Skocz do zawartości
Forum

Dr n. med. Arleta Waszczykowska

Ekspert
  • Postów

    0
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

    nigdy

Treść opublikowana przez Dr n. med. Arleta Waszczykowska

  1. Witam, łzawienie oczu, które występuje jedynie sporadycznie w sytuacjach które Pani opisuje, to najczęściej wynik podrażnienia receptorów czuciowych rogówki przez np. niską temperaturę. Może wystąpić fizjologicznie u zdrowych, młodych osób. Uporczywe łzawienie zwykle występuje u osób z zaburzeniami filmu łzowego, gdy oko w odpowiedzi na zmniejszoną ilość lub gorszą jakość filmu łzowego reaguje wzmożoną produkcją łez. Takie objawy zaostrzają się na skutek podrażnienia przez suche powietrze w mroźne lub słoneczne dni. Polecam stosowanie kropli nawilżających bez konserwantów. Pozdrawiam.
  2. Witam, przebywanie w zadymionych pomieszczeniach jest niewskazane użytkownikom soczewek kontaktowych. Dym papierosowy nie tylko podrażnia oczy ale też czynne lub bierne palenie bardzo obniża jakość filmu łzowego a tym samym bezpieczeństwo użytkowania soczewek maleje. Pozdrawiam.
  3. Witam, soczewki widoczne na zdjęciu to najprawdopodobniej twarde, skleralne soczewki kontaktowe. Odsyłam Panią do odpowiedzi udzielonej przeze mnie na pytanie: soczewki z horroru. Tekst linka Pozdrawiam.
  4. Witam, rzeczywiście soczewki kosmetyczne polecam jedynie okazjonalnie. Miękkie soczewki zwykle zbudowane są ze starszych materiałów, są grubsze i słabiej przepuszczają tlen do rogówki. Poza tym rysunek tęczówki powstaje na przedniej powierzchni soczewki i u osób wrażliwych na barwnik może powodować podrażnienie lub alergię. Twarde soczewki kosmetyczne są zwykle skleralne, pozwalają na większą zmianę w wyglądzie oczu i często wykorzystywane są na planie zdjęciowym horrorów. Jednak tak jak i soczewki miękkie zwykle zbudowane są z gorszych materiałów i dłuższe ich noszenie poza reakcją alergiczną na barwnik może skutkować przysysaniem się soczewek do powierzchni gałki ocznej. Pozdrawiam.
  5. Witam, proszę się nie obawiać, soczewka pozostaje stabilna na oku niezależnie od pozycji głowy i ciała. Nawet w przypadku torycznych soczewek kontaktowych ( z wadą cylindryczną) nowoczesne metody stabilizacji soczewki zapewniają stabilne widzenie w każdej pozycji głowy. Pozdrawiam.
  6. Witam, materiał, z którego zbudowane są soczewki kontaktowe jest obojętny immunologicznie. Niezwykle rzadko zdarzają się osoby uczulone na silikon, który wchodzi w skład nowoczesnych soczewek kontaktowych. W takich przypadkach polecane są soczewki nie zawierające w składzie silikonu. Dla osób z chorobami alergicznymi polecane są soczewki 1-dniowe. Pozdrawiam.
  7. Witam, sztuczne paznokcie nie są przeciwwskazane u użytkowników soczewek kontaktowych. Ograniczeniem jest jedynie długość paznokci. Długie paznokcie stwarzają ryzyko uszkodzenia rogówki lub spojówki podczas manipulacji z soczewkami a poza tym pod dłuższą płytką paznokciową pasożytuje więcej mikroorganizmów. Pozdrawiam.
  8. Witam, nie, zakładanie gogli nie wpływa na moc optyczną soczewek i jakość widzenia. Jedyną przeszkodą w dobrym widzeniu mogą być zaparowane gogle, ale ta przypadłość w równym stopniu dotyka użytkowników soczewek kontaktowych jak i osoby bez wady wzroku. Pozdrawiam.
