Skocz do zawartości
Forum

Lek. Agnieszka Barchnicka

Ekspert
  • Postów

    0
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

    nigdy

Odpowiedzi opublikowane przez Lek. Agnieszka Barchnicka

  1. Witam,

    Trzeba zatem przede wszystkim doleczyc zapalenie płuc. Konieczne jest zażywanie antybiotyku, zgodnie z zaleceniami lekarza, czyli przez odpowiednio długi okres czasu. Potem kontrola osluchowa i zdjęcie rtg. Czy pali /palił Pan papierosy? Po wyleczeniu infekcji warto powtórzyć spirometrie aby wykluczyć choroby typu astma lub pochp.

    Pozdrawiam

  2. Witam,

    Przyczyn może być wiele. Niestety jeżeli nie wie się nic o pacjencie (wiek, dolegliwości, choroby, leki) trudno cokolwiek powiedzieć na temat samego wyniku (także z jakiego powodu było wykonywane badanie). Warto także wpisać wartości, które teoretycznie są w normie. Norma ma szeroki zakres, a niektóre parametry mogą znajdować się w dolnej lub górnej granicy a to tez jest cenna informacja.

    Pozdrawiam

  3. Witam serdecznie,

    Proponuję zrobić badanie morfologii krwi a także CRP. CRP jest wskaźnikiem stanu zapalnego i może także pośrednio informować czy przyczyną jest infekcja bakteryjna (wtedy znacznie wzrasta) czy wirusowa (wtedy rośnie niewiele). Rozumiem, że w badaniu lekarz nie stwierdza nic niepokojącego? (zmiany osłuchowe w płucach? czy nie sa powiekszone węzły chłonne? czy nie jest powiekszona wątroba/śledziona?).

    Pozdrawiam

  4. Witam,

    Wypadanie włosów może być spowodowane różnymi czynnikami, między innymi towarzyszy niedoczynności tarczycy. Podała Pani wynik, ale nie wiadomo czego on dotyczy, czy jest to wynik badania TSH, czy wolnych hormonów (fT3, fT3?). Proszę napisać także jakie leki zapisał Pani endokrynolog.
    Warto rozważyć także inne przyczyny wypadania włosów jak zaburzenia hormonów płciowych (zaburzenia miesiączkowania itp), zwiększony poziom androgenów (wypadanie wlosów z okolicy głowy, ale jednocześnie zwiększenie owlosienia w innych miejscach typowych dla mężczyzn), niedobór witamin i minerałów.

    Pozdrawiam

  5. Witam,

    Niestety trudno coś konkretnego powiedzieć na ten temat - pytanie czy pije Pani tyle bo odczuwa Pani pragnienie czy tak po prostu się składa, że to 5 l (przyzwyczajenie?).
    Nadmierne pragniene może być związane np. z chorobą nerek, cukrzycą itp. Proponuję odwiedzić lekarza rodzinnego, który będzie miał okazję Panią zbadać, porozmawiać i zlecić odpowiednie badania.

    Pozdrawam

  6. Pani Karolino,

    Nie istnieją niestety sposoby na podniesienie liczny płytek bez stosowania leczenia, które ingeruje także w funkcjonowanie całego organizmu. Tak jak wspomniałam, wartości >100 tys/ul traktujemy jako prawidłowe, leczenie podejmuje się w zasadzie dopiero jeśli poziom płytek spada poniżej 50 tys i są objawy złego funkcjonowania układu krzepnięcia. W leczeniu stosuje się zazwyczaj sterydy, co w Pani przypadku przyniosłoby więcej szkody niż pożytku. Dlatego zachęcam do kontrolowania morfologii raz na miesiąc i wyjaśnienia kwestii czy wyleczona jest infekcja Helcobacter. Czasami nawet po wyleczeniu infekcji jeszcze przez jakiś czas lczba płytek może być niższa, ale powinny one powol zacząć wzrastać.

    Pozdrawiam serdecznie

  7. Witam serdecznie,

    Wnioskuję, że wynik trepanobiopsji jest niediagnostyczny - z pewnością zbyt mała ilość materiału i powierzchownie - dlatego utkanie kostne. Zawyczaj długość wałeczka pobranego podczas trepanobiopsji to 5-10 mm, grubośc taka jak igły czyli średnica mniej więcej 3--4 mm.

    Jeżeli ma Pani dobre wynki morfologii krwi, wyniki badań białkowych są w normie, myślę, że nie ma powodów do niepokoju. Ewentualnie, jeśli były poważne przesłanki do wykonania tego badania, trzeba je po prostu powtórzyć.

    Pozdrawiam

  8. Witam,

    Nie podała Pani pełnego wyniku morfologii krwi - zakładam zatem, że pozostałe parametry były w normie? Chodzi przede wszystkim o MCV. To jest parametr związany z welkością krwinki i przy niedoborach żelaza zazwyczaj ulega istotnemu obniżeniu. Przydałoby się zrobić także pełną gospodarkę żelazem - nie tylko pozom żelaza, ale także pozom związanych z nim białek - ferrytyny, TIBC. Przyczyną niedoboru żelaza zazwyczaj jest nadmierna utrata (np. u kobiet krwawiena miesiączkowe obfite lub częste), lub zaburzenia wchłaniania w przewodzie pokarmowym. Stąd należy nie tylko uzupełniać żelazo w tabletkach ale także przede wszystkim sprawdzić skąd pochodzi niedobór.

    Pozdrawiam

  9. Witam serdecznie,

    Tak naprawdę małopłytkowość, którą należy diagnozować rozpoznajemy jak liczba płytek obnży się ponżej 100 tys/ul. Powyżej 100 tys krzepliwość jest zupełnie prawidłowa i nie ma zagrożenia krwawieniami.

    Co do przyczyny obnżenia liczby płytek u Pani w pierwszym rzedzie można podejrzewać wpływ infekcji Helicobacter Pylori. Infekcja tą bakterią może wybiórczo wpływać na zahamowanie uwalnania płytek krwi ze szpiku kostnego. Pisze Pani o leczeniu - ale ono nie zawsze bywa skuteczne, więc warto byłoby zrobić ocenę - do oceny najlepiej zbadać obecność antygenów Helicobacter pylori w kale (przeciwciała są przejawem przebytej infekcji i nie pozwalają na rozncowanie czy bakterię usunięto czy nie).
    Inną częstą przyczyną obniżenia poziomu płytek są schorzenia wątroby. Warto zatem zrobić podstawowe badania - ALT, AST, ew. USG jamy brzusznej celem oceny wątroby śledziony.

    Pozdrawiam

  10. Witam serdecznie,

    Objawy jake Pani opisuje nie są charakterystyczne. Wiele chorob zarówno groźnych jak i błahych może objawiać się w ten sposób. Myślę, że najprostszym sposobem na rozstrzygnięce problemu będzie wizyta u lekarza chorób wewnętrznych, który Panią zbada i zaleci w razie potrzeby odpowiednie badania. Warto na pewno zrobić na wstępie morfologię krwi + OB.

    Pozdrawiam

×
×
  • Dodaj nową pozycję...