Skocz do zawartości
Forum

Dieta bezmleczna i bezglutenowa


Gość magdalena0

Rekomendowane odpowiedzi

Gość magdalena0

Witam. Mam uczulenie na gluten i białko pochodzenia zwierzęcego, czyli kazeinę. Gluten znajduje się w pszenicy, życie, jęczmieniu, owsie. Muszę więc uważać na produkty typu: pieczywo, ciastka, ciasta, wafle, makarony, płatki musli, kasze, kleiki, kluski, sosy, majonezy, mleczne produkty, słodycze, zupy zagęszczane mąką i śmietaną, na piwo i kawę zbożową. Dużo tego, niestety. Istnieją produkty, które są naturalnie pozbawione glutenu. To ryż, kukurydza, gryka, fasola, groch, ziemniaki, amarantus, mąka z orzechów. W sklepach są specjalne półki, na których znajdziemy produkty bezglutenowe. Dieta bezmleczna powinna być pozbawiona produktów mlecznych pochodzenia zwierzęcego.

Odnośnik do komentarza

Hej!
mam podobny problem do twojego. Ja też jestem uczulony na białko i produkty mleczne. Niestety ubolewam na tym, ze wciąż jest za mało sklepów, w których mogę kupić sobie jedzenie dla siebie. Zazwyczaj muszę jeździć do sklepu, który znajduje się na drugim końcu miasta i robić zaopatrzenie na kilka dni. Na szczęście mogę teraz kupować cześć produktów o długim terminie przydatności przez Internet dzięki temu zaoszczędzam mnóstwo czasu, a co więcej w wirtualnych sklepach jest o wiele większy wybór.

Odnośnik do komentarza

Hej
Mój chłopak też jest uczulony na gluten. Na szczęście w mieście, gdzie mieszkamy jest sklep, w którym można kupić produkty bezglutenowe. Szkoda tylko, że są dosyć drogie...
Dla tych, którzy nie mogą znaleźć produktów bezglutenowych w swoich sklepach, proponuję poszukać w sklepach internetowych. To jeszcze nie koniec świata, da się z tym żyć.:)
Pozdrawiam cieplutko

Odnośnik do komentarza
Gość maksymilian0

Nic na to nie poradzisz, że masz uczulenie na gluten. Nie ma co narzekać tylko zaakceptowac sytuację. Rozejrzyj się po okolicy, gdzie znajdują się sklepy sprzedające żywnośc bezglutenową a kiedy jesteś w supermarkecie szukaj na opakowaniach informacji, że dany produkt jest pozbawiony glutenu. Wszystkie takie prodokty muszą zawierać tego typu informacje. Uczulenie takie jest dosyć powszechne, więc można też liczyć na to, że produkty bezglutenowe będą coraz łatwiej dostępne. Nie łam się!

Odnośnik do komentarza

Dieta bezglutenowa jak sama nazwa wskazuje oparta jest na produktach nie zawierających glutenu. Produkty, które zawierają gluten to: pszenica, jęczmień, żyto i owies. Dlatego też dieta zakład całkowitą eliminację tych zbóż.
Produkty spożywcze w diecie bezglutenowej możemy podzielić na 3 grupy:
1. Produkty wolne od glutenu tj.: kukurydza ryż, ziemniaki, gryka, warzywa i owoce, tapioka, maniok, mleko i jego pochodne, jajka, ryby, mięso, kasztany jadalne, oleje roślinne– które w sowiej czystej postaci nie zawierają glutenu.
2. Produkty których składu nie jesteśmy do końca pewni, gdyż gluten mógł zostać do nich dodany jako nośnik aromatu, emulgator lub stabilizator. Drugim sposobem dostania się glutenu jest możliwość zetknięcia się składników wolnych od glutenu z takimi, które go posiadają. Taka sytuacja może mieć miejsce podczas produkcji lub magazynowania. Produktami należącymi do tej grupy są: wędliny, sosy, słodycze, koncentraty oraz przetwory.
3. Produkty, które zawierają pszenicę, żyto, jęczmień i owies lub ich skład może sugerować zawartość tych zbóż, choćby w stopniu minimalnym lub zawierają czynniki alergenne w postaci glutenu. Takimi produktami są: produkt zawiera śladowe ilości glutenu, pszenicy, białek pszenicy, zboża, produkty, które powstawały w zakładzie gdzie stosowany jest gluten, aromat (zawiera gluten).
Wiele osób myśli, że dieta bezglutenowa odnosi się tylko do pieczywa, makaronów czy mąki. Jednak gluten ze względu na swoje właściwości wykorzystywany jest także przy wyrobie następujących produktów: w wędlinach, paczkowanym mięsie ,mielonym mięsie w przetworach rybnych, oraz innych przetworach mięsnych, w produktach mlecznych takich jak: sery, jogurty, oraz śmietana, w słodyczach takich jak: czekolady, lizaki, cukierki, w lodach, ketchupach oraz majonezach, w sosach, w koncentratach spożywczych, w przyprawach, , w napojach (tanie gatunki kawy rozpuszczalnej zawierają kawę zbożową),w suszonych owocach (jako środek zapobiegający sklejaniu się owoców).Nawet produkty, które teoretycznie wolne są od glutenu, mogą go zawierać wskutek braku zachowania czystości produkcji. Dlatego też musimy uważać kupując: chipsy ziemniaczane, pop-corn, makaron sojowy i ryżowy, chrupki kukurydziane, kaszka kukurydziana ,płatki kukurydziane,
Produkty nie zawierające glutenu są oznaczone znakiem, przedstawiającym przekreślony kłos zboża.

