Skocz do zawartości
Zamknięcie Forum WP abcZdrowie ×
Forum

Czy to zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne ?


Gość Villemoo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Ostatnio przypadkiem natrafiłam na artykuł, gdzie zostały opisane zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Z lekkim przerażeniem zorientowałam się, że niektóre objawy pasują do mojej "przypadłości". Często myję ręce i to, co najbardziej mi przeszkadza, to sprawdzanie zamków w drzwiach, pokręteł od gazu i pokręteł od wody po kilka razy z rzędu i próba przekręcenia ich określoną liczbę razy. Męczę się już z tym od wielu lat. Z kolei od dziecka mam manię układania rzeczy w jednym rzędzie. Nie chcę się u siebie na siłę doszukiwać jakichś zaburzeń, ale po prostu chcę mieć pewność. Czy ktoś tu ma podobne doświadczenia, czy da się tego jakoś pozbyć? Mam zamiar iść do psychologa (akurat w innej sprawie) i chyba o tym wspomnę.

Odnośnik do komentarza
Gość Psychoaktyw

Przepraszam ponieważ nie jestem fanem marketingu naukowego i wymyślania co godzinę nazewnictwa na objawy aby pozyskać grant czy aby pozyskać wpis do encyklopedii i kasę. Chodzi o to że wszystkie objawy np. te wymienione, nerwice wszystkie, depresje, adh, i wiele wiele wiele innych to tylko objaw napięcia tego samego i jednego w organizmie. Predyspozycje, środowisko, zapisane obrazy odpowiadają za ich efekt, ostatecznie w efekcie i tak wszyscy na przemian doświadczają podobne lub te same.
Dzisiaj masz lęk w tłoku czy dworcu za dwa lata zmieni się na mycie rąk lub częste powroty do drzwi. to kwestii wyjaśnień. Może powinieneś skorzystać ze wsparcia farmakologicznego a po obniżeniu napięcia spróbować poćwiczyć tj. Stopniowo ograniczać czas i razy zachowań. Ja z czymś takim poszedł bym do dobrego psychiatry. Psycholog? Nie wiem czy ogarnie temat, warto poczytać.

Odnośnik do komentarza

W przypadku zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych występują, jak sama nazwa wskazuje, obsesje lub kompulsje. Obsesje są irracjonalnymi myślami, które wiążą się najczęściej z cierpieniem i chęcią uwolnienia od nich. W takim przypadku człowiek musi na przykład utrzymać czystość ciała czy wiele razy wszystko sprawdzić. Kompulsje z kolei to czynności, które, w mniemaniu chorego, mają zapobiec jakiemuś wydarzeniu. Trudno jednoznacznie stwierdzić czy Twoje objawy faktycznie są związane z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi, ponieważ wymaga to pogłębionej diagnostyki. Jeśli jednak Twoje objawy Ci przeszkadzają, powinnaś powiedzieć o tym podczas wizyty u lekarza.

Odnośnik do komentarza
Gość Psychoaktyw

Cierpienie ????? Coś co ma się wydarzyć ????? Proszę ?! , te zachowania to nic innego jak sposób na uwolnienie napięcia w tym tzw. oszukanie świadomości celem pokazania że czynność wykonywana ma na celu wsparcie czy zabezpieczenie niepożądanych strat.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...