Skocz do zawartości
Forum

Czy ktoś tutaj orientuje się w przyznaniu renty na schizofrenię?


Gość matka_ani

Rekomendowane odpowiedzi

Gość matka_ani

Witam serdecznie, jestem matką córki mającej 36 lat. Historia chorób mojej córki jest dosyć skomplikowana, stąd moje wątpliwości. Córka po raz pierwszy trafiła do szpitala psychiatrycznego w wieku 10 lat, ale wtedy niczego prócz zaburzeń osobowości nie stwierdzono i skończyło sie na wizytach u psychologa, które w latach 90 nie były skuteczne dla córki. Później córka w wieku 17 lat zaczęła mieć problemy dperesyjne trafiła do psychiatry młodzieżowego, który stwierdził depresję. W Wieku 18 lat córka trafiła na oddział dzienny szpitala, gdzie stwierdzono osobowość borderline i zaburzenia schizotypowe- córka miała farmakoterapie i terapię z psychologiem, dostała też rentę socjalną i całkowitą niezdolność do pracy. PO 3 latach córka przerwała leczenie, ukończyła liceum, czuła się czasem kiepsko, ale dała radę chodzić i się uczyć. Zdała maturę w wieku 25 lat, zapisała się na studia, ale na 2 roku przerwała z powodu zaburzeń. Poszła do lekarza, lekarz powiedział, ze podejrzewa schizofrenię paranoidalną- córka miała uojenia, ale nie położyła sie do szpitala, do lekarza przestała chodzić z tego powodu, problemy trochę ustąpiły, choć była trochę dziwna nadal, ale zapisała sie na studia ponownie i jakoś z trudem je skończyła- chodziła 4 lata, bo rok powtarzała z powodu tych swoich zaburzeń. Pracowała także w firmie sprzatającej 2,5 roku, po czym znów jej się pogorszyło na tyle, ze już nie dała rady- z pracy ją zwolnili, wygoniłam ją do lekarza. Dostała diagnozę schizofrenii paranoidalnej, bo ma urojenia, widzi dziwne światła itp. Bierze już leki, o szpitalu słyszeć nie chce. Leczy się od roku- ma lepsze i gorsze chwile, ale gdy lekarz wspomina, ze chciałby ja poobserwować na oddziale to nie chce, nie chce też uczęszczać na zajęcia dla osób chorych, lgnie do zdrowych. Pracować nie da rady, co zaczyna pracę, to jej sie pogarsza. Mam skromną emeryturę, nie jestem jej już w stanie utrzymywać, a od roku jest taka sama sytuacja z pracą, ze jeden/ dwa dni pójdzie i jej sie pogarsza pod wpływem stresu chyba, poza tym jest jakaś zamulona, nie kontaktuje często, cierpi na bezsenność okresowo itp. Tak sie zastanawiam, czy córka moze sie ubiegac o rentę? Kiedyś już miała w wieku młodszym ale niską- socjalną, bo nie miała nic przepracowane. Córka zachorowała po raz pierwszy (nie na schizofrenię, a na depresję) w wieku 17 lat, kilka lat temu pracowała- ma przepracowane 2,5 roku na umowie zleceniu, ale oskładkowanym, a nie zwykłej śmieciówce, ma też 4 lata studiów, a ponoć studia także są jakoś wliczane. Czy w takim razie córka może się ubiegać o rentę chorobową? Czy ten przepracowany i przestudiowany czas jest wystarczający? Przyznam, ze bardzo by nas to odciążyło, bo póki co nie wiem, ile czasu zajmie podleczenie córki na tyle, by była w stanie pracować, a już rok ponad nie pracuje. I czy w ogóle po takiej przerwie w leczeniu, gdzie ona nie chciała słyszeć o lekarzu, mimo, ze nie czułs ie dobrze coś jej się należy, bo ponoć o rentę jest bardzo trudno, a córka leczy się intensywnie dopiero od roku, ale nie była hospitalizowana, bo się jakoś boi szpitala i nie daje sie przekonać, a to ponoć też jest konieczne. Nie namawiałabym jej do renty, gdybysmy miały za co żyć, ale ja też ostatnio podupadłam na zdrowiu, a 2 tys. mojej emerytury i utrzymanie mieszkania i nas dwóch plus moje leki to cięzka sprawa, a córka nie jest w stanie podjąć pracy na chwilę obecną.

Odnośnik do komentarza

Z tych wszystkich diagnoz, to to tylko schizofrenia daje szanse na rentę, ale corka musi spełniać warunki, bo one są ściśle określone i dostępne na stronie ZUS.
W jakim wieku postawiono diagnozę schizofreni i co w tym czasie robiła corka.? Uczyła sie, a jesli tak to dziennie, czy zaocznie, czy pracowała. ?

Odnośnik do komentarza
Gość Polskie zoo

Co do renty w przypadku schizofrenii jest tak że jeśli pani córka leczyla się już w dzieciństwie to istnieje duże prawdopodobieństwo że może dostać rentę ale musi teraz też regularnie się leczyć. Można by rozważać tu np oddział dzienny. To duże dobrodziejstwo. U mnie jest podobna sytuacja. Ja się lecze od dziecka najpierw na adhd potem na zaburzenia schizotypowe a teraz z diagnozą schizofrenii. Mam rentę dlatego że mam papier że się leczylem na to adhd. I dlatego że ciągle się teraz lecze na schize i lekarz dobrze wypisuje papiery do zusu. Warto złożyć papier i przyglądać się co wyniknie. Życzę szczęścia.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...