  9. Witam, warunki pracy rzeczywiście są bardzo ważne dla użytkownika soczewek kontaktowych. Soczewek kontaktowych nie należy zakładać jeśli pracuje się w kurzu, który jest obecny na budowie i stolarni. Polecam korekcję okularową. Trudność dotyczy pacjentów, którzy w kurzu pracują na wysokości (powyżej 3m) a to dotyczy również pracowników budowlanych. W takich przypadkach zaleca się równoczesne stosowanie soczewek kontaktowych i szczelnych gogli okularowych. Pozdrawiam.
  10. Witam, nie zaleca się stosowania soczewek kontaktowych podczas kąpieli w morzu lub jeziorach. Jednak wiem jak ważne jest zobaczenie rafy podczas nurkowania. W takim przypadku polecam gogle z mocą optyczną, które można kupić w salonach optycznych. W przypadku dużych wad lub dużej różnowzroczności tylko okazjonalnie polecam stosowanie 1-dniowych soczewek kontaktowych i bardzo szczelnych masek do nurkowania. Po zakończeniu nurkowania takie soczewki należy wyrzucić i do końca dnia nie zakładać soczewek kontaktowych. Pozdrawiam.
  11. Witam, soczewkę, która upadnie na podłogę polecam wyrzucić do kosza. Płyn dezynfekcyjny nie jest w stanie zniszczyć wszystkich mikroorganizmów a ich stężenie na podłodze jest duże. Poza tym działanie płynu dezynfekcyjnego najlepsze jest po mechanicznym wyczyszczeniu soczewki i kilkugodzinnym zanurzeniu w nim soczewki. Pozdrawiam.
  12. Witam, oczywiście że można dobrać korekcję soczewkową w przypadku różnowzroczności. W takim przypadku trzeba ustalić dwie różne moce optyczne soczewek na każde oko. Będzie Pani kupować 2 opakowania soczewek o różnych mocach, które jednak wystarczą na 2-krotnie dłuższy czas użytkowania niż 1 opakowanie. Pozdrawiam.
  13. Witam, wyniki badań naukowych wskazują jednoznacznie że im krótszy okres wymiany soczewek tym większe bezpieczeństwo i komfort ich użytkowania. Polecam soczewki 1-dniowe. Pozdrawiam.
  14. Witam, rzeczywiście codziennie po zdjęciu i umyciu soczewek z oczu należy je włożyć do świeżego płynu. Płyn dezynfekcyjny powinien być zawsze wymieniany w całości na świeży, tzn. nie wolno go dolewać do resztek płynu w pojemniczku. Jeśli soczewki leżą w pojemniku i nie są zakładane przez dłuższy czas to przynajmniej 1x/tydzień polecam umyć soczewki i pojemnik oraz wymienić płyn. Pozdrawiam.
  15. Witam, odsyłam Panią do odpowiedzi udzielonej na pytanie: najlepsze preparaty do pielęgnacji soczewek. Dodam jedynie, że coraz częściej zalecane są płyny do do dezynfekcji soczewek bez konserwantów. Tekst linka Pozdrawiam.
  16. Witam, odsyłam Pana/Panią do odpowiedzi, której udzieliłam na pytanie: Soczewki kupione przez internet.Tekst linka Pozdrawiam.
  17. Witam, pacjent samodzielnie nie wybiera mocy soczewek. Robi to specjalista. W niektórych przypadkach wymagane jest przeliczenie mocy soczewek okularowych ze względu na różną odległość szkła okularowego i soczewkowego od powierzchni rogówki. Niekiedy w soczewkach kontaktowych przepisujemy także inną niż w okularach moc i oś cylindra. Pozdrawiam.
