Skocz do zawartości
Forum

Powracająca niedokrwistość


Gość agnieszkaf

Rekomendowane odpowiedzi

Gość agnieszkaf

Mam 30 lat i powracającą niedokrwistość. Pierwszy raz wykryto u mnie anemię w wieku 23 lat, kiedy byłam po raz pierwszy w ciąży. W czasie ciąży przyjmowałam żelazo i kwas foliowy i wyniki były w normie. Dwa lata po porodzie zrobiłam badania kontrolne, w których ponownie wyszła mi anemia.

Lekarz rodzinny skierował mnie na badania specjalistyczne, ale nic nie wykryto. Po kuracji żelazem wyniki poprawiały się, a potem znowu były złe. Nie wiem już co mam robić. Czy taka wieczna anemia może być oznaką jakieś poważniejszej choroby? Czy ktoś ma może podobne problemy i mógłby mi coś poradzić? Bardzo proszę o wszelkie wskazówki.

Odnośnik do komentarza

Witaj.
Chroniczna anemia jest przypadłością bardzo wielu kobiet. Często problemy zaczynają się wraz z pierwszą ciążą, gdy istnieje zwiększone zapotrzebowanie na żelazo oraz kwas foliowy. Może być konieczna ciągła suplementacja żelaza. Warto też prześledzić swoją dietę, gdyż nawracająca niedokrwistość może mieć związek z brakiem żelaza w pożywieniu. Produkty szczególnie bogate w ten pierwiastek to: brokuły, brukselka, fasola, groch, jęczmień, chleb pszenny pełnoziarnisty, kiełki pszenicy, kurczak, masło orzechowe, migdały, orzechy, ostrygi, pomidory, rodzynki, szpinak, truskawki, wątroba, wołowina mielona. Żelazo pochodzenia mięsnego jest lepiej wchłaniane niż to pochodzenia roślinnego. Poproś swojego lekarza rodzinnego o skierowanie do hematologa, który zajmuje się schorzeniami krwi.

Odnośnik do komentarza

Nie jestem jakimś ekspertem w tej dziedzinie, ale moja koleżanka też miała problem z anemią przez wiele lat. Wprowadziła wiele zmian w diecie i jadła pokarmy naprawdę bardzo bogate w żelazo i jadła ich dużo a mimo to nie mogła wyleczyć się z anemii. W końcu jednak trafiła na kompetentnego lekarza, który odkrył, że moja koleżanka miała problemy z przyswajaniem żelaza. Czyli mogła go spożywać w dużych ilościach, ale organizm go nie wchłaniał. Wtedy lekarz przepisał jej leki, które pomogły na przyswajanie żelaza a nie same żelazo, które przecież dostarczała organizmowi w naturalny, a więc lepszy sposób i pomogło. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Witaj,
zastanawiam się, jak mogłabym Ci pomóc i jedyną rzeczą, jaka przychodzi mi do głowy w tej chwili jest zmiana diety. Powinnaś jeść jak najwięcej pożywienia zawierającego duże ilości żelaza, wśród których należy wymienić następujące produkty: wątróbka wieprzowa i z kurczaka, chleb żytni pełnoziarnisty, żółtko jaj, nataka pietruszki, fasola, groch, soja, brokuły, krewetki, polędwica wołowa, czerwone mięsa, warzywa zielone i czerwone.
Żelazo znajduje się także w sokach z czarnej porzeczki, żurawinowych i aroniowych. Wchłanianie żelaza ułatwia witamina C. Przyswajanie tego pierwiastka opóźnia picie herbaty i kawy.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...