w życie. Zachęcam Pana do wzięcia udziału w terapii grupowej lub warsztatach interpersonalnych. Taka forma wparcia psychologicznego jest idealna dla osób nieśmiałych. Osoby te maja tendencje do unikania wielu sytuacji społecznych, przez co pogłębia się ich problem i poczucie izolacji. Grupa pozwoli w bezpiecznych, przyjaznych warunkach nauczyć się efektywniejszej komunikacji z innymi. Jest to okazja do uzyskania informacji zwrotnej na temat tego jak widza nas inni, co bywa największą bolączka osób nieśmiałych.

Kompetencje społeczne można doskonalić, jednak należy pamiętać, że jak każda zmiana ta również wymaga cierpliwości i efekty mogą być widoczne dopiero po dłuższym czasie. Proszę się nie poddawać i pamiętać, że rozwój trwa całe życie.

Pozdrawiam serdecznie,

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl
ul. Lanciego 19, lok. 135, Warszawa-Ursynów
tel. 22-299-11-22
www.psychomedic.pl

Odnośnik do komentarza

moonlight earth, nieśmiałość, brak pewności siebie, nieasertywność - to wszystko można sprowadzić do wspólnego mianownika, czyli do niskiego poczucia własnej wartości. Powinieneś popracować nad swoją samooceną. Nie dzieje się to jednak ot tak. I żaden psycholog ani fachowa książka nie pomogą, gdy sam nie zechcesz popracować nad sobą, chcieć się zmienić. Proponuję Ci na początek przeczytać tekst: Jak podnieść poczucie własnej wartości? Znajdziesz tam przydatne wskazówki i niektóre ćwiczenia na poprawę samooceny. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...