Skocz do zawartości
Forum

Osobowość schizoidalna


Gość Cuyer

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym się dowiedzieć, czym charakteryzuje się osoba o osobowości schizoidalnej. Czytając kryteria diagnostyczne, niektóre z nich pasują do mnie przykładowo:

-brak ochoty na zawieranie bliskich związków oraz czerpanie z nich przyjemności, wliczając w to bycie członkiem rodziny.

-brak bliskich przyjaciół lub powierników innych niż bezpośredni krewni

-okazywanie chłodu emocjonalnego, dystansu lub spłaszczonej uczuciowości

-wrażenie bycia obojętnym na pochwały czy krytyki wygłaszane przez innych

Mimo to lubię przebywać z ludźmi, rozmawiać z nimi, nawiązywać nowe kontakty. Nie jestem nieśmiały. Po prostu nie mam potrzeby lub nie chcę bliższego kontaktu. Gdy jakaś osoba próbuje nawiązać bliższy kontakt, dystansuję się. Nie czuję przynależności do rodziny, rozmawiam tylko z kuzynami/dziadkami. Nie ufam nikomu, nawet rodzicom. Uważam, że jedyną osobą, której mogę ufać jestem ja. Do tego jestem egoistą i osobą, która uważa, że uczucia są słabością i są tylko dla kobiet. Żeby odnieść sukces w życiu trzeba się ich pozbyć lub wyciszyć/nie okazywać.

Odnośnik do komentarza

Zdecydowanie, droga mailową można jedynie zasugerować kierunek poszukiwań, jednak po diagnozę należy udać się osobiście do specjalisty. Wiele zaburzeń ma bardzo podobne objawy i coś, co na pierwszy rzut oka zdaje się być osobowością schizoidalną, w rzeczywistości niewiele z tym zaburzeniem ma wspólnego.
Dla zainteresowanych polecam artykuł o specyfice osobowości schizoidalnej http://www.psychologiczny.com.pl/art/83,osobowosc-schizoidalna-objawy-i-leczenie
Barbara Michno-Wiecheć

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...