Lek. Anna Syrkiewicz

Kobieta, 35 lat, Warszawa

O SOBIE:

W 2010 roku ukończyłam I wydział lekarski na WUM. Przez 3 lata aktywnie uczestniczyłam w anestezjologicznym kole naukowym Ankona. Ukończyłam kurs pierwszej pomocy organizowany przez WIM oraz szkolenie dotyczące problematyki kontaktu z pacjentami zarażonymi wirusem HIV. Obecnie kończę staż w Szpitalu Dzieciątka Jezus przy ul. Lindleya w Warszawie. Od lutego rozpoczynam specjalizację. Zamierzam specjalizować się z ginekologii. Jestem autorką wielu tekstów o tematyce medycznej. Prywatnie jestem mamą 3-letniej córeczki.

Lista postów użytkownika
Lek. Anna Syrkiewicz

Re: Masturbacja a wzrok

Masturbacja nie ma wpływu na wzrok. Nadmierna, może prowadzić jednak do zaburzeń wzwodu podczas zbliżeń z partnerką.

Lek. Anna Syrkiewicz

Re: Interpretacja wyników badania nasienia

pH spermy powinno mieścić się w granicach 7,2-8,0. Oznacza to, że pH jest prawidłowe. Pozostałe wyniki również są prawidłowe. Liczne bakterie najprawdopodobniej związane są z zanieczyszczeniem próbki podanej do badania. Ze względu na brak dodatkowych informacji niemożliwa jest pełna interpretacja.

Lek. Anna Syrkiewicz

Re: Biegunka a tabletki antykoncepcyjne

Jeżeli przyjęłaś 2 tabletki, po których występowały luźniejsze stolce, to na pewno znaczna część preparatu została wchłonięta. W takiej sytuacji ryzyko ciąży jest znikome. Ze względu na stosowanie prezerwatywy, ryzyko zostało obniżone niemal do 0.

Lek. Anna Syrkiewicz

Re: Miesiączka co trzy miesiące

Najczęstszą przyczyną nieregularnych miesiączek są zaburzenia hormonalne. Wskazana jest pilna wizyta u ginekologa, który zleci pełen panel badań hormonalnych.

Lek. Anna Syrkiewicz

Re: Krwawienie po stosunku

Jeżeli dobrze rozumiem, w minionym cyklu doszło do Twojego pierwszego stosunku. W takiej sytuacji krwawienie jest jak najbardziej fizjologiczne i nie budzi naszych zastrzeżeń. Nie powinno także wpłynąć na długość cyklu.
Jeżeli nie stosowałaś żadnego zabezpieczenia, koniecznie wykonaj test ciążowy.

Lek. Anna Syrkiewicz

Re: Ból przy stosunku po porodzie

Bez możliwości przeprowadzenia badania ginekologicznego niemożliwe jest ustalenie przyczyny dolegliwości. Wskazana jest ponowna wizyta u ginekologa. Jeżeli masz taką możliwość, skonsultuj się z innym specjalistą.

Lek. Anna Syrkiewicz

Re: Odstawianie tabletek antykoncepcyjnych

Jeżeli chcesz odstawić tabletki antykoncepcyjne to tak jak napisałaś, nie przyjmuj nowego opakowania. Niepotrzebne są dodatkowe działania. Jeżeli nie planujesz dziecka, pamiętaj o konieczności stosowania antykoncepcji już od następnego dnia od przyjęcia ostatniej tabletki. Wraz z przyjęciem 21-ej tabletki tracisz zabezpieczenie.

Lek. Anna Syrkiewicz

Re: Przezroczysty i lepki śluz oraz pieczenie

Zmiana charakteru śluzu wydaje się być fizjologiczna. Biały, gęsty śluz jest charakterystyczny dla dni niepłodnych. Do ustalenia etiologii śluzu konieczne jest zebranie dokładnego wywiadu.
Pieczenie jako objaw dyzuryczny wymaga konsultacji lekarskiej.

Lek. Anna Syrkiewicz

Re: Nadmierne pocienie się dziecka

Opisywane dolegliwości wymagają konsultacji pediatrycznej. Lekarz zbada dziecko i ewentualnie zleci badania dodatkowe, które ułatwią ustalenie przyczyny dolegliwości.

