Forum Żywienie i fitness

Dieta wątrobowa

~Alien

~Alien

Dobry wieczór,
Moją mamę strasznie boli wątroba, gdy zje coś tłustego albo potrawy które mają choć trochę więcej tłuszczu. Nie wiem od czego to jest. Może jest jakaś dieta??? Słyszałem o tym, że na takie problemy są jakieś specjalne zasady co jeść a czego nie ruszać. Bardzo proszę o pomoc.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

~Guga23

~Guga23

Na pewno niech Twoja mama unika tłustych potraw, mojego tatę straszie bolała wątroba po śmietanie tłustej albo po racuchach, więc niech uważa na tłuste rzeczy.

muszka19

muszka19

nie mozna jesc nic smazonego to wiem na pewno i nic tłustego jak rosol to naprawde chudy!

18 muszka19 Kobieta, 27 lat, Katowice
liryka

liryka

mój tata miał podobny problem i nie mógł jeść rzecz, które z pozoru wcale nie są tłuste jak np czekolada albo ser biały. Musiał zrezygnować też z jakiegokolwiek alkoholu.

131 liryka Kobieta, 34 lata, Janów lubelski
ciekawska20

ciekawska20

Wiadomo, że wątroba nie lubi alkoholu. A czy w diecie wątrobowej powinno sie jeść wątróbkę? :) Kiedys ktoś mi mówił, że jak ma się chorą wątrobę to powinno sie jeśc wątróbkę, ale takie zalecenia mnie rozśmieszyły, że niby jak zjem wątróbkę to moja odrośnie czy co? Co o tym myślicie? :)

--

"My own business always bores me to death, I prefer other people's" - O. W.

10 ciekawska20 Kobieta, 37 lat, Wrocław
~Zrezygnowana

~Zrezygnowana

z tego co wiem to wątroba posiada duże zdolności regeneracyjne ale nie sądzę aby jedzenie wątróbek miało coś do tego. Szczególnie że obecnie wątróbki kupowane w sklepach nie są za bardzo zdrowe, ponieważ zwierzęta są faszerowane antybiotykami. Wątroba takie zwierzęcia jest pełna związków które niekoniecznie chcemy u siebie w organizmie.

~rybka

~rybka

Ja nigdy nie kupuje w klepie wątróbki, bo to faktycznie nigdy nic nie wiadomo. Czasem dostaje za to wątróbkę od rodziców, którzy mieszkają na wsi od zwierząt z własnego chowu. Taka na pewno jest zdrowsza. Ale podłączam się do pytania czy dieta wątrobowa zaleca jedzenie wątróbki.

sindy81

sindy81

w zyciu bym nie zjadła wątróbki, fuuujj ;-( jesli watroba jest zniszczona mozna brac leki na watrobe i unikac smazenia a bardziej gotowanie na parze

19 sindy81 Kobieta, 38 lat, Katowice
ciekawska20

ciekawska20

Wątroba często jest zniszczona właśnie na skutek brania zbyt dużej ilości leków, więc leczenie jej polegające na dokładaniu leków jest jakieś paradoksalne. To juz lepiej dietą leczyć.

--

muszka19

muszka19

no co Wy jaka wątróbka to dieta wątrobowa to znaczy ze nie je sie wątróbki tylko ma pomóc wątrobie hahahaha

Kamila Okulska

Kamila Okulska

Odpowiedź eksperta

Dieta wątrobowa jest to dieta o normalnej ilości kalorii, polegająca na spożywaniu potraw lekkostrawnych o obniżonej ilości tłuszczu.
Zasady żywienia osób na diecie wątrobowej
1.Należy spożywać 4–5 niewielkich posiłków,
2. Głównymi źródłami tłuszczu w tej diecie są mleko o niskiej zawartości tłuszczu 0,5% - 1,5%, chude mięso i wędlina, z niewielka ilość masła dodawanego do pieczywa.
3.W zależności od choroby i zaleceń lekarskich ilość błonnika w diecie jest różna . Błonnik znajdziemy w kaszach, owocach, warzywach, ciemnym pieczywie i suszonych owocach. W chorobach trzustki, wątroby i wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego zawsze obowiązuje ograniczenie błonnika. W kamicy żółciowej bywają zlecenia nie ograniczania tego składnika pokarmowego.
4. Posiłki powinny być spożywane regularnie o tej samej godzinie. Staraj się jeść kolację na minimum 2 godziny przed snem. Jedząc nie spiesz się, gryź i przeżuwaj dokładnie.
5. Powinno się unikać wysiłku i przemęczenia przed i zaraz po posiłku.
6. Należy spożywać przynajmniej 2,5 litra napojów w ciągu dnia.
7. Białko w diecie wątrobowej podaje się w ilości od 1,5 do 2 g na 1 kg masy ciała na dobę. W związku z ograniczeniem podaży tłuszczu, większy udział procentowy energii pochodzi z białka (nawet do 18%).
Tłuszcze zaś podaje się w ilościach od 0,5 do l g na l kg masy ciała na dobę. Stosuj tłuszcze łatwo strawne jak: olej słonecznikowy, oliwa, masło.
Węglowodany podaje się w ilości uzupełniającej zapotrzebowanie. Dieta powinna zawierać odpowiednią ilość witamin, składników mine¬ralnych.
9. Należy unikać smażenia i przygotowywania potraw z dużą ilością tłuszczu lub zasmażką.
10. Mięso należy jak najbardziej rozdrobnić a nawet zmielić.
11. Unikaj cebuli i czosnku. Ograniczaj się pokarmy zawierające większe ilości kwasu szczawianowego jak: szczaw, szpinak, rabarbar.

25 kamila-okulska Kobieta, 33 lata, Lublin
Sonia

Sonia

muszka gratulujemy załapania żartu :P a tak na serio ponoc zniszczyc watrobe latwo ale potem te diety nie diety to naprawde problem bo watroba boli

--

Gdy wabi cię ognik, idź za nim.
Być może zabrniesz na manowce,
ale nigdy nie będziesz sobie wyrzucać,
że może była to Twoja Gwiazda.

132 sonia Kobieta, 34 lata, Radom
ciekawska20

ciekawska20

Wątroba właśnie nie boli, bo nie jest unerwiona. tak słyszałam. Boli tylko jak spuchnie i uciska inne narządy i to one bola, a nie sama wątroba.

--

sindy81

sindy81

moze i tak ja po szpitalu mialam problemy z watrobą to odczuwalam ze mnie boli ale to tez nie byl bol w jednym miejscu a bardziej promieniujacy moze wlasnie od uciskania bo watrobe mialam bardzo powiekszoną

19 sindy81 Kobieta, 38 lat, Katowice
karolinexxx

karolinexxx

moim zdaniem wątroba trochę boli moja babcia zawsze mowi ze ja watroba boli po tłustym albo smażonym

--

Nawet cień przyjaciela starczy by uczynić człowieka szczęśliwym.

15 karolinexxx Kobieta, 34 lata, Karolkowo
ciekawska20

ciekawska20

To, że boli w miejscu, gdzie jest wątroba nie oznacza, że sam ból pochodzi od wątroby. Podobno, jesli wątroba zaczyna bolec sama z siebie to juz kaplica. A to co czuje babcia to może ciężkość na wątrobie po smazonym a nie ból.

--

muszka19

muszka19

a może to marskość wątroby??? nie wiem co to jest ale coś z wątrobą i moze boli wtedy??? reklamuja jakies leki na wątrobę wiec chyba po czyms mozna poznac ze coś z nią nie tak!!!!!