Skocz do zawartości
Forum

Amnezja wsteczna?


Gość DarkInsomnia

Rekomendowane odpowiedzi

Gość DarkInsomnia

Witam. Mam pytanie odnośnie amnezji wstecznej. Mój chłopak dwa tygodnie temu miał drobny wypadek motocyklowy. Po przebudzeniu się w szpitalu i badaniach stwierdzono, że oprócz złamanego żebra nie ma on żadnego innego złamania. Jednakże, później okazało się, że ma tzw. amnezję wsteczną. Czyli nie pamięta nic od momentu wybudzenia się w szpitalu. Zastanawia mnie fakt, dlaczego mając amnezję nie pamięta się tylko wydarzeń? Chodzi mi o to, że potrafi mówić, czytać, rozwiązywać zadania matematyczne, tak jak przed wypadkiem, żeby było śmieszniej, pamięta nawet jak się pływa. Moje pytanie brzmi. Jak to jest, że on potrafi zrobić to wszystko, a nie pamięta tego jak się nazywa, kim kto jest, gdzie mieszka? Próbowałam dowiedzieć się od lekarza, dlaczego tak jest, ale nie użyczył mi żadnej informacji. Czytałam również różne fora o amnezji, ale nigdzie nie znalazłam odpowiedzi na moje pytanie. Może ktoś tutaj mógłby mi to wytłumaczyć.
Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza

Amnezja wsteczna dotyczy pamięci deklaratywnej, czyli pamięci semantycznej (pamięci skojarzeniowej) i epizodycznej (pamięci zdarzeń). Pamięć dotycząca tego, jak się pływa, czyta czy pisze, to pamięć proceduralna. Każda z tych rodzajów pamięci jest zlokalizowana w innych strukturach mózgu. Gdy wydobywamy informacje z pamięci deklaratywnej aktywowane są w mózgu hipokamp i kora płatów czołowych. Pamięć proceduralna zlokalizowana jest natomiast w strukturach związanych z układem ruchu, przede wszystkim w móżdżku i w jądrach podstawy.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...