Lek. Anna Syrkiewicz

Re: Twardy powiększony brzuch w okolicy pępka

Opisywane dolegliwości wymagają wykluczenia przepukliny brzusznej. Zachęcam do wizyty u lekarza rodzinnego,który zbada brzuch i wystawi skierowanie na badanie USG.

Lek. Anna Syrkiewicz

Re: Biały, brzydko pachnący śluz z pochwy

Opisywane zmiany w konsystencji śluzu mogą być spowodowane wejściem w drugą połowę cyklu, zapłodnieniem oraz infekcją.Ze względu na skąpy wywiad chorobowy niemożliwe jest ustalenie charakteru zmian. Nieprzyjemny zapach z dróg rodnych może świadczyć o infekcji,dlatego wskazana jest wizyta kontrolna u ginekologa.

Lek. Anna Syrkiewicz

Re: Pominięcie drugiej tabletki 2opk tab antykon...

W opisanej sytuacji ryzyko ciąży istnieje. Pominięcie tabletki w pierwszym tygodniu blistra niestety znacząco osłabia skuteczność preparatu. W obecnej sytuacji wskazane jest kontrolne wykonanie testu ciążowego.

Lek. Anna Syrkiewicz

Re: Nie mogę zajść w ciążę

W opisanej sytuacji wskazana jest wizyta u ginekologa, który zbierze z Tobą dokłądny wywiad i ustali dalszą kolejność badań. Konieczne jest dokładne przeanalizowanie częstotliwości Waszych zbliżeń. O niepłodności mówimy wyłącznie w sytuacji regularnych stosunków (2-3 w ciągu tygodnia) mających miejsce w nie krótszym czasie niż 12 miesięcy.

Lek. Anna Syrkiewicz

Re: Ból w czasie stosunku

Ból podczas zbliżenia wymaga bezwzględnej wizyty kontrolnej u ginekologa. Najczęstszą przyczyną dolegliwości jest infekcja, inne to nieprawidłowa budowa anatomiczna, nadżerka, brak odpowiedniego nawilżenia.

Lek. Anna Syrkiewicz

Re: Tabletki Yaz a biegunka

W opisanym przypadku należy przyjąć dodatkową tabletkę z dodatkowego blistra lub kolejną z obecnego. W tym drugim przypadku bieżący cykl będzie 1 dzień krótszy. Jeżeli nie chcesz zmieniać długości cyklu musisz zabezpieczać się przez kolejnych 7 dni.

Lek. Anna Syrkiewicz

Re: Mocniejsze okulary niż wskazane

Szkła powinny być idealnie dobrane do pacjenta. Powinieneś jak najszybciej zgłosić reklamację u optyka. Do tego czasu nie powinieneś korzystać z tych okularów.

Lek. Anna Syrkiewicz

Re: Antybiotyk a alkohol

Nie piszesz jaki antybiotyk został Ci przepisany. Nie każdy wymaga bezwzględnej abstynencji, dlatego dopuszczalne jest wypicie kieliszka mocniejszego trunku przez osoby pełnoletnie.

Lek. Anna Syrkiewicz

Re: Zielone przebarwienia na języku

Opisywane zmiany najprawdopodobniej mają etiologię grzybiczą. Dla ostatecznego potwierdzenia i uzyskania najlepszych efektów leczniczych wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego. Do tego czasu możesz płukać jamę ustną środkami odkażającymi dostępnymi bez recepty.

Lek. Anna Syrkiewicz

Re: Ból jajnika podczas miesiączki

U młodych dziewcząt menstruacji mogą towarzyszyć różne dolegliwości bólowe. Niestety bez badania ginekologicznego niemożliwe jest wykluczenie ewentualnych patologii. Wskazana jest wizyta kontrolna u ginekologa.

Lek. Anna Syrkiewicz

Re: Podwyższony ALT

Podwyższony poziom ALT sugeruje choroby wątroby. Umiarkowane zwiększenie aktywności enzymu może mieć miejsce w przewlekłych wirusowych zapaleniach wątroby, stłuszczeniu wątroby, uszkodzeniu przez leki i toksyny o mniejszym nasileniu, przy nadużywaniu alkoholu, marskości wątroby a także w chorobach tarczycy czy po forsownych ćwiczeniach fizycznych. Wskazana jest dalsza diagnostyka.

Lek. Anna Syrkiewicz

Re: Tabletki antykoncepcyjne i globulki dopochwowe

Regularnie przyjmowane tabletki antykoncepcyjne są najskuteczniejszą metodą zabezpieczenia. Ich skuteczność ocenia się na 99,8-99,9%. Jeżeli będziesz przestrzegać zaleceń producenta, nie będziesz musiała stosować dodatkowych metod zabezpieczenia.

Lek. Anna Syrkiewicz

Re: Silny, rozrywający i kujący ból w klatce piersiowej

Opisywane dolegiwości mogą być zarówno związane z chorobami serca jak i płuc. W obecnej sytuacji wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego, który zleci RTG płuc, EKG i inne badanie mające na celu wyjaśnienie przyczyny dolegliwości.

Lek. Anna Syrkiewicz

Re: Zasinienie warg sromowych i nadwrażliwość na dotyk

Zasinienie warg sromowych często obserwowane jest w ciąży. Wskazane jest wykonanie testu ciążowego. Inną przyczyną dolegliwości może być zakażenie. Wskazana jest wizyta u ginekologa, który będzie miał możliwość obejrzenia zmian.

Lek. Anna Syrkiewicz

Re: Dwukolorowa sperma

Wygląd spermy wydaje się być całkowicie prawidłowy. Pamiętaj, że sperma jest mieszaniną różnych wydzielin, z różnych gruczołów. Jeżeli sperma nie ma koloru żółtego czy czerwonego, ani nie przyjmuje wyglądu galaretki, to nie masz powodów do obaw.

Lek. Anna Syrkiewicz

Re: Męski śluz z penisa

Do stosunku najprawdopodobniej doszło w trakcie trwania dni płodnych. Ryzyko ciąży wydaje się jednak znikome. O ile sam preejakulat może zawierać plemniki zdolne do zapłodnienia, to nie został on wprowadzony do dróg rodnych. Kontrolnie możesz wykonać test ciążowy za 14 dni.

Lek. Anna Syrkiewicz

Re: Pominięcie trzech pierwszych tabletek antykoncepcyjnych

W obecnej sytuacji powinnaś kontynuować przyjmowanie preparatu zgodnie z ustalonym wcześniej schematem. Konieczne jest jednak stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez kolejnych 7 dni. Jeżeli w trakcie przerwy dochodziło do zbliżeń, konieczne jest wykonanie testu ciążowego za 14 dni.

Lek. Anna Syrkiewicz

Re: Woda z pochwy podczas stosunku i kąpieli

Opisywane dolegliwości sugerują nadmierną aktywność gruczołów w obrębie pochwy. Niestety niemożliwe jest ustalenie właściwej przyczyny bez badania ginekologicznego, dlatego zachęcam do wizyty u specjalisty.

Lek. Anna Syrkiewicz

Re: Parcie na pęcherz

Parcie na pęcherz oraz świąd okolic intymnych wskazują na zakażenie układu moczowego. Wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego.

Lek. Anna Syrkiewicz

Re: Swędzenie okolic intymnych

Jeżeli dolegliwości pojawiły się po zastosowaniu nowego kosmetyku, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z reakcją alergiczną. W takiej sytuacji wystarczy przyjęcie preparatu antyhistaminowego, względnie wapnia. Jeżeli jesteś aktywna seksualnie, przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne bądź skończyłaś przyjmować antybiotyk, koniecznie musisz wykluczyć grzybicę.

Lek. Anna Syrkiewicz

Re: Palenie a antykoncepcja

Nikotyna nie obniża skuteczności antykoncepcji hormonalnej. Należy jednak podkreślić, iż przyjmowanie tabletek oraz palenie papierosów to dwa niezależne czynniki predysponujące do zakrzepicy.