Skocz do zawartości
Forum

Hormonalna terapia zastępcza przy menopauzie


Gość gertrudajz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Mam 49 lat i od jakieś czasu odczuwam dolegliwości związane ze zbliżającą się menopauzą. Mam uderzenia gorąca, jestem rozdrażniona i mam nieregularny okres. Zastanawiałam się nad hormonalną terapią zastępczą. Wydaje mi się, że przed rozpoczęciem takiej kuracji należałoby wykonać badania hormonalne. Czy to prawda?
Czy w ogóle kobieta wchodząca w okres menopauzy powinna wykonać badania hormonalne?
Przy okazji może któraś z Pań stosowała htz i może mi coś na ten temat powiedzieć, czy warto?
Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza

Witam!
HTZ to hormonalna terapia zastępcza, która polega podawaniu kobiecie w okresie klimakterium odpowiedniej dawki hormonów. HTZ ma służyć uzupełnieniu poziomu estrogenu, które poziom gwałtownie spada w tym czasie. HTZ trwa zazwyczaj dwa lata, ale może się przedłużyć nawet do 5 (wtedy dawki hormonów są niższe), ponieważ można ją stosować na inne dolegliwości, jak np. osteoporoza. Należy jednak pamiętać, by nie przekroczyć granicy 5 lat,

Niestety nie każda kobieta może stosować HTZ. Przeciwwskazaniami do zastosowania hormonalnej terapii zastępczej są: zakrzepica naczyń żylnych, ciężkie nadciśnienie tętnicze, niewydolność wątroby, niedawno przebyty zawał serca lub udar mózgu, niestabilna choroba wieńcowa, rak sutka lub trzonu macicy.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chodzi o badania to na pewno pierwszym krokiem powinno być dokładne badanie ginekologiczne i wywiad lekarski. Potem lekarz skieruje cię na inne badania: oznaczenie poziomu hormonów płciowych i tarczycy w surowicy krwi, USG przezpochwowe, mammografia, USG piersi, próby wątrobowe, lipidogram, poziom stężenia cukru we krwi, cholesterol. Ja jestem na HTZ i bardzo sobie chwalę. Polecam!

Odnośnik do komentarza

Moja mama jest w okresie menopauzy i regularnie bada się u ginekologa, od niego dostaje skierowania na inne badania, między innymi hormonalne. Wydaje mi się, że są one dobierane indywidualnie, ale należą do badań profilaktycznych u kobiet w czasie menopauzy. Myślę, że trzeba się na nie zdecydować, mogą potwierdzić lub wykluczyć wiele chorób.

Odnośnik do komentarza

boże jak wy to ładnie opisujecie zrobić badania i usg i mammografie ale trafiliście do dobrych lekarzy ja nie miałam tego szczęscia nawet nie zbadał mi poziomu hormonów co jest podstawą przy wypisaniu odpowiednich hormonów w terapii HTZ biorę hormony 15 lat a wszedzie piszą że można tylko 5 lat mój obecny lekarz mówi że można brać do końca życia i gdzie szukać prawdy

Odnośnik do komentarza
Gość Gryzelda63

A ja bardzo uważam z braniem jakichkolwiek hormonalnych leków. Wiadomo, że czasami nie ma wyjścia i trzeba brać, ale jeśli można tego uniknąć, to unikajmy, a w przypadku menopauzy przecież są różne suplementy, które łagodzą objawy, prawda?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...