Skocz do zawartości
Forum

Jak pomóc przyjaciółce z myślami samobójczymi?


Gość a...l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Moja przyjaciółka się tnie i ma myśli samobójcze co mam robić?!! Dzisiaj z nią poważnie porozmawialam i mi wszystko powiedziała... jej tata pije czuje sie nie potrzebna a jej mama mieszka gdzie indziej i chce ze sobą skończyć :(( Bardzo się martwie... co mam robic żeby choć trochę polepszyć humor myślałam o tym żeby codziennie kupować jej jakiś cukierek w którym będzie napisane za co ją i co w niej lubie czy to dobry pomysł? I co jeszcze robic??? Boje sie o nią bardzo ją kocham...

Odnośnik do komentarza

Jeśli twoja przyjaciółka się okalecza i ma myśli samobójcze to bardzo poważny problem. Myślę że powinnaś powiedzieć o tym komuś dorosłemu ( zakładając że nie jesteś osobą dorosła ) . Możesz też nakłonić przyjaciółkę do rozmowy z psychologiem. Jeśli jej tata piję, może powinna zamieszkać z mamą? Powiedzieć jej o wszystkim? A jeśli nie może zamieszkać z mamą to może z kimś innym z rodziny? Np. Z babcią?
Może zabierz przyjaciółkę co jakiś czas np do kina czy na spacer tak żeby nie myślała ciągle o problemach, rozmawiaj z nią o tym co ją dręczy, wsparcie bliskiej osoby jest bardzo ważne :)

Odnośnik do komentarza

Moim zdaniem powinnaś koniecznie znaleźć zaufana osobę dorosłą. Może jakiś nauczyciel. Dla osób niepełnoletnich można też szukać darmowej pomocy psychologicznej lub chociaż telefonów zaufania. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce. Twoja koleżanka może czuć się jak w pułapce i nie widzieć szans na zmianę ale sam czas dużo daje bo się dorasta i staje bardziej samodzielnym. Trzeba myśleć i tym kim chce się być a nie i tym od czego chce się uciec. Sama coś o tym wiem bo mi też brakowało pomocy jak byłam nastolatka.

Odnośnik do komentarza

Bardzo dobry pomysł. Przede wszystkim musisz przy niej być i ją wspierać. Powiedz jej, że po podcinaniu żył będzie mieć brzydkie blizny, których kiedyś będzie żałować. Wytłumacz, że za kilka lat znajdzie chłopaka, założy własną rodzine, a wtedy rodzice nie będą jej do niczego potrzebni. Odwiedzaj ją, wyciągaj z domu, spędzaj z nią dużo czasu. Jeśli zauważysz, że w jej domu naprawde dzieje się źle, zawiadom o tym kogoś, swoją mame, wychowawce lub mops.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...