  18. Witam, odróżnienia stron soczewek uczy specjalista podczas doboru soczewek kontaktowych. Ważne jest aby takie strony rozpoznać pod okiem fachowca. Ja przede wszystkim polecam nauczyć się odróżniania stron soczewek po jej krawędziach. Dobrą stronę soczewki charakteryzują krawędzie skierowane są do wewnątrz natomiast złą- na zewnątrz. Te odstające na zewnątrz krawędzie po założeniu na oko są mało komfortowe, taka soczewka zupełnie inaczej porusza się na oku i może łatwo z niego wypaść. Niektóre soczewki mają znaczniki, które ułatwiają odróżnienie stron. Znaczniki widoczne są przy krawędzi soczewki, dostrzegalne po uniesieniu soczewki i spojrzeniu na nią od dołu pod światło. Niektóre soczewki mają znaczniki: 123 inne OK.
  19. Witam, specjaliści swoim pacjentom zawsze zalecają noszenie krótkich paznokci. Jest to nie tylko bardzo pomocne podczas manipulacji z soczewkami ( zakładania, zdejmowania oraz mechanicznego mycia) ale również higieniczne. Pod płytką paznokciową pasożytuje wiele mikroorganizmów i jest to miejsce, które trudno dokładnie umyć. Zatem skrócenie paznokci zalecane jest zarówno u nowych jak też u praktykujących użytkowników soczewek kontaktowych. Pozdrawiam.
  20. Witam, soczewki kontaktowe z powodzeniem stosowane są u 12-latków a także młodszych dzieci. Najważniejszym kryterium do aplikacji soczewek w każdym wieku jest motywacja pacjenta, którą Pani córka ma. Powodzenia.
  21. Witam, tak jak w poprzednim pytaniu moja odpowiedź brzmi: soczewki kolorowe polecam jedynie okazjonalnie z kilku powodów. Po pierwsze takie soczewki z reguły zbudowane są ze starszych materiałów, po drugie są grubsze a to powoduje również gorszy dopływ tlenu do rogówki, po trzecie barwienie soczewki najczęściej nałożone jest na jej przednią powierzchnię co może skutkować alergią (jednym z objawów alergii jest łzawienie), po czwarte- rzeczywiście rysunek tęczówki jeśli wchodzi w obszar źrenicy powoduje obniżenie jakości widzenia i poczucia kontrastu. Pozdrawiam.
  22. Witam, soczewki kolorowe polecam jedynie okazjonalnie z kilku powodów. Po pierwsze takie soczewki z reguły zbudowane są ze starszych materiałów, po drugie są grubsze a to powoduje również gorszy dopływ tlenu do rogówki, po trzecie barwienie soczewki najczęściej nałożone jest na jej przednią powierzchnię co może skutkować alergią, po czwarte- rzeczywiście rysunek tęczówki jeśli wchodzi w obszar źrenicy powoduje obniżenie jakości widzenia i poczucia kontrastu. Pozdrawiam.
  23. Witam, w zasadzie można powiedzieć że soczewki kontaktowe sprawdzą się w korekcji każdej wady wzroku i to lepiej niż okulary bo w przypadku wysokich wad (wysokiej krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu) polecane są soczewki twarde. Pozdrawiam.
  24. Witam, jeśli dziecko jest zmotywowane do noszenia soczewek kontaktowych to jak najbardziej może je nosić. Zakładania i zdejmowania soczewek uczy specjalista a jeśli mały pacjent nie radzi sobie z manipulacjami z soczewkami to rodzic może pomagać w tych czynnościach. Ważne jest aby dziecko potrafiło przynajmniej zdjąć soczewkę z oka. Mali pacjenci są bardziej karni w przestrzeganiu zaleceń niż dorośli a poza tym kontrola higieny sprawowana jest w takim przypadku podwójnie: przez dziecko i rodzica. Pozdrawiam.
  25. Witam, każdą zmianę soczewek należy skonsultować ze specjalistą ponieważ każda soczewka nawet o tych samych parametrach może zupełnie inaczej zachowywać się na oku. Poza tym tańsze zamienniki to najczęściej soczewki zbudowane ze starszych, gorszych jakościowo materiałów. Pozdrawiam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...