Odnośnik do komentarza

Na stronie są opisane podstawowe zasady tej diety:
https://bezgluten.pl/pl.podstawowe_zasady_diety_bezglutenowej.html
Polega ona na wyłączeniu z jadłospisu wszystkich produktów zawierających gluten: produktów zbożowych - pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa. Należy również sprawdzać skład wszystkich kupowanych produktów, ponieważ dodatki z glutenem znajdują się w wielu produktach, np. słód jęczmienny do zagęszczania. Będąc na diecie bezglutenowej najlepiej kupować produkty ze znakiem przekreślonego ziarna świadczące o tym, że w zakładzie produkującym dany produkt w ogóle nie używa się glutenu i produkt nie jest nim zanieczyszczony nawet w minimalnym stopniu.

Odnośnik do komentarza

Faktycznie z ustaleniem takiej diety może być trudno, szczególnie na początku. Sklepy ze zdrową żywnością oferują część produktów i coraz więcej można tez kupić w zwykłych marketach. Ostatecznie można też zdecydować się na gotowy catering, na przykład zobacz tutaj. Jest to kwestia przyzwyczajenia, z czasem będzie łatwiej wybierać dla siebie zdrowe posiłki.

Odnośnik do komentarza

Sklep internetowy gryczanka.pl ma duże zaopatrzenie w produkty bezglutenowe. Sama jakiś czas temu zagłębiałam się w tym temacie, wiele sklepów odwiedziłam, aż w końcu zamówiłam towar u nich - z czystym sumieniem polecam gorąco!

Odnośnik do komentarza

Dieta bezmleczna i bezglutenowa jest dość dobrą dietą ale z tego co wiem to nie w każdym sklepie dostaniemy dokładnie takie składniki o jakie nam chodzi. Dlatego też ja jak już wybrałabym mniejsze zło i przeszła na catering dietetyczny. W końcu w dobrych cateringach dostosują swoje menu do naszych wymagań. Dlatego też należy dobrze wybrać. Bardzo dobrą firmą jest ta  https://dietly.pl/catering-dietetyczny/olsztynek Według mnie nie ma lepszego cateringu niż ten

Odnośnik do komentarza

Aktualnie i tak jest o wiele więcej produktów bezglutenowych niż wczesniej.Z drugiej strony jeśli ktoś nigdy nie był na takiej diecie to może mieć problem z dopasowaniem jej pod siebie ( przynajmniej tak było własnie ze mną).

Ze swojej strony polecam zastanowić się nad kontaktem z dietetykiem, który wyjaśni Wam jakie produkty mozecie jeść a jakich powinniście unikac.

Raz na jakiś czas równiez nie zaszkodzi przeprowadzenie detoksu organizmu
http://ctn.com.pl/detoks-oczyszczanie-organizmu/

Taki detoks pozwala usunąc zalegające toksyny w organizmie.

Odnośnik do komentarza

Ja jestem weganką i również mam uczulenie na gluten. Zakupy robię w ekologicznych delikatesach Smak Natury (stacjonarnie w Warszawie m.in. na Redutowej, ale można też zamawiać on-line). Mają super wybór produktów bezglutenowych no i wegańskich, do tego wszystko ekologiczne <3.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...