Skocz do zawartości
Forum

Schizofrenia paranoidalna a stopień niepełnosprawności


Gość Ania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Na jaki stopień niepełnosprawności mogę liczyć, jeśli mam zdiagnozowaną schizofrenię paranoidalną, przymusowe leczenie ambulatoryjne przez sąd (popełniłam przestępstwo w psychozie) i toczy się wobec mnie postępowanie o częściowe ubezwłasnowolnienie (nabrałam 36 tysięcy złotych kredytów w "chwilówkach")? Mam też ogłoszoną upadłość konsumencką z tego powodu. W dokumentacji medycznej mam stwierdzone nawrotu choroby w stresujących dla mnie sytuacjach. W prowadzeniu samodzielnego gospodarstwa domowego wspiera mnie przyjaciółka - stara się sprawować pieczę nad tym, jak wydaję swoje pieniądze. Mam duży problem z nieprzemyślanym wydawaniem pieniędzy, nie umiem nimi zarządzać w sposób rozsądny. Na jaki stopień niepełnosprawności mogę przy tym wszystkim liczyć?

Dziękuję serdecznie z góry za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza

zus da ci zdolność do pracy, licząc na to że z braku środków do życia popełnisz samobójstwo. Sąd może ci dać całkowitą niezdolność do pracy ale raczej nie niezdolność do samodzielnej egzystencji. Być może przysługuje ci renta rodzinna.

Odnośnik do komentarza

Mam schizofrenię paranoidalna od 18 roku życia, dostałem II stopień niepełnosprawności, mam przepracowany rok łącznie w ciągu 10 lat choroby, nie wychodze z domu, bo nie potrafię, renty mi ZUS nie przyznał, mam tylko 600 zł zasiłku z MOPSu, dobrze, że żyją dziadkowie, oni we wszystkim pomagają, dziadek mnie zawozi do lekarza, bo nie jestem w stanie jezdzić autobusami, tramwajami itp, gdzie jest dużo ludzi. Do centrum miasta tez nie dam rady iśc, bo się gubię, dziwnie zaczynam widzieć i słyszeć.  Chciałbym iść do pracy, mam nadzieję że nim dziadkowie umra to ja się wylecze i rozpoczne normalnie pracę i wszystko ustapi.

Odnośnik do komentarza

Możesz mieć rentę rodzinną po zmarłym rodzicu, to jest 80% jego zarobków, jeśli sąd ubezpieczeń społecznych uzna ciebie za niezdolnego do samodzielnej egzystencji.

art 68

https://www.arslege.pl/ustawa-o-emeryturach-i-rentach-z-funduszu-ubezpieczen-spolecznych/k63/s1610